Tarımsal desteklerde vergi iadesiyle ilgili başvurular başladı!

Çiftçi, tarımsal destek ödemeleri üzerinden yapılan gelir vergisi kesintilerini geri alabilecek. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tarımsal destek ödemeleri iade talep dilekçesi kılavuzu yayımlandı. 

Tarımsal desteklerde vergi iadesiyle ilgili başvurular başladı!
banner282

Tarımsal Destek Ödemeleri üzerinden yapılan Gelir Vergisi kesintisinin iade edilmesine ilişkin başvuru dilekçeleri, interaktif vergi dairesi aracılığı ile alınmaya başlandı. Bilindiği üzere, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destekleme ödemelerinin gelir vergisinden istisna olduğu hükmüne karar verilmişti. Ayrıca, Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 92’nci madde uyarınca da, 1/1/2016 tarihinden sonra kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal  destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisinin ise, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla iade edileceği hüküm altına alınmıştı.

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ KAPSAMINDA GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ İADE TALEP DİLEKÇESİ KULLANIMA AÇILDI

Bu kapsamda, adına tarımsal destek ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılanlara ait başvuruların elektronik ortamda alınabilmesine yönelik olarak, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “Tarımsal Destek Ödemeleri Kapsamında Gelir Vergisi Kesintisi İade Talep Dilekçesi” hizmeti 02/12/2021 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı. 

Başvuru işlemlerine yönelik açıklamaların yer aldığı kılavuza İnteraktif Vergi Dairesi internet sayfası üzerinden veya doğrudan buradan ulaşabilirsiniz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
dolar ve gübre
dolar ve gübre - 2 ay Önce

dolar arttıkça gübre artıyor buna nasıl bir çare düşünüyorsunuz reis ve arkadaşları ....bunun sonu nereye varacak ..mısırın gübre dekar maliyeti 1000 tl ....pamuğun 900 tl..napcanız nasıl çare bulcanız .dekara 500 tl gübre desteği verebilecekmisinizde doları ükseltmek için faiz inatı yapıyorsun reis ne yaptığının farkındamısın..tüik halkı açlığa terkeden maaslarını halktan alan ordusudur haram olsun maaşları

mehmet aydemir
mehmet aydemir - 2 ay Önce

findik destekleme parasi heryil kesiliyordu simdi ise buzak destekleme parasi kesinti oluyormuş niçin alacagi ücret su kadarki yirm tlik niye bunu öğrenmem lazim herşey vatandaşın parasindami göz diktiler buzak parasi ne zaman ödenecek saygilarimla

Çapar
Çapar - 2 ay Önce

Yorgun

Mehmet Tokmak
Mehmet Tokmak - 2 ay Önce

ÇKS belgesi adıma olan 2020 dönemi için interaktif vd den başvurumu yaptım, önceki yıllar ÇKS babamın üzerineydi ve vefat etti, bu dönemler için vasiler başvurabiliyor mu?