Tarım İl Müdürü: Tarım Bakanlığının yüzde 50 hibe desteklerini kaçırmayın!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, yazılı bir açıklama yaparak, "Tarım ve Orman Bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteklerini kaçırmayın" dedi.

Tarım İl Müdürü: Tarım Bakanlığının yüzde 50 hibe desteklerini kaçırmayın!
banner200

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Tarım ve Orman Bakanlığınca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarına %50 hibe desteği sağlanacağını belirtti. Gümüş, hibe desteği sağlanacak konularla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

“Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi kapsamında Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi, Kurutulması, Dondurulması, Paketlenmesi ve Depolanması yatırımları, Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yatırımları, Hayvansal ve Bitkisel Orjinli Gübre İşleme, Yenilenebilir Enerji tesisi yapımına Yönelik Yatırımlara % 50 hibe desteği sağlanacaktır.

Program kapsamında yeni tesis başvurularında, 1.500.000 TL, tamamlama başvurularında 1.000.000 TL kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon başvurularında 750.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Başvurular 06.03.2021 tarihine kadar yapılabilecektir.

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konuları için yeni yatırım, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırım, kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon konularında başvuru yapılabilir.

Yatırım Konuları; Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri kapsamında Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması (Meyve ve sebzelerin işlenmesi, süt işleme, et işleme, mısır kurutma, baharat ve bitki çayları, süt toplama tesisi, çelik silo, soğuk hava deposu, araç üstü frigofrik kasa veya soğutma tankı), Tarımsal Ürünlerin Depolanması (Çelik silo,soğuk hava deposu), Tarımsal Sabit Yatırımlar; ahır, ağıl, meyve hasat makineleri , gölgeleme, sisleme, don ve dolu önleme makine ekipmanları, boylama ve paketleme tesisi, kanatlı kesimhanesi, örtü altı tesisler (0,5 – 10 dekar arası), sulama sistemi (kapama meyve bahçesi ve sebze,tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için en fazla 10 dekara kadar), Balya makinesi, silaj makinesi, çiftlik gübresi depolama işleme ve dağıtma sistemi, süt soğutma tankı, süt sağım sistemi, yem karma, yem kırma/ezme, yemlik ve suluk, padok sistemleri, kaba yem deposu, Kültür Mantarı ve Yenilenebilir Enerji Tesisleri ile ilgili olmalıdır.

Diğer yatırım konuları Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar ( en az 30 en fazla 500 boş kovan ve arıcılık makine ekipmanları) , Bilişim sistemleri ve eğitimi, El sanatları ve katma değerli ürünler, İpek böceği yetiştiriciliği (Dut bahçelerinin kurulumu ve toplu beslenme evi), Su ürünleri yetiştiriciliği, Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları (Elektrikli traktör, taş toplama makinesi, çayır biçme makinesi, balya makinesi, silaj makinesi ve silaj paketleme makinesi), Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları (Tıbbi ve aromatik bitkilerin havalandırılması, kurutulması, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması için tesis inşası ve ekipman satın alınması)dır.

Kırsal Ekonomik Altyapı yatırımlarında Hibe tutarı alt limiti 10.000 TL, üst limiti 250.000 TL’dir. Başvurular 20.02.2021 tarihine kadar yapılmalıdır. Yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma son tarihi 30.11.2021’dir.

Yatırım yeri mülkiyeti başvuru sahibine ait olmalı veya Kamu tüzel kişilerinden tahsis/irtifak tesis edilmiş olmalıdır. Çiftçi Kayıt Sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine kayıt yaptıran, Tarım BAĞ-KUR’u bulunan çiftçiler ve kırsal alanda yaşayan gerçek kişiler başvuru yapabilir.

Kollektif, Limited ve Anonim Şirketler, Tarımsal Amaçlı Kooperatifler, Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Satış Kooperatifleri, Islah Amaçlı Yetiştirici Birlikleri ve Tarımsal Üretici Birlikleri iktisadi teşekkülleri tüzel kişilik olarak başvurabilirler.” dedi.

Konu ile ilgili teknik destek ve bilgi için İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimine başvurabileceğini belirten İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş hazırlanacak projelerin İlimiz adına şimdiden hayırlı olmasını diledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 19:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
HOP
HOP - 10 ay Önce

Sayın editör bu nasıl sayfa yapısı yav yorumlara gitmek için bin tane reklam geçiyoruz. Tadını kaçırmayın.

Ürüne destek
Ürüne destek - 10 ay Önce

Artık ürüne destek verseniz ,ürüne sadaka veriyorsunuz

ÖMER
ÖMER - 10 ay Önce

Önce çiftçinin normal desteklememelerini düzgün ödeyin. Yandaşlarınıza verdiginiz bu hibeleriniz sizde kalsın
çiftçi destekliyormuş algı oluşturmayı

Hibe hibe
Hibe hibe - 10 ay Önce

Allah bu devlete millete yardım etsin bunasıl biri anlamak zor folim folim folim üretim neymiş ki yap 3 TL masraf koy 30 TL fatura al yarısını destek onuda süresi doldu u aktar başka tarafa madem bu pure nelerle üretim artıyordu neden herşeyde acık artıyor. Neden üretilen ürüne doğrudan herkez e verilmiyor demek amac üretimi artırmak değil folim.

Ali sulu
Ali sulu - 10 ay Önce

Sulama destekleri neden kaldırıldı ha gerçek çiftçiye destek verin saçma destekleri bırak akp kuraklık var salma sulamaya donecez artık damlama borusu alamadik

banner151

banner251