Tarımdan Haber gündeme getirdi kuraklık desteği kararnamesi yayınlandı! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen kuraklık desteği ile ilgili kararnamenin yayınlanmaması tepki çekiyordu. Tarımdan Haber’in buradaki belirsizliği gündeme getirmesinin ardından kuraklık desteği ile ilgili kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanması dikkat çekti. 

Tarımdan Haber gündeme getirdi kuraklık desteği kararnamesi yayınlandı! 
banner200

Kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşayan çiftçiye, verim kaybı oranında dekar başına 100 liraya kadar destek verilecek. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. 
Söz konusu karar; 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarında %30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılması amacıyla, uygulanacak desteğe ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

DESTEKLEME MİKTARI KAÇ LİRA OLACAK?

2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarındaki köylerde-mahallelerde Karar kapsamındaki yetiştirdikleri ürünlerinde %30 ve üzeri verim kaybı gören ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere (kamu tüzel kişileri hariç), ÇKS’de kayıtlı üretim alanları dikkate alınarak zarar oranlarına karşılık gelen, aşağıdaki miktarlarda doğrudan gelir desteği olarak destekleme ödemesi yapılacak.

KURAKLIK DESTEĞİ İLE İLGİLİ KARAR İÇİN TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 13:43
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 3 hafta Önce

Tarımdaki girdi maliyetlerinden haberdar olsalardı yada tarım umurlarında olsaydı bu komik rakamları vermezlerdi, bindikleri dalı kesiyorlar. Bu anlayışla inanın bugünleri ararız.
Devlet tohum ve gübreyi yüzde 50 veya üçde bir fiyatına çiftçilere vermeli oluşacak zarar hazine tarafından karşılansın.
Ayrıca kuraklık nedeniyle hayvan üreticilere hayvan başına 1 torba yem parası vermelidir.
Nerelere para ödendiğini herkes biliyor.

Cifci
Cifci - 3 hafta Önce

Ziraat bankasi kredileri ertelenecek demişti cumhur başkanımız neden ertelenmesi daha

banner151

banner251