Tarımsal desteklerden neden vergi kesintisi yapılıyor? Çiftçi bu sorunun cevabını merak ediyor

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, tarımsal destek ödemelerinde çiftçiden kesilen vergi kesintilerini TBMM gündemine taşıdı.

Tarımsal desteklerden neden vergi kesintisi yapılıyor? Çiftçi bu sorunun cevabını merak ediyor
banner200

Tarımsal destek ödemelerinden çiftçiden kesilen vergi kesintilerinin nedenini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a soran Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, hayvancılık desteklerinden yüzde 2, diğer tarımsal desteklerden ise yüzde 4 tutarından vergi kesintisi yapıldığını hatırlattı.

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Karaduman, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21. maddesinde tarımsal desteklerin Milli Gelirin %1’inden az olamayacağının belirtildiğini dile getiren Karaduman;

"Çiftçilerimize ödenmesi zorunlu destek ödemelerinden yapılan farklı vergi kesintilerinin sebepleri merak edilmektedir. Bu bağlamda; Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 11’inci bendinde açık bir şekilde “Çiftçilerden satın alınan ziraî mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden;” tevkifat yapılması hüküm altın alınmış iken, zirai mahsul veya hizmet satın alması niteliğinde bulunmayan tarımsal destek ödemeleri üzerinden vergi hukukunda yasak olan kıyas yöntemi ile hayvancılık için yapılan destek ödemelerinden %2 ve diğer tarımsal destek ödemeleri üzerinden %4 oranında vergi kesintisi adı altında kesinti yapılması hukuki midir?

YILLIK KESİNTİ MİKTARI NE KADAR?

Hukuki ve yasal dayanağı olmadan tarımsal destek ödemesi aşamasında çiftçilerimizden yapılan %2 ve %4’lük kesintilerin tutarı yıllar itibariyle ne kadardır?

5488 sayılı Tarım Kanununun 21. maddesinde Milli Gelirin %1’i oranında tarımsal destek verilmesi amir hükmü yerine getirilmez iken, çiftçiye hak ettiğinin yarısı civarında verilen tarımsal destekler üzerinden hukuka aykırı bir şekilde kesilen söz konusu %2’lik ve %4’lük vergi kesintilerine son vermeyi ve vergi adı altında haksız yere kesilen tutarları hak sahibi çiftçilerimize iade etmeyi düşünüyor musunuz?"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 02:22
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fakir tc
Fakir tc - 2 yıl Önce

Fakir millet zengin siyasetçi

Köylü
Köylü @Fakir tc - 2 yıl Önce

Mazot alıyor çiftçi kdv ötv öder ekipman alır traktör alır vergi öder mahsul satar stopaj ve sosyal yardımlaşma öder alırken vergi satarken vergi ondan sonra köylü vergi vermez lafı edilir köylü ülkenin temel taşıdır zarar etsekte üretmeye mecburuz.

Çiftçi desteklerinden NEDEN VERGİ KESİLİYOR?
Çiftçi desteklerinden NEDEN VERGİ KESİLİYOR? - 2 yıl Önce

CEVAP GAYET BASİT: VAKIFLARA BAĞIŞ YAPAN MÜTEAHHİT DEĞİLLER, Onun için vergilerini söke söke verecekler...

Nihat sahin
Nihat sahin - 2 yıl Önce

Ramazan oruçlu ac susuz gece gündüz calisiyor çocuklarımız bunların her kim hakkını emeğinin karşılığını vermezse hakkımızı görevli insanlara helal etmiyoruz çiftçiler ülkemizin atar damaridir

Ali tanır
Ali tanır - 2 yıl Önce

Memurun dan kesilse sokaklar dükülüru ama çiftçi dukulmez karibandır keselim çiftçiye Allah yardımcısı olsun

Vekil
Vekil - 2 yıl Önce

Bende sana soruyorum biz çalışanlardan hemde günü geldiğinde %35 olarak neden vergi kesiliyor.

Digir
Digir @Vekil - 2 yıl Önce

Hakkını arma yerin burası değil .sadece fesatsın

Onur Oz
Onur Oz @Vekil - 2 yıl Önce

o soruyu reisine soracaksın

HEYBET Arslan
HEYBET Arslan - 2 yıl Önce

Ne zaman verilecek onu bilelim

Ahmet kalaycı
Ahmet kalaycı - 2 yıl Önce

Devlet vergi almatan. Nasil yasayacak. Her kesim vergi vermel

Ahmet kalaycı
Ahmet kalaycı - 2 yıl Önce

Herkez vergisini vermelidir o zaman kalkıyoruz ve rahat hayat yaşarız


banner251