Tarımın bütçe görüşmesi başladı Pakdemirli: Çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl destekleme bütçesine 12 yeni destek getirdiklerini, 32 desteğin birim fiyatında da artış sağladıklarını belirterek, "Çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik" dedi.

Tarımın bütçe görüşmesi başladı Pakdemirli: Çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesi görüşmesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başladı. Komisyonda bir sunum yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2002'de 1,8 milyar lira olan tarımsal desteklerin 2018 yılında 14,5 milyar ve geçen yıl da 16,9 milyar liraya çıktığını kaydetti.

Pakdemirli, "Tarımsal destekleri 2020 yılında yüzde 36,7 ile en yüksek artışla 22 milyar liraya çıkarıyoruz. Bakanlığımız 2020 bütçesinin yüzde 54,5'ini tarımsal desteklere ayırdık." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl gübre desteği başta olmak üzere bazı desteklerde birim destek miktarlarını artırdıklarını, bazı konularda ise yeni destekler başlattıklarını anlatan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl 12 yeni destek ve 32 destek birim fiyatında da artış sağlayarak çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Tarım Orman Şurası'nda çıkacak tavsiye kararına göre imkanlar dahilinde destekleme modelinde revize yapabiliriz. Bu yıl içinde bugüne kadar, 9,9 milyar lira bitkisel üretim destekleme ödemesi yaptık. Tarıma yapılan çeşitli desteklemelerin yanı sıra, 2003-2018 döneminde, çiftçilerimize 117,4 milyar lira direk nakit destekleme ödemesi yaptık. Bu yıl ekim ayı sonuna kadar ise toplam 14,5 milyar lira nakit destekleme yapılırken, yıl sonuna kadar 16,9 milyar lira destekleme ödemesi gerçekleştirilmiş olacak."

HAYVANCILIĞA 6.6 MİLYAR LİRA DESTEK VERİLECEK

Pakdemirli, hayvancılıkta da 2002 yılında 83 milyon lira olan destek miktarını 45 kat artırarak 2018 yılında 3,7 milyar liraya çıkardıklarını vurgulayarak, bu yıl ekim sonu itibarıyla, 4,4 milyar lira destekleme ödemesi yaptıklarını, bu miktarın yıl sonunda 5,2 milyar liraya ulaşmasını ve 2020 yılında ise 6,6 milyar lira olmasını planladıklarını ifade etti.

Pakdemirli, böylece 2003-2019 döneminde toplam 33 milyar lira hayvancılık desteği ödemiş olacaklarını aktardı.

Kırsal alandaki yatırımlara hibe desteği sağlayan proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 11 bin projeye 4,5 milyar lira hibe desteği sağladıklarını bildiren Pakdemirli, bu yıl 490 projenin yatırımının sürdüğünü ve bu projelerle kırsal alanda 9 milyar liralık yatırım yapıldığını ve yaklaşık 92 bin yeni istihdam sağlandığını kaydetti.

Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 14 bin 315 projeye 4 milyar lira hibe sağladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu hibelerle kırsalda 10 milyar liralık yatırım ve 60 bin yeni istihdam oluşturuldu. IPARD yatırımları vergilerden muaf olduğundan, yatırımcılara 1,5 milyar liralık dolaylı katkı sağlandı. 2019 yılında IPARD-2 kapsamında toplam hibe bütçesi 2 milyar lira olan 3 başvuru çağrısına çıktık. 2023 yılına kadar IPARD-1'de 10 bin 695 olan proje sayısını 20 bine, 3,2 milyar lira olan hibe miktarını 8 milyar liraya, 7 milyar lira olan yatırım miktarını 15 milyar liraya, 57 bin olan istihdam sayısını ise 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz."

Faiz destekli tarımsal kredilere ilişkin de bilgi veren Pakdemirli, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2018 yılında, 498 bin üreticiye 8,7 milyar lira, bu yıl eylül ayı sonu itibarıyla 282 bin üreticiye 6,6 milyar lira, 2010-2018 döneminde ise 923 bin 449 üreticiye toplam 19,4 milyar lira kredi kullandırıldığını söyledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 13:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzo N tarım kred koop
Trabzo N tarım kred koop - 2 yıl Önce

Müdür çiftçilerin bilgisi olmadan sigorta çekilmesi için kooperatiflere e mail gönderdi osman bey bu konu ciddi problem li bir konu çiftçinin elindeki nasıra bakmadan nasil bu yapılır bakan bey boşa açıklama yapma sistem içinde sistemi aksatıyor

Usule aykırı
Usule aykırı @Trabzo N tarım kred koop - 2 yıl Önce

Çiftçi kardeşlerim illegal yolla kesilen sigorta dır gönül rahatlığı ile suç duyurusunda bulunun büyük gasp söz konusu

Elimizde belge var
Elimizde belge var @Trabzo N tarım kred koop - 2 yıl Önce

Şimdi beğenmeyen arkadaşlar ya siz yapin ya biz suc duyursunda bulunalim bu isin resmiyete dökelim çiftçi yı usulsuz dolandırma güç kullanarak yapmak nedir bir gorelim

Yapar
Yapar @Trabzo N tarım kred koop - 2 yıl Önce

Beklenen oldu sistem işliyor fetö teröristleri

Yapar
Yapar @Trabzo N tarım kred koop - 2 yıl Önce

Yapar yapar

DraGon
DraGon - 2 yıl Önce

Herşey kağıt üstünde güllük gülistanlık...sonumuz hayr olsun.

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Ben ciftciyim, bize desdek verdiginize inanmıyorum, benim gelirinde bir artış olmadı, ektiğim ürünlerde, hayvanlarında hep zarar ediyorum, sevgili bakanimiz hesap ederken girdileri de hesap etse, ozaman bizi anlar.

Aykut
Aykut - 2 yıl Önce

Daha 2018 2 ci dünem buzağı verilmedi
2020 desteği açıklanıyor bu nasıl bir iş
Ne zaman ödenecek bilen varmı.

Hayvancılık desteği neden azaltıldı.
Hayvancılık desteği neden azaltıldı. - 2 yıl Önce

Bakan beye sormak lazım bütçede artış varsa 550 tl olan buzağı desteklerini neden 450 tl olarak açıkladınız. Aradaki 100 tl ne oldu?

misafir
misafir - 2 yıl Önce

Bekir Pakdemirli, AKP İktidarının en başarılı tarım bakanıdır.Tarımın sorunlarının kısa sürede çözülmesi beklenmemelidir.Bakanlığının birinci yılında başarılı bir grafik çizdi.

misafir
misafir @misafir - 2 yıl Önce

Vatandaş@misafir
Sen kimin paralı askerisin

Vatandas
Vatandas @misafir - 2 yıl Önce

Bu Bakan mı başarılı hepsi sarayın parali askeri

Nail tor
Nail tor - 2 yıl Önce

Sayın Bakanım buzağı desteklemesi ne oldu ne zaman yatacak buzağı lar Tosun oldu

klark
klark - 2 yıl Önce

palavra palavra şarkısı gibi


banner251