Tarım ve kırsal kalkınmaya 1 milyar Avro hibe verilecek

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında kırsal kalkınma politikası ve verilecek hibe destekleri ile ilgili detaylı bir analizde bulundu.

Tarım ve kırsal kalkınmaya 1 milyar Avro hibe verilecek
banner282

Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programı (IPARD II) kapsamında yüzde 76'sı Avrupa Birliği bütçesinden, yüzde 24'ü ulusal bütçeden olmak üzere toplam 1 milyar 45 milyon Avro hibe desteği verileceğini kaydeden Yıldırım, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen ve 2020 yılına kadar uygulanacak IPARD II Hibe Destek Programı'nın ayrıntıları hakkında şunları kaydetti:

GELİŞTİRİLEN POLİTİKALAR DESTEKLENİYOR

Kırsal Kalkınma Bileşeni IPARD, Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini destekliyor.

Avrupa Birliği'nin bütçe program dönemi gereği Türkiye'de ilk IPARD programı 2007-2013 bütçe döneminde uygulandı. Avrupa Birliği'nin 2014-2020 bütçe dönemini kapsayan IPARD-II programı da Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı ve 42 ilde 2020'ye kadar uygulanacak.

11 BİN YATIRIMCIYLA 3.3 MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİ İÇİN SÖZLEŞME YAPILDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı'nın verdiği bilgilere göre, IPARD Programı'nın ilk döneminde yaklaşık 11 bin yatırımcıya 3.3 milyar lira hibe desteği vermek üzere sözleşme imzalandı. Bu destekler sayesinde 5.8 milyar liralık yatırım gerçekleşti. Bu yatırımların gerçekleşmesi ile toplam 45 bin kişiye istihdam sağlandı. Ayrıca 50 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İşletmelerin tam kapasite ile çalışması durumunda ihracatın 100 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

IPARD Programının ikinci döneminde 1 milyar 45 milyon Avro hibe desteği verilecek.Tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve Avrupa Birliği standartlarına yükseltilmesinin yanı sıra, kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılmasını hedefleyen IPARD-II Programında da ilkinde olduğu gibi kadın girişimcilere, gençlere ve dağlık alanlarda yatırım yapacaklara öncelik verilecek.

DESTEKLEME ALANI GENİŞLERKEN HİBE ORANLARI DA ARTTI

Ayrıca destekleme alanları genişlerken hibe oranlarında da artış oldu. İlk dönemde en yüksek hibe oranı yüzde 65 iken IPARD II'de hibe oranı yüzde 70 olarak uygulanacak. Kırsal turizm, arıcılık, yerel ürünler, el sanatları gibi alanlarda hibe oranı yüzde 50'den yüzde 65'e çıkarıldı.Et ve süt işleme tesislerinde yüzde 50 olan hibe oranı da yüzde 60 oldu.

YUMURTA TAVUKÇULUĞU KAPSAMA ALINDI

IPARD I'den farklı olarak IPARD II'de yumurta tavukçuluğu, makine parkları, yenilenebilir enerji yatırımları da hibe programı kapsamına alındı.

İLK BAŞVURULAR 18 OCAK'TA BAŞLIYOR

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, IPARD II Programı için Birinci Başvuru Çağrı İlanına 18 Aralık 2015'te çıktı. Her tedbir için farklı başvuru tarihleri var. İlk başvurular 18 Ocak 2016'da başlayacak.

YATIRIMLARIN YÜZDE 60-70'İNE DESTEK VERİLECEK

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlara yüzde 60-70 oranında hibe desteği verilecek. Bu kapsamda çiğ süt, kırmızı et, kanatlı eti üreten işletmeleri için mevcut işletmeyi genişletme, tadilat ve yeni işletme yapımına destek verilecek. Yumurta tavuğu üreten işletmeler için mevcut işletmeyi genişletme ve tadilatına destek verilecek.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlara yüzde 50 oranında hibe sağlanacak. Süt ve süt ürünlerinin, et ve et ürünlerinin, su ürünlerinin, kanatlı eti ve et ürünlerinin, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasında işletme genişletme, modernizasyon ve yeni işletme kurulumu projeleri bu kapsamda desteklenecek.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmeye yüzde 65 oranında hibe verilecek. Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji yatırımları bu kapsamda desteklenecek.

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA YÜZDE 100 DESTEK VERİLECEK

Fransa'nın Başkenti Paris'te yapılan İklim Zirvesi'nde alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda daha çok yatırım yapılması önerildi. IPARD II programı kapsamına alınan Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında yüzde 100'e varan oranda hibe desteği sağlanacak. Buna göre, yenilenebilir enerji alanında var olan tesislerin kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla yapılacak yatırımlara destek sağlanacak. Gerçek ve tüzel kişilerin yapacağı enerji yatırımlarına yüzde 65 oranında hibe desteği sağlanacak. Nüfusu 10 binin altında olan belediyeler, il özel idareleri, köy idareleri gibi yerlerde 1.2 milyon Avroya kadar yapılacak projelere yüzde 100 oranında hibe desteği sağlanacak.

81 İLE YAYILACAK

Türkiye, Avrupa Komisyonu ile görüşmelerde IPARD' ın sadece 42 ilde değil ülke genelinde yani 81 ilde uygulanması için çaba gösteriyor. Ancak bugüne kadar Avrupa Komisyonu olumlu bir yanıt vermedi. Bu nedenle IPARD I'de olduğu gibi IPARD II de Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere 42 ilde uygulanacak."

BÜTÜN AYRINTILAR 4 MEVSİM TARIM DERGİSİ'NDE

Özetle, Avrupa Birliği fonlarından tarım ve kırsal kalkınma yatırımlarına 1 milyar liranın üzerinde karşılıksız destek sağlandığını dile getiren Yıldırım, IPARD II hibe desteği programının tüm ayrıntılarının DÜNYA'nın yayın organı olan 4 Mevsim Tarım Dergisi'nin son sayısında okunabileceğini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haksız bir uygulama sadece 42 il olması
Haksız bir uygulama sadece 42 il olması - 6 yıl Önce

ceviz tarım yatırımı
ceviz tarım yatırımı - 6 yıl Önce

desteklerinizi beğeniyorum yanlız ben yaklaşık 20 dönüm ceviz yaptım 1 sefere mahsus destek aldım beğenmiyorumb ben bu destekten yararlanmak istiyorum destek verilirse yine ceviz bahçesi yapacağım prjeleri nasıl yapmak lazım bilginize arzederim

haksızlık
haksızlık - 6 yıl Önce

tarımsak destege en cok ihtiyacı olan kırıkkale bolgesı kuraklın bol oldugu bu bolge degılde tarım acısındanda guçlu olan sehirlere verilmesi haksızlık asıl ıhtıyacı olanlara degılde saten zengın olan bolgelere veriliyor

- 6 yıl Önce

Haksızlık belirlenen iller ve kapsam dışındaki iller arasında uçurum var ama yinede devam ediliyo

Önceden mimzer desteği römork varmış neden bütün aletleri kaldırmışmağdurız kırsallalkındırma
Önceden mimzer desteği römork varmış neden bütün aletleri kaldırmışmağdurız kırsallalkındırma - 6 yıl Önce

Çiftlik
Çiftlik - 6 yıl Önce

Ben bir türlü İParttan faydalanmadım şartlar çok ağır. Özellikle danışmanların işe başlamadan para istemesi. Kriterler çok uygun arazi çok. Ama malesef

destek de tarım ve hayvancılık gerçek cifliye verilmiyor. şartlar ağır yazık çok yazık. yatırım lar 3.5.sonra atıl. tarlayinan .Hayvan çilik birleşme se   olmazzzzzzzz.
destek de tarım ve hayvancılık gerçek cifliye verilmiyor. şartlar ağır yazık çok yazık. yatırım lar 3.5.sonra atıl. tarlayinan .Hayvan çilik birleşme se olmazzzzzzzz. - 6 yıl Önce

2016 da kirsal
2016 da kirsal - 5 yıl Önce

2016 da kisal kalkınmaya bavurduk açıklama yapılmadı çıkıp çıkmadığı nezaman aciklanicak