Tebliğ değişti mandaya artık 1 yaşından itaberen destek verilecek

2019 hayvancılık desteklenmesi tebliğinde anaç manda yerine dişi manda terimi kullanılarak önemli bir değişiklik yapıldı. Buna göre artık mandalar 1 yaşından itibaren dişi manda desteği almaya başlayacak.

banner255
Tebliğ değişti mandaya artık 1 yaşından itaberen destek verilecek
banner200

Sayısı hızla azalan ve geçmiş yıllarda primitif bir hayvan olarak görülen Anadolu Mandası Tarımsal Araştırmalar Ve Politikalar Genel müdürlüğünün Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı Projesiyle yükselen bir değer hâline geldi. Tarım Orman Şurasında Halk Elinde Küçükbaş ve Büyükbaş hayvanların ıslahı 15. maddede yerini alarak önemini pekiştirdi. 

İstanbul Manda Birliğinden Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Aksel, 2019 Yılı Hayvancılığın Desteklenmesi Tebliğinde Anaç Manda terimi yerine Dişi Manda terimi kullanılarak çok önemli bir değişiklik yapıldığını kaydetti. 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Aksel, şunları kaydetti: "Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirlinin Istanbul'da yetiştiricilere vermiş olduğu müjde bu tebliğde yerini aldı. Artık Mandalar 1 yaşından itibaren Dişi Manda Desteği almaya başlayacaktır. Geçmiş yıllarda mandalar 2 yaşında destek alabiliyordu.

Bu konunun önemini anlatmak istersek. İnekler yaklaşık 24 aylıkken doğum yapabiliyor, Mandalar ise yaklaşık 36 aylıkken doğum yapıyor. Bu durum da İnek Mandadan daha avantajlı duruma geliyor ve yetiştiriciler daha kısa zaman da büyüyen hayvanları tercih ediyor. Yapılacak olan bu destekleme ile geç büyüyen Anadolu Mandasının üretimi teşvik edilerek manda sayısında ciddi artışlar olacaktır.

2010 yılından önce sayısı 80 binlere düşen Anadolu Mandası TAGEM'in başlattığı yerli ırkların desteklenmesi ve Halk Elinde Anadolu Mandasının ıslahı ile günümüz de sayısı 2 katına çıkarılarak 180 bine yaklaşmıştır.

Cumhuriyet tarihimizin hayvancılıkla ilgili en büyük çalışması olan Halk Elinde Hayvan Islahı Projeleri sayesinde çok ciddi ilerlemeler kaydediliyor. 2011 yılında İstanbul, Samsun, Diyarbakır, Afyonkarahisar, Tokat, Balıkesir, Bitlis ve Düzce ile başlatılan şuan 18 ilde yürütülmekte olan Anadolu Mandasının Islahı ülke genelinde 30 bin Manda ile yürütülmektedir.

Aylık süt takipleri ve süt analizleri yapılmaktadır. Doğum ağırlığı, 6 aylık ve 12 aylık tartımaları yapılan malakların kayıtları Afyonkarahisar ilinde Yazılımını Prof.Dr.Mustafa Tekerli'nin yaptığı Manda Yıldızı adlı programa sahadan alınan veriler kaydedilerek TAGEM tarafından takipleri yapılmaktadır. Malakların Doğum ağırlıkları ortalama 23 kg dan 33 kg lara kadar ilerledi. Yapılan Islah çalışmasıyla süt verimleri ortalama 600 litreden 1000 litrenin üzerine çıkarıldı"

MANDACILIĞIN GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ 

GÜÇLÜ YÖNLERİ 

1.Mandanın hastalıklara karşı daha dirençli olması.

2.Mandanın merayı iyi değerlendirebilmesi.

3.Mandanın yemden yararlanma oranının yüksek olması.

4.Manda sütü ve etinin besleyici değerinin yüksek olması.

5.Mandanın uzun ömürlü olması.

6.Mandanın mizacının duygusal olması.

ZAYIF YÖNLERİ 

1.Manda süt veriminin düşük olması.

2.Mandaların laktasyon sürelerinin kısa olması.

3.Manda bakımının zor olması.

4.Mandanın sağımının zor olması.

5.Mandanın gebelik süresinin uzun olması.

6.Mandaların geç büyümesi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 12:51
YORUM EKLE
banner151

banner251