Tarımsal desteklerde münavebe uyarısı

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçiye münavebe konusunda uyarılarda bulundu. 2018 ve 2019 üretim yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş olan ve 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerin, mazot/gübre desteğinden ve fark ödemesi desteklemelerinden yararlanamayacakları bildirildi.

Tarımsal desteklerde münavebe uyarısı
banner200

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirmek, toprakta organik madde miktarını artırmak, daha fazla su tutmasını sağlamak, toprağın verimliliğini yükseltmek, yabancı otlar ve hastalık - zararlılarla mücadele etkinliğini artırmak amacıyla, "2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele üç yıl süreyle arka arkaya aynı tek yıllık bitki ekilirse, üçüncü üretim sezonu için destekleme ödemeleri yapılmaz." hükmü ile, 2018 yılından itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir.

Ülkemiz sahip olduğu ekoloji ile, polikültür tarım yapılmasına ve aynı tarım arazisi üzerinde ekim nöbeti (münavebe) ile farklı türlerde ürün elde edilmesine uygundur. Bununla birlikte gerek genel münavebe uygulamalarında gerekse ana ürünlerin ekimleri arasında (örneğin art arda yapılan pamuk ve buğday ekimleri arasında) boş kalan sürede, toprak yapısının düzelmesine ve toprakta organik madde birikimine yardımcı olan, vejetasyon süreleri kısa baklagiller ya da buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin veya bunların karışımlarının ekilmesi doğal üretim kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından da büyük önem arz etmektedir.

Üretim yaptığı parselde 2018 ve 2019 üretim yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş olan ve 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, Tebliğin ilgili maddeleri gereğince hem mazot/gübre desteğinden hem de varsa fark ödemesi desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanamayacaktır. 

Bu nedenle üreticilerimizin desteklemelerden faydalanabilmeleri için 2019 üretim yılında ana ürününü hasat ettikten sonra aynı parsele yöre ekolojisine uygun vejetasyon süreleri kısa baklagiller ya da buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin veya bunların karışımlarının ekilmesi hususunda özen göstermeleri ve çiftçilerimizin bu ekilişlerini Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Destekleme ödemeleri çalışmalarında uygulamanın aksatılmadan yürütülebilmesi için, ekim nöbeti (münavebe) sistemine göre ekim yapılmayan (2018, 2019, 2020 yıllarında parselde aynı ürün ekilen) tarım arazilerine 2020 yılında tarımsal destekleme ödemelerinin yapılmayacatır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim yanık
Salim yanık - 2 yıl Önce

Tarımı ne kadar güzel destekliyorsunuz helal olsun. Milleti tarımdan nasıl bezdirtiriz çiftçinin elindekini nasıl alırız onu düşünüyorlar.

Bayram Ergül
Bayram Ergül @Salim yanık - 2 yıl Önce

Ortaanadolu kırsal kesimde arpa yetiştiriciliği rekolte bakımdan çok verimli olmaktadır. Buğday üretimi iklim değişikliği nedeniyle daha cicekteyken sam vurup buğday hasadı önemli ölçüde zarar etmekte. Dolayısıyla yöre yöre tesbit edilip kimin ne ekecegi belirlenmesi hem üretim hem rekolte bakımdan dahada verimli bir dönem olacaktır. Yetkilileri göreve davet ediyorum.

Ali aktar
Ali aktar - 2 yıl Önce

Allah belanızı n versin inşAllah

Bekir Ozan
Bekir Ozan - 2 yıl Önce

Bi kac yildir desdeklemeden yararlandık devlete ağır gelmeye başladı

Kazım elmas Adana
Kazım elmas Adana - 2 yıl Önce

Destek zaten komplesi harcadığımız mazotu karşılamıyor ürünü para ettirin ürünü destek dediğiniz şey devede kulak duyanda çiftçi destek alıyor hala doymuyor diyecek destek istemiyoruz 1200 buğday satıp 3000 tohumluk buğday alıyoruz çiftçiliği gençler yapmıyor artık son yapan nesil biziz!!!!!!!!

Halil erdal
Halil erdal - 2 yıl Önce

Tarımdan suguduk

Memet urfali
Memet urfali - 2 yıl Önce

Desteklemelerin yerine mezarlık açın çiftçi öldü

Zafer çakir
Zafer çakir - 2 yıl Önce

Suyu getir farkli ürün yetiştirelim ozaman bizim arazimizde arpadan başka bişey yetişmiyor çünkü kurak tarla ben arpayi yetiştiremiyorum kurakliktan diger ürünler nasil yetişicek firat nehriyle aramiz 7 kilometre bizim arazilerimiz kurak ve susuz ve okadar düz arazilerimiz varki avuç içi gibi ama yazik gercekten yazik çifcilik yapamiyoruz üretemiyoruz heryerde durum bu ve hala çiftcinin önüne engel koyuyorsunuz zaten olmuyor arpadanda vazgecelim babam hepsi sizin olsun bize yaşamakta fazla zaten canimizida alin kurtulalim

Ramazan Baykuş
Ramazan Baykuş - 2 yıl Önce

Mazot ve gübre destekleri belirlendi tebliğ hazır ve en kısa sürede resmi gazetede yayımlanacaktır.
Bilgilerinize..


banner151

banner251