Tarımsal desteklerde vergi kesintisi iadesinde çiftçiye önemli uyarı!

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, tarımsal desteklerde vergi kesintilerinin çiftçi ve yetiştiriciye iadesiyle ilgili önemli bir uyarıda bulunarak, “Tarımsal destek ödemeleri üzerinden kesilen gelir vergisinin iadesi için 31 Aralık tarihine kadar vergi dairelerine başvuru yapılması gerekmektedir" dedi.

Tarımsal desteklerde vergi kesintisi iadesinde çiftçiye önemli uyarı!
banner282

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Kamu Kurum ve Kuruluşları Tarafından Yapılan Tarımsal Destek Ödemeleri Üzerinden Kesilen Gelir Vergisinin İadesi hakkında önemli uyarılarda bulunarak üretici ve yetiştiricilerin hak kaybına uğramamaları için 31 Aralık tarihini geçirmeden vergi dairelerine başvurmaları gerektiğininin önemine dikkat çekti.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Hazine ve Maliye Bakanlığımızca Kamu Kurum ve Kuruluşları Tarafından Yapılan Tarımsal Destek Ödemeleri Üzerinden Kesilen Gelir Vergisinin İadesi hususundaki Gelir Vergisi Genel Tebliği 10 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dolayısıyla söz konusu tebliğ hükümlerinden faydalanacak olan çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve yetiştiricilerimiz hiç zaman kaybetmeden bulundukları İl ve İlçelerdeki Vergi Dairelerine bizzat giderek ya da e-devlet üzerinden başvurarak gerekli işlemleri yapmaları gerekmektedir. Herhangi bir hak kaybı olmaması için mağduriyet yaşamamak adına bu hususu tüm çiftçilerimiz başta olmak üzere 280 bin küçükbaş hayvan yetiştiricimiz adına da önemsiyor ve hassas davranmalarını bekliyoruz " dedi.

BAŞVURULARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Genel Başkan Çelik, Vergi Dairelerine yapılacak başvurularda dikkat edilmesi gereken hususlara da vurgu yaparak "Öncelikle Vergi Dairesine giderken başvuru dilekçesinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Yetiştirici ve Çiftçilerimiz bağlı bulundukları Birlik ve Odalardan temin edebilirler. Ayrıca çiftçi ve yetiştiricilerimiz dilekçelerini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda verebilecekleri gibi posta yoluyla da ilgili vergi dairesine verebileceklerdir. Onun için zaman kaybetmeden bu işlemlerin yapılması lazım" ifadelerini kullandı.

VERGİ İADELERİ ÇİFTÇİ VE YETİŞTİRİCİYE RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK

Çelik, günümüz ekonomik şartlarında ödemede bulunulacak vergi iadesinin üretici ve yetiştiricilere rahat bir nefes aldıracağını belirterek "Özellikle son iki yıldır yaşadığımız pandemi başta olmak üzere kuraklık ve girdi fiyatlarındaki fahiş artışlar nedeniyle üreten yetiştiren çiftçilerimiz çok zor günler geçirmekteydi. Buna rağmen de inatla üretmeye gayret ettiklerini tüm kamuoyu rahatlıkla görmektedir. Dolayısıyla üreticilerimizin, yetiştiricilerimizin vergi iadesinden dolayı ellerine sıcak para geçmesi bir nebze de olsa rahat nefes almalarını sağlayacaktır. Bu bakımdan özellikle ve ısrarla bir kez daha uyarmak istiyorum. 31 Aralık tarihini geçirmeden Vergi Dairelerine başvurularını yapsınlar." dedi.

BİTKİSEL DESTEKLERDE YÜZDE 4 HAYVANCILIK DESTEKLERİNDEN YÜZDE 2 VERGİ KESİLİYORDU

Genel Başkan Çelik, yaptığı açıklamada; “2016 – 2020 yıllarında çiftçilere ödenen bitkisel desteklerden yüzde 4, hayvancılık desteklerinden ise yüzde 2 oranında kesilen gelir vergisi tutarlarının çiftçilerimize ve özellikle zor şartlarda, dağda bayırda, karda kışta, güneşte sıcakta, ahırda ağılda bin bir emekle hayvancılık ile geçimini sağlayan üreticilerimize ve yetiştiricilerimize can suyu olacaktır. “dedi.

ÇİFTÇİ VE YETİŞTİRİCİYE TOPLAM 3 MİLYAR LİRA İADE EDİLECEK

Çelik; “Son 5 yılın tarımsal desteklemeleri göz önüne alındığında; çiftçilerimize toplam 79,3 milyar TL tarımsal destekleme ödemesi yapılmıştır. Bu destekleme tutarının yaklaşık 21,5 milyar TL tutarı hayvancılık destekleme ödemeleri, 57,8 milyar TL tutarının ise bitkisel desteklemesi olarak çiftçilere ödenmiş, hayvancılık desteklemelerinden kesilen gelir vergisi tutarlarının yaklaşık 500 milyon TL.,  bitkisel desteklemelerden kesilen gelir vergisi tutarlarının ise yaklaşık 2,5 milyar TL olmak üzere toplam 3 milyar TL tutarında bir meblağın çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize iade edileceğinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu manada üreticilerin ve yetiştiricilerin yanında olduğunu bir kez daha gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ye yetiştiricilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Çelik, açıklamasını vergi iadesinden faydalanacak olan üreticilere ve yetiştiricilere hayırlı olması temennileriyle bol kazançlar dileyerek tamamladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Kesilen para belli kimden kesildiği belli devlet başvuru zorunluluğu istiyor hak edenin zaten ziraat bankta hepsinin destekleme hesabı var yatır oraya geri ödeme için müracaat edilmesin para hazineye kalsın isteniyor bu uygulamadan anlaşılan bu

ali
ali - 2 ay Önce

zaten haksız yere yıllarca zoraki kesilmiş. böyle bi kanun çıktıysa başvuruya gerek kalmadan kestiği vergileri destek hesaplarına otomatik iade edilmesi gerekir. küçük çitçinin köydeki adamın haberi yok, e devlet , interaktif vergi dairesi vs. köylü nerden bulsun girsin. uyanıklara iade edilir köylünün kesilen parası devlete kalır.

Bilo aga
Bilo aga - 2 ay Önce

Devlet bizden alırken kolayda,neden biz ondan alırken evraklar eksiksiz falan . uğraştırma hakkımızsa gönder.

Alican yildiz
Alican yildiz - 2 ay Önce

Çıfçi nin hakise baş vurmadan hesabina yatirmali zaten zirata hesaplari var devlet bunu yapmasa mağdur olan gine çifçi

Necdet bolat
Necdet bolat - 2 ay Önce

Vergiyi keserken bize dilekcemi verdi yapmış olduğu hatadan mahkeme kararıyla dönüyor neyin teşekkür ü özür dileyerek ödemesi gereken onlar

Mehmet torun
Mehmet torun - 2 ay Önce

Ne başvurusu dogrudan yatır hesaplara köyde nerden baş vuracak vatandaş bunu çiftçiyi desteklemek

Murat
Murat - 2 ay Önce

Çiftçiye bedeva para değil alternatif gerek ona destek buna destek üretim sıfır

KONYALI
KONYALI - 2 ay Önce

Bende bir Çiftçi olarak Sayın Cumhurbaşkanıma ve Bakanıma Teşekkür Ediyorum.

hayrettin coş
hayrettin coş @KONYALI - 2 ay Önce

helal sana seni zora soktuğu içinmi?