Toprak analiz desteği ne kadar hangi şartlarda alınacak?

Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, toprak analiz desteğinin asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, ilave her 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarına analiz başı 40 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Toprak analiz desteği ne kadar hangi şartlarda alınacak?
banner200

Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, tarımsal desteklemeye ilişkin rakamların açıklandığını belirterek, hayırlı olması dileklerinde bulundu. Desteklemeyi bölge üreticilerine duyuran Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, 2020 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi kayıtlarına göre, tarımda kullanılan mazot ve gübre için destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Başkan Nal “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen, yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya, kanola, aspir, dane, mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, yaş çay, fındık, yem bitkileri, patates, kuru soğan ve zeytin ürünlerinin dışında kalan bütün ürünleri diğer ürünler kategorisinde belirtilen miktar kadar mazot ve gübre desteklemelerinin yapılmasına karar verildi. Karar, 5 Kasımdan itibaren yürürlüğe girdi” dedi.

Başkan Nal, toprak analiz desteğinin de verileceğini de bildirerek şunları aktardı:

“Toprak analiz desteği, asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, ilave her 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarına analiz başı 40 lira olarak belirlendi. Ayrıca, Bakanlık, 2020 üretim yılında arıcılık kayıt sistemi ve organik tarım bilgi sistemine kayıtlı organik statüde bulunan kovanlar için arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere birim destek miktarı üzerinde de destekleme yapılacak. Üreticilerimize hayırlı olsun.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 01:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dostlar alışverişte görsün
Dostlar alışverişte görsün - 11 ay Önce

Destek i verilir. Pirim i verilir bilemem hepsini üretilen ürüne erki anlamı olsun. Tahlili yaptırıpta uyulupuyulmadğı belli değil sonuc hertürlü ürün ithali ürün cok yetiştirmek İcin kendi isteyince üretici herşeyi yaptırırda uyarda neler yapar neler

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Böyle bir destek akıl mantık dışı uygulanabilir değil rantabilda değil akıl içinde böyle bir destek olsa kimyaptirmazki

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

Destekleme kaleminin çeşitliliği çiftçiler için, tarım personeli için eziyettir tek kalemde bütün desteklemeyi ver.

banner151

banner251