Tarım için acil ne yapılmalı? Tarım Politikaları uzmanı Kahveci'den dikkat çeken Kurul önerisi

Tarım politikaları, kırsal kalkınma ve tarımsal planlama uzmanı Ergin Kahveci, TV 5’de yayınlanan Emek ve Tarım programında tarımsal desteklerin etkin ve verimli kullanılabilmesi için acilen Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun kurulması gerektiğini söyledi. 

Tarım politikaları konusunda uzman Ergin Kahveci, TV 5’de Sadettin İnan’ın hazırlayıp sunduğu Emek ve Tarım Programında, tarım ve kırsalın etkin bir şekilde desteklenebilmesi için dikkat çeken bir kurul önerisinde bulundu. 

Tarımsal desteklerin miktar açısından sorgulandığını ancak etkinlik ve verimliliğinin tartışılmadığını dile getiren Kahveci, “Mevcut destekler yerini bulmuyor. Bulsa dahi amacını gerçekleştirecek etkinliği yok” dedi. 

BANANE HOLLANDA'DAN FRANSA'DAN!

Tarımda, Türkiye’nin sürekli Hollanda ve Fransa ile karşılaştırıldığını ifade eden Kahveci, ülkenin potansiyelinin iyi değerlendirilmesi durumunda Türkiye’nin tarımda dünyaya örnek olacak kendi modelini üretebileceğini vurguladı. 

TARIMSAL DESTEK VE YATIRIMLARDAKİ DAĞINIKLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR

Bunun için öncelikle tarımda ulusal mastır planın belirlenmesi gerektiğini dile getiren Kahveci, ulusal mastır planından önce ise tarımsal desteklemelerin, yatırım ve projelerin yerli yerinde ve en etkin bir şekilde kullanılabilmesi için acilen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı ‘Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun oluşturulması gerektiğini dile getirdi. 

TARIMSAL YATIRIMLARDA KAPASİTE KULLANIM ORANLARI YÜZDE 50'LERİN ALTINA DÜŞTÜ 

Bunun için ek bir sermayeye gerek bulunmadığını ifade eden Kahveci, tarımsal desteklemelerin, yatırım ve projelerin bu kurum tarafından etkin ve verimli kullanılacağını aksi takdirde kaynakların israfının ve yapılan yatırımlarda kapasite kullanım oranlarının yüzde 50’lerin altına düşmesinin önüne geçilemeyeceğinin altını çizdi. 

TARIMI ÜRETENİ SUÇLU ÜRETİLENİ CEZALI BİR SEKTÖRDEN OLMAKTAN KURTARMAMIZ GEREKİYOR 

Tarımsal desteklemelerin ve yatırımların (buna yerel yönetimlerin yapacakları yatırımlar da dahil) tek bir kanal üzerinden koordine edilmesi gerektiğini ifade eden Kahveci, bununda ancak Türkiye Tarımsal ürünler Düzenleme Kurulu ile mümkün olacağını söyledi. Bu kurulun, “Çiftçi/Üretici/Yetiştirici için kazanç odaklılık” prensibinde çalışacağını kaydeden Kahveci, “Üreteni suçlu, üretileni cezalı tarım sektörü olmamalı” dedi. 

Kahveci'nin dikkat çeken Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu önerisiyle ilgili değerlendirmelerinin tamamını dinlemek için TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 19:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çözüm
Çözüm - 2 yıl Önce

Tarımdaki tüm genel müdürlükler kapatılarak 2 dev genel müdürlük ihdas edilmeli veteriner işleri genel müdürlüğü ve ziraat işleri genel müdürlüğü bunların taşra teşkilatları ayrı örgütlenmeli ve bağlı kuruluş sıfatında orman genel müdürlüğü gibi özel bütçeli kurumlar olmalı kırsalda yatırımlar bölge/il/ilçe veteriner-ziraat müdürünün inisiyatifine bırakılmalı hazinenin tarım arazilerini işletmeli işlettirebilmeli, çiftlikler kurup kurdurup yıllık hedefler konulmalı, hayvan sağlığı noktasında ıslah suni tohumlama aşı kimliklendirme devlet yapmalı aşıda bölge veteriner müdürünün insiyatifine bırakılarak bölge yönetimi şeklinde hayvan sevkleri yapılmalı, dezenfeksiyon üniteleri ve yol kontrol üniteleri kurulmalı.Ziraat bölge müdürlüğü hangi ürünün ekileceğine karar vermeli o ürüne destek vermeli makina ekipman gücüne sahip olunmalı çiftçiye ürettiğine destekler toptan kaldırılmalı girdiye destek verilmeli.Bu teşkilat dışında kalan tarım kredi,damızlık birlikleri ,ziraat odası gibi sivil toplum niteliği de olan kuruluşlar birleştirilmelidir Türkiye çiftçi kooperatifi a.ş. kurulmalı yönetim kurulu ve teşkilatı çiftçilerin yönetiminde olmalı üretici örgütlerindeki çok başlılık kaldırılmalı,zamanla sistem geliştikçe veteriner ve ziraat genel müdürlüklerinin yetkileri kademe kademe bu kooperatife aktarılmalı devlet sadece şimdiki gibi denetleyen olmalıdır.

Düzenleme ve Düzme Kurulu
Düzenleme ve Düzme Kurulu - 2 yıl Önce

“Düzenleme kurulları” her nedense bizim gibi tek beyinle idare edilen memleketlerde hemencecik “düzme kurullarına” dönüşüyor ve de milletimiz düzele düzüle bir hal oluyor... düzülmedik düzlenmedik yerimiz kaldı mı laa..

Devrim
Devrim - 2 yıl Önce

Çiftçi gübre ilaç yem alamıyor. Çok pahalı. Ürünü tüccarlar beleşe alıyor. Paralel sendika hariç herkes durumdan rahatsız.

9 Eylül
9 Eylül @Devrim - 2 yıl Önce

Sendika içinde küçük bir zümre mutlu. Sendika üyelerine bir dokun..

İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

Personel Genel Müdürlüğü derhal lağvedilmeli. Yepyeni bir insan kaynakları yönetim modeli geliştirilmeli, bütün atamalar ehliyet, liyakat ve sınav kuralı ile yapılmalı. İşi gerçek ehline bırakmalı ve her kademedeki yöneticiler mutlak surette mühendis ve veteriner hekimlerden seçilmelidir. Bilhassa pergemdeki hacıların, ilahiyatçıların, açık öğretimlilerin köküne kibrit suyu dökülmelidir. Taşrada idarecilik yapmayan hiç kimse merkez yöneticisi olarak atanmamalıdır. Onun için ülkenin tarımından önce Tarım Bakanlığının adam gibi bir yapısal değişime ihtiyacının olduğunu artık görülmesi gerekmektedir...

Tarim
Tarim - 2 yıl Önce

Dolar 1.25 TL civarında iken herkes bağırıyordu üretici fiyatlarımız Avrupa min üstünde diye . Dolar 1.25 TL civarında iken çiğ süt 75 kuruş civarıydı dolar 6 tyi geçti İngiltere'de çiğ sütü n üretici çıkışı 0.75 paund yani 5 TL'nin üstünde nerede o çok bağıran salaklar neden sesleri çıkmıyor uretici fiyatları Avrupa min altında diye. İngiltere'de 2-3 asgari ücret le ikinci el bi traktör alabiliyorsun aynı traktör bizde 20000-25000 TL arası yani 10 asgari ücret neden bunu dile getirmiyor yalama sürüsü.

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Siz tarım için hicbisey yapmayın. Çünkü siz kurcaladikca daha berbat oluyor. Bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Tarım muhendisle müdürle parayla hele Afganlı ve suriyeliyle olacak bi iş hiç değil. Tarım gönül işidir. Gönlünde olmayan insana dünya kadar maaş ve yetki vermek soyle dursun yürekten istemiyorsa evladına bile yaptıramaz son yapsada hayır gelmez. Siz çiftçinin ürettiğini pazar bulun girdilerindenden vergi yükünü hafifletin yeter başka gölge etmeyin çünkü ne tarımı nede sorunlarımızı bilmiyorsunuz. Ha birde tarım ilaclarini depozito li yada zimmetli kaplarda satın çünkü heryere gelişi güzel atılıyor yazık. Gerçekten bu işi bilmiyorsunuz bilmeyenler bu işlere büyük yatırım yapmasınlar sonra çok uzulurler. Tarım çok pahalı bir yatırım getirisi çok az bazen hiç kazandırmaz bazen içeri atar. Gerçekten bu iş mühendis ve müdürle olmaz. Çok büyük paralarla kurulan cflikleri geziyorum hüsran sahada hüsran olacaklar çok vurdumduymaz insanlarla iş yapmaya çalışılıyor. Yazık harcanan paraya emeğe.devlet destekleri ne yazık ne yapacaksanız gerçek aile işletmelerinde destek verin onlar büyüsün bu işin başka yolu yok.. çünkü onlar havanın ne zaman yagacagini toprağın tavını koyunu ineği sesinden tanır.

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Acı gerçek ler dile getirilemez halktan gizlenir

Atilla turan
Atilla turan - 2 yıl Önce

Tarim bir tek doğru planlamaya düzelir. Bu da bu ülkenin her metrekaresinin kontrol altına alınmasıyla olur, bu da boş yere destek adı altında savrulan paralarla olmaz. O kadar şura denildi ,büyük büyük laflar edildi hepsi boş, önce tarımın başına tarımdan anlayan biri gelecek, bu ülkenin mühendisleri sahaya inecek ,minumum alandan maksimum ama planlanmış urun yetistirilmesi saglanacak...


banner251