Tarımda artan maliyetler doyurucu fiyat politikası ile telafi edilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda artan maliyetleri doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceklerini açıkladı. Pakdemirli: "Geçen yıl açıkladığımız fiyatlarla, çiftçimizin yanında olduğumuzu ispat ettik. Artan maliyetler karşısında bu yılı da, doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceğiz" dedi.

Tarımda artan maliyetler doyurucu fiyat politikası ile telafi edilecek
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Covid-19 salgını tedbirleri dolayısıyla illerde gerçekleştirdiği tarım orman sektör toplantılarını videokonferans yöntemiyle gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Bu çerçevede Samsun tarım orman sektör temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, toplantıda yaptığı konuşmada dünya olarak, oldukça zorlu bir süreçten, zorlu bir imtihandan geçtiklerini vurgulayarak “bizim bu süreçteki en büyük şanslarımızdan biri kesinlikle süreci büyük bir fedakârlıkla yöneten sağlıkçılarımız ve çiftçilerimizdir” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MESAJINI İLETTİ 

Videokonferans yoluyla da olsa bu toplantılardaki amaçlarının sektörün talep ve isteklerini yerinde değerlendirmek, politikalarımızı oluşturmak olduğunu belirten Bakan Pakdemirli “Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlar Kurulu toplantımız vardı. Orada da, üreticimizle ve yetiştiricimizle, video konferans yoluyla bir araya geldiğimiz toplantılardan ve sırada Samsun’un olduğundan kendilerine bahsettim. O da tabi hemen sizlere bir mesaj gönderdi ve dedi ki: ‘Çiftçimiz, üreticimiz bir karış yer dahi boş bırakmadan eksinler biçsinler, biz çiftçimizin üreticimizin arkasındayız’ mesajını sizlere iletmemi istedi” dedi.

TEDBİRLERİMİZİ ÜST NOKTAYA ÇIKARDIK

Covid-19 salgınının bölgesel değil, küresel bir sorun olduğunun altını çizen Pakdemirli “Tabii bu salgın kontrol altına alınmadığı takdirde hem geçim kaynakları, hem de gıda risk altında. Bu da bütün yük omuzlarımızda demek oluyor. Hamdolsun ki, Covid-19 süreci dünyada hiç gündeme gelmeden önce de gıda arz güvenliği noktasında çok iyi durumdaydık. Süreçle birlikte ise tedbirlerimizi üst noktaya çıkardık” açıklamasını yaptı.

HEM ÇİFTÇİMİZ, HEM DE ÜLKEMİZ KAZANACAK

Şuan itibariyle gıda tedarikinin yeterli düzeyde olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli “Yine tahıl stoklarımız da şu an için rahat seviyede. 2020 üretim sezonunda, ürün rekolte tahminlerimize baktığımızda, başta buğday olmak üzere, başlıca temel gıda ürünlerimizin görünümleri de iyi durumda. Gıda arz güvenliğimizi garanti altına almamız için ülkemizde ekilmedik yer bırakmamamız gerekiyor. Bu sebeple hazineye ait tarıma elverişli atıl arazileri, çiftçilerimize bedelsiz olarak tahsis ederek, üretime kazandıracağız. Tahsis edilen arazilerde, hububat, baklagiller, yağlı tohumlu bitkiler ve yem bitkileri gibi stratejik olarak önemli olan ürünlerin ekilmesi sağlayacağız. Böylece hem çiftçimiz, hem de ülkemiz kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

BÜTÇENİN %54,5’İNİ TARIMSAL DESTEKLERE AYIRDIK

Bakanlık bütçesinin %54,5’ini çiftçilere, yani tarımsal desteklere ayırdıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli “ 2020 yılı tarımsal destekleme bütçemizin yarıdan fazlası olan toplam 22 milyar liranın 10,5 miyar liralık destekleme ödemesini de, bu yılın ilk çeyreğinde çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık. Ayrıca geçen yıl açıkladığımız fiyatlarla, çiftçimizin yanında olduğumuzu ispat ettik. Artan maliyetler karşısında bu yılı da, doyurucu fiyat politikası ile telafi edeceğiz. Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız” dedi.

ÜRÜNÜNÜZ TARLADA, SERADA, ETİNİZ, SÜTÜNÜZ İSE ELİNİZDE KALMAYACAK

Çiftçilerin biçmeye, alın teri dökmeye devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Pakdemirli “ Ürününüz tarlada, serada, etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak. Gerekirse devlet olarak biz alacağız” diye konuştu.

Samsun’un üretime elverişli bir şehir, üretime bağlı sektörlerin gelişimi için de öncü bir kent olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli “Samsun, birçok sahada yatırım seçeneği sunan, potansiyeli yüksek, stratejik bir şehir. Tabi Samsun, yaşadığımız şu zor günlerde gıda güvenliğimiz açısından da stratejik bir konumda” değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
DOYURUCU MOYURUCU
DOYURUCU MOYURUCU - 2 yıl Önce

“DEVLET ADAMI” OLDUĞU ZANNEDİLEN BÖYLE BİR YIĞIN ZARTLA AYNI ÜLKEDE AYNI ZAMAN DİLİMİNDE YAŞADIĞIM İÇİN RABBİME BİR AN ÖNCE BUNLARDAN KURTAR BİZİ DİYE YALVARIYORUM YAKARIYORUM..

Mahmut Çapar
Mahmut Çapar - 2 yıl Önce

Ben büyük baş hayvandan iflas ettim kimi desteklediniz siz insanların gözünün içine bakarak yalan söylüyorsunuz hakkım size helal olmasın.Siz seçimde göreceksiniz Dünyanın kaç bucak olduğunu.Allah büyüktür.sizi Allah a havale ediyorum...

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Atam dutam ben seni...

Dost
Dost - 2 yıl Önce

Sayın bakan çiftçi kazanacak diyon doğru siyluyon bugüne kadar hep çiftçiyi kazandırdım bir gün olsun besici kazanacak sitemesiniz sebebi ne ne istiyon besiciden

Cemal ürün
Cemal ürün - 2 yıl Önce

Sayın bakanım 2019buzakdesteyi nezaman yatacak

Halil şim
Halil şim - 2 yıl Önce

Yem fiyatları uçtu bakanım et fiyatları düştü

Fahrettin Aydemir
Fahrettin Aydemir - 2 yıl Önce

Kırıkkale karakeçili de bulunan 10bin dönümlük sulama kanalımız Atıl durumda sayın bakanım ilgilenirseniz teşekürler dileriz saygılarımla Allah a emanet ol

Yunus harbutlu
Yunus harbutlu - 2 yıl Önce

İSTİFA ET BU ÜLKE SENDEN KURTULSUN, YAKINDA ÇİFTCİ EYLEMLERİ SENİN GITMEN İÇİN BAŞLAYACAK


banner251