" />

Tarımsal Desteklerin Sayısı Azalacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığın tarımsal destek politikalarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapmayı planladıklarını belirterek, "Destekleri derli toplu hale getireceğiz. Böylece çiftçi ne aldığını ve ne alacağını bilecek" dedi.

Tarımsal Desteklerin Sayısı Azalacak
banner200

Bakan Çelik; AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Ticaret Borsası ile Ticaret ve Sanayi Odaları yöneticileri, İnegöl, Karacabey, Mustafa Kemalpaşa ve Yenişehir ilçeleri Ticaret Borsası ve Odaları yöneticilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Bakanlık makam toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmede Bakan Çelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Nisan ayına kadar tamamlanması planlanan ve 7 bölgede gerçekleştirilecek bölgesel toplantılar çerçevesinde ayın 29'unda Bursa'da olmayı planladıklarını belirtti.

Bakan Çelik, Bursa'nın Türkiye'nin tarımsal üretimi için önemine değinerek, yürütülecek çok daha önemli projelerle şehrin ülke ekonomisi için daha da önemli bir noktaya geleceğine inandığını belirtti.

ÇİFTÇİ NE ALDIĞINI VE NE ALACAĞINI BİLECEK

Görüşmede Bakanlığın destek politikalarına da değinen Bakan Çelik, bu konuda yeni düzenlemeler yapılacağını belirtti. Bakan Çelik şunları söyledi: "Destek politikalarımızla ilgili düzenlemeler yapacağız. Söz konusu destekler, çok yaygın bir durumda. Biz hayvansal ve bitkisel desteklerin sayısını indirmeyi, bir araya toplamayı planlıyoruz. Böylece bu destek konusunu daha derli toplu hale getireceğiz ki, çiftçi ne aldığını ve ne alacağını bilsin."

CANLI HAYVAN BORSASI

Bakan Çelik canlı hayvan borsalarıyla ilgili olarak da, "Borsalar üreticinin değerini yükselten ve üretimi anlamlı kılan yerler. Geçen hafta Afyon'da canlı hayvan borsasına gittik. Muazzam bir tesis yapılıyor. Hayvan otelinden podyumuna, tribününe kadar her şey var. Hayvanı tribünden ve aynı zamanda internet üzerinden de izliyorsun, seçiyorsun, tartısını yapıyorsun, alımını yapıyorsun, kesiliyor ya da kesilmiyor. Hijyenik şartlarda alıp götürüyorsun. Başka illerde de bu yönde çalışmalar var. Umuyoruz ki Bursa da önümüzdeki günlerde bu konuda ön plana çıkacak" dedi.

Bakan Çelik'in değerlendirmelerinin ardından söz alan Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa olarak Bakanlık'ın çalışmaları çerçevesinde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek, Bursa'daki canlı hayvan borsası tesisi konusundaki taleplerini iletti.

Toplantı sonunda Bakan Çelik köylünün, üreticinin 'işletmeci anlayışıyla' donanması gerektiğini belirterek, "Böyle bir yeni bakış açısı taşıyalım ki, tarımı belli bir noktaya getirelim. Bu konuda en büyük desteği de sizden alacağız. 'Biz doğruyu biliyoruz' demiyoruz. Beraber doğruyu bulup, gerekli çözümleri üreteceğiz" diye konuştu.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
desteklemeler
desteklemeler - 6 yıl Önce

Her şey güzel ama tarımda ve hayvancılıkda her zaman bu hibeleri herzaman aynı kişiler alıyor zenginler bizim gibi dar gelinlikler avcunu yalıyor burada bir çözüm bulun bizde hem çifti hem büyük baş işletmecisiyiz

Buğday destek nezaman verilecek milletin parasını ödemeniz çoksevinir millet çok daraldı
Buğday destek nezaman verilecek milletin parasını ödemeniz çoksevinir millet çok daraldı - 6 yıl Önce

- 6 yıl Önce

2015 yılı DGD destekleri ve ürün müstahsillerimiz aceba ne zaman ödenecekki

Çiftçi perişan
Çiftçi perişan - 6 yıl Önce

Buğday primlerini 4 gözle bekler duruma geldik hergün çiftçi vatandaş birbirine ne zaman verilcek diye sorar oldu yapmayın artik yeter gerçekten. ..
Çiftçinin sesini duyurcak hakkını savunacak kimse yok mu bu ülkede duy artık sesimizi sayın bakanım sayin başbakanım 14 yıllık bu cileye dur deyin :(

- 6 yıl Önce

Sayın Bakanım Desteklerin kalem olarak sayının düşürmeniz çok faydalı olacak yıllardır bu işin içindeyim yok süt yok buzağı yok et yok anaç yok suni tohumlama yok et yok çoban yok hijyenik süt desteği daha neler .Hele önceden suni tohumlama desteği vardı ki sadece biz veteriner hekimlere verilen haksız kazançtı,Önceden 5-10 adet bildirenler 200-300 adet bildirmeye oda yetmedi erkek sığırları tohumlanmış göstermeye başladılar.Hem vatandaşdan tam fiyat hem devletten.Gazete ve TV de bu olaylar çıkınca Allahdan kalktı.Anaç desteğinde suni tohumlama şartının aranması sırf veterinerlere haksız kazançtır.Neden mi İşletmelerdeki boğaların suni tohumlama şirketlerinkinden hiçbir farkı yok.Bütün Canlı varlıkların hızlı üremesi dişiye dayanır erkek yılda 250- 300 aşım yapar ama dişi 1 yavru verir.Hayvancılık için SÜT ve ANAÇ desteği yeterlidir.

- 6 yıl Önce

Arkadaşlar Destek kalemin çok olaması bürokrasinin artması oda daha çok personel almaktır.Tarım teşkilatı odalarda oturacak yer kalmadı TAR GEL lerde ilçelere çekiyorlar.Tam olacak.Çünkü iş yoğun lafını uyduruyorlar.İdarecilerde uydurmayı destekliyor. Eskiden köylerde teknisyenler dağ taş gider görev yapardı.Şimdi adamların köyde görev yapması zoruna gidiyor binbir mazeret uyduruyorlar.Yetmezmiş gibi 6000 personel daha alınacakmış, o zaman devlet her vatandaşını işe alsın.Arkadaşlar Allahü taala bunun hesabını bizden misli misli soracak.Devletçilik hantallık, tembellik, üretmeme ve geriye doğru yol almadır.

Kara
Kara - 6 yıl Önce

Koyleri gezmek kimsenin zoruna gitmiyor oturdugunuz yerden bilip bilmeden konusmayin ilcedende pekala cok rahat gidip gelinir koylere yeterki gerekli donanim saglansin olumsuz sartlarda calistirilan kimseden baskasina verimli olmasi beklenemez ayrica don kesmis su basmis tarlayi ciftciyle bos bos gezsen ne olur bolgemde 3 yildir dogru duzgun urun alamiyorlar catir catir agac soktururdu koyluye devlet destegi olmasaydi eger karsinizdaki toplulugu hafife almayin verilen hakkin geri alinmasi buyuk problemlere yol acabilir der iyi gunler dilerim


banner151

banner251