Tarımda 'Uzman Ellere' 100 bin lira hibe desteği! Genç çiftçi projesinin yerine getirilmişti!

Genç çiftçi projesinin yerine getirilen 100 bin lira hibe destekli Uzman Eller Projesine yönelik Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri bölümlerinden mezun olan üreticilerin projelerine 100 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

Tarımda 'Uzman Ellere' 100 bin lira hibe desteği! Genç çiftçi projesinin yerine getirilmişti!
banner200

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 2022-2024 yıllarında kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden ve meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanların mahallinde uygulayacağı projeler hibe ödemesinden yararlanabilecek.

Kararla, ilgili bölümlerden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak, bu sektörlerde girişimciliği destekleyerek söz konusu faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir yatırımları desteklemek amaçlanıyor.

100 BİN LİRAYA KADAR HİBE ÖDEMESİ 

Hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri ve yöresel ürünler ile tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik projeler ve bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler destekten yararlanabilecek.

Uygulanacak projelere 100 bin liraya kadar hibe ödemesi yapılacak. Proje bütçesi katma değer vergisi hariç hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şartı aranacak.

Karar kapsamında uygulanacak projelere yapılacak ödemeler için gerekli kaynak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'ndan karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

MEZUN OLMAYANLAR DESTEKTEN YARARLANAMAYACAK 

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmayan kişiler desteklerden yararlanamayacak. Hak sahipleri, verilen hibe desteklemesinden sadece bir kez faydalanabilecek. Aynı proje konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının diğer hibe programlarından yararlanan kişiler de bu desteklemeden yararlanamayacak. Kararın esasların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Tarım ve Orman Bakanlığınca çıkarılacak tebliğle belirlenecek. Bakanlık, destek ödemeleriyle ilgili hususların denetimini sağlayacak tedbirleri almaya da yetkili olacak.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2021, 00:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Rıza
Ali Rıza - 5 ay Önce

Bunların tarımdan anladığı bu kadar. Akp lilere hibe inek dağıttılar haftasina satıp yediler şimdi gene yandaşa dagitacaklar asıl üretenler avucunu yalayacak.Bu zaman olmuş daha mısır ayçiçeği soya buğday pirim farkından haber yok Çukurova da da tarlalar İsraillilere satılmaya başlandı artık onlara destek verirler

Abbas yolcu
Abbas yolcu - 5 ay Önce

Gidiyorsun akp tıpkı ANAP gibi yok olacaksın

Osmaniye
Osmaniye - 5 ay Önce

Tabi gence verir yaşlı zaten açlıktan ölsede başka gidecek yeri yok. yeni genç karın tokluğuna çalışacak ameleler lazım

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Kısaca bu parayı nah alursiniz diyor bu pilani yapanlar

banner151

banner251