TÜDKİYEB: Üreticilerimiz 100 bin liraya kadar sübvanseli kredi kullanabilecek

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, anaç koyun keçi destek ödemelerinin talepleri üzerine erkene çekildiğini belirterek, Bakan Pakdemirli'ye teşekkür etti.

TÜDKİYEB: Üreticilerimiz 100 bin liraya kadar sübvanseli kredi kullanabilecek
banner200

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ülkemizde de etkili olan Koronavirüs ve sektöre ilişkin bir açıklamada bulundu. 

Genel Başkan Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de virüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Öncelikle bu süreçte hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, hastanelerde tedavi görmekte olan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm Bakanlıklarımızın gayret ve çabalarıyla aldıkları tedbirler sayesinde bu zor süreci en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyor tüm vatandaşlarımızı alınan tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. 

Gıda güvenliğimizin teminatının yerli üretim olduğu ve şu zor günlerde “gıda”nın her şart altında vazgeçilmezimiz olduğu bir kez daha ispatlanmıştır. Dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanımız sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin önderliğinde ülkemizi besleyen tarım sektörünün çalışmaları aralıksız ve yoğun bir şekilde devam etmektedir. 

Sayın Bakanımız, yılın 365 günü, günün 24 saati çalışarak sektörün menfaatleri doğrultusunda yoğun emek sergilemektedir. Bu zorlu dönemde de devlet babanın her daim bizimle olduğunu bir kez daha göstermiş ve birçok alanda destek müjdelerini bize vermiştir. 

TALEBİMİZ ÜZERİNDE DESTEK ÖDEMELERİ ÖNE ÇEKİLDİ 

Tarımsal üretim için düşük faizli kredi kullanım imkanı tanınmıştır. Bu kapsamda Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmelerimiz, 100 bin TL'ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanabilecekler. 100 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Son olarak ise Sayın Bakanımız bizim de talebimiz olan bir desteği öne çektiklerini müjdelemişlerdir. Buradan duymayan üreticimiz var ise ben de müjdemizi yinelemek istiyorum; Anaç koyun keçi desteği kapsamında 80 ilde 196 bin 116 yetiştiricimize 580 milyon lira 27 Mart Cuma günü Saat 18.00 itibari ile hesaplarına yatmış olacak.

Hepimize hayırlı uğurlu olsun derken, Sayın Bakanımıza da bir kez daha teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. 

Merkez Birliğimiz ve İl Birlik Başkanlarımız da bu süreçte Sayın Bakanımızın yanındadır ve talimatları doğrultusunda gece gündüz her göreve hazırlardır. 

Bu zor günlerde salgının daha da yayılmaması için insanlarımızın evde kalması, dışarı çıkmaması ilan edilmiş olsa da hayvan yetiştiricilerinin evden çalışma ya da işe gitmeme gibi bir şansları yoktur. 

Salgının yayılmaması noktasında yetiştiricilerimizin sürülerini en az kişi ile mümkünse toplu yaşamın olduğu yerlerden uzakta gütmesini tavsiye ediyorum. Kamu spotlarını dikkatle takip edip kişisel sağlığa ve üretimdeki hijyen tedbirlerine uyulması da hayati önem taşımaktadır.

Corona virüse karşı bilgilendirme amaçlı yapılan açıklamalarla, özellikle kişisel hijyeni, el hijyeni, alet-ekipmanların ve işletmelerin dezenfeksiyonu, maske, bone ve eldiven kullanımı, işletmelerin havalandırılması, açıkta gıda satışının yapılmaması gibi konuların virüsün yayılmamasında büyük önem arz ettiği dikkate alınmalıdır. Bu ve benzeri tedbirlerin alınması corona virusunun yayılmasını engelleyecek ve bir an önce normal hayatımıza dönmemizi hızlandıracaktır. 

Netice itibariyle; Covid-19 virüsünün yayılmasının asgari seviyede olması için küçükbaş hayvan yetiştiricileri olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğine ve topyekün bu krizin en kısa zamanda üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
KELLE PAÇA
KELLE PAÇA - 2 yıl Önce

BU KÜÇÜKBAŞÇILARIN BAŞKANI, BU REKLAMINI YAPTIĞI KREDİLER İÇİN ZİRAAT BAKASININ ÇİFTÇİDEN ANASININ NİKAHINI BİLE TEMİNAT OLARAK İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR GALİBA... BU İŞLER KİLOYLA KEBAP YEMEYE BENZEMEZ...

SAHİPSİZ ÇIFTÇI
SAHİPSİZ ÇIFTÇI - 2 yıl Önce

Bunlarmı bizi temsil edecek verin önlerine 10 koyun Akşama yarısını kaybederler
Yaptıkları tek iş devlet destek vereceği zaman açıklama yapmak yok efendim birliğimiz girişimleri sonucu destekler ödemiyormuş gülermisin aglarmısın hadi ordan hadi ordan sizmi bizim hakkımızı arıyacaksınız
Neden sormazsınız Cumhurbaşkanımız yollar önce açıkladı kuzu ve oglakları damızlık bırakanlara 100 TL destek nerde haa nerde düşün yakamızdan aldığımız desteği keser ancak koltukta kalmak için şakşakçılık yaparsınız az öte durun

Madur çiftçi
Madur çiftçi - 2 yıl Önce

Şimdi damızlık bırakılan kuzu-oğlak desteği alacaktıkya hani 100 TL şimdi onu yeniden düzenlemişler sürü sayısı artım desteği diye özü şu 100 tane oglak-kuzu damızlık bırakıp sürüye kattınız sürünüz bir yıl önce 100 dü 100 de damızlık bıraktınız 100 destek almıyorsunuz ana sürüden 30 yaşlı çıkardıysanız 70 tane destek alacaksınız
Bakanlığın sistemlerin zayıflığından yaptığınız güncelleme kayıtlara girmemiş bir yıl önceki sürü sayınız 170 görünüyorsa hiçbir destek alamazsınız yani sıfır
Sürü büyütme desteğini unutun arkadaşlar evirdiler çevirdiler bunuda yuttular
Bizim Tosuncuklarda Başkanız diye orda oturuyorlar
Yazık çok yazık bu üreticiye Allah yardımcımız olsun

Tebrikler..
Tebrikler.. @Madur çiftçi - 2 yıl Önce

Kardeşim çok güzel acıklamışsın. Bu proje önce kuzu desteği olarak acıklanmıştı. Baktılar çok para lazım sonra sürü büyütmeye çevirdiler.

Mustafa ayyıldız
Mustafa ayyıldız - 2 yıl Önce

Sayın bakanım bu desteklerin içine yağlı tohumlar desteğinide ekleyeydiniz iyi olacaktı kısa zamanda onunda yatmasını bekliyoruz saygılarımla

Birlik Baskani
Birlik Baskani - 2 yıl Önce

Anac koyun desteklerinin icinde suru buyutme destekleride olacak mi? Suru buyutme destegi ne zaman odenecek.

banner251