Tarım destekleri ile ilgili şok iddia!

Tarım desteklerinin geç açıklanmasına tepki gösteren Dünya Gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, şok bir iddiayı gündeme getirdi.

Tarım destekleri ile ilgili şok iddia!
banner200
banner217

2015 tarım desteklerini 6 Şubat'ta Dünya Gazetesi'nden kamuoyuna duyurulduğunu belirten Ali Ekber Yıldırım, Bakanlığın ise 8 Nisan'da açıkladığını anımsattı. Son yıllarda destekleme kalemlerinde ciddi bir artış veya değişiklik yapılmadığının altını çizen Ali Ekber, manidar bir iddiada bulundu. “Belki de birileri bilinçli olarak desteklerin açıklanmasını, ödenmesini geciktiriyor" diyen Ekber, “Bizim 6 Şubat'ta açıkladığımız 2015 tarım destekleri neden 2 ay beklendikten sonra açıklanıyor?" eleştirisinde bulundu.

Konuyla ilgili olarak Dünya Gazetesi'ndeki yazısında, tarım desteklerinin “para dağıtma" anlayışı ile yapıldığına dikkat çeken Ali Ekber, bundan dolayı da zamanlamasının çok önemsenmediği eleştirisinde bulundu.

2015 tarım desteklerini 6 Şubat'ta Dünya Gazetesi'nde yayınlandığını hatırlatan Ali Ekber, “O tarihte destekler Bakanlar Kurulu'na sunulmuştu. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kararname taslağını ele geçirip yayınlamıştık. Üreticinin sabırsızlıkla beklediği destekleri 2 ay bekletmenin mantığı nedir?" dedi.

Yazısında Avrupa ile Türkiye'yi de karşılaştıran Ali Ekber, “Avrupa Birliği 7 yıllık dönemler itibariyle tarım bütçesini açıklıyor. Avrupa Birliği'nde 2020 yılına kadar verilecek tarım destekleri ana hatlarıyla belli. Amerika 5 yıllık Tarım Kanunu ile destekleri açıklıyor. Türkiye'de ise destekler sır gibi saklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Son yıllarda destekleme kalemlerinde ciddi bir artış veya değişiklik yapılmadığının altını çizen Ekber, bundan dolayı geç açıklanmasının hiçbir haklı gerekçesinin olmadığını dile getirdi.

1 YIL ÖNCE HASAT EDİLDİ AMA HALA 5 KURUŞLUK DESTEK ÖDENMEDİ!

Desteklerin geç açıklanması kadar çok geç ödenmesi de ayrı bir sorun olduğunu vurgulayan Ali Ekber, “Şu sıralar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in müjde vererek ödeneceğini söylediği desteklerin tamamı 2014 yılına ait. Yani yaklaşık 1 yıl önce hasat edilen ve satılan buğdayın, arpanın 5 kuruşluk desteği daha ödenmedi" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
desteklemelerle ilgili
desteklemelerle ilgili - 5 yıl Önce

sayin ali bey size oncelikle cok tesekur ederim ciftcinin sesi oldugunuz icin konu destekleme oldugu icin ondan bahsedecegim benim gorusum destekleme sengini zengin etme politikasi zenginin malina mal katma politikasi kim olursa olsun zengine calisiyor fakir ciftci kimsenin aklina gelmiyor ne kadar destek verilirse verilsin hic hayatta ugak cifci yararlanamiyor adam 25 30 kucuk basla gecinimini gecinip coluk cocugunu beslemek istiyor buna varmi destek 3 4 buyuk bas besliyor buna varmi destek yok 40 50 donum araziyle gecim gecinmek zorunda buda alsa destek ne kadar alir ama zengin besyuz donum tarlayla alir destek besyuz koyunla alir destek yuz yuzelli buyuk basla alirdestek destek verilse fakire ne ne alir zenginciftci ufak ciftciyi destekler leac birakir bence destek ufak ciftciye tesfik amacli verilse bu tarim ve hayvancilik daha ileriye gider kimse issiz kalmaz kimse pahaliya ihtiyaclarini almaz daha tarim ve hayvqnciligin iyi gunleri koyler bosaldi kimse kalmadi buyuk ciftcilere kaldi tarimi 3 5 kisi yaparsa hicbir mahsule guc yetmez bu kadarini devlet siyasetciler bilmiyormu bilmiyorsa bosa siyaset yapmasinlar

banner151

banner251