Tarım Bakanlığından Guinness Dünya Rekoru! Pakdemirli tarihe geçti!

2019 yılına ait tarımsal desteklerle ilgili belirsizlik devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli'nin Bakanlığı döneminde tarihe geçti. Tarımsal destekler bugüne kadar genellikle Mart ve Nisan aylarında belli olurken, 2019 destekleri Eylül ayına gelinmesine rağmen hala açıklanmadı.

banner255
Tarım Bakanlığından Guinness Dünya Rekoru! Pakdemirli tarihe geçti!
banner200

Tarımsal desteklerin Resmi Gazete'te yayımlanma tarihlerine yönelik yaptığımız çalışma, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bu anlamda tarihe geçtiğini ortaya çıkardı. Ortaya çıkan tablo Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, yeni bir ekim sezonunun gelmesine rağmen geçmiş döneme ait tarımsal destekleri yayınlamayarak, Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeyi hak kazandığını gösteriyor! 

Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve çiftçi için hayati önemi bulunan tarımsal desteklerle ilgili kararname, bugüne kadar en geç 2017 yılında yayınlanırken, Bekir Pakdemirli’nin Bakanlığı döneminde bu süre de egale edildi. 

ÇİFTİ ÜRÜNÜNÜ HASAT ETTİ AMA HANGİ ÜRÜNE NE DESTEK ALACAĞINI BİLMİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal desteklerle ilgili sessizliğini korurken, çiftçi ve yetiştirici de ne yapacağını şaşırmış durumda. 2019 yılına dair çiftçi ürünü ekip hasat etmesine rağmen hangi ürüne nasıl bir destek alacağını bilmiyor. Aslında bu durum bile çiftçinin Türkiye'de nasıl sahipsiz olduğunu gözler önüne seriyor. 

SEKTÖR DIŞINDAN YAPILAN ATAMALAR BAKANLIKTA İŞLERİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ 

Eylül ayına gelinmesine rağmen 2019 tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin yayınlanmaması bütçe imkanlarından kaynaklandığı gibi gösterilse de Bakanlık bürokratlarının yetersizliği de süreci içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Bakanlıktaki liyakatsiz ve sektör dışından yapılan atamalar, sadece tarımsal desteklerle ilgili değil Bakanlıktaki bütün çalışmaları olumsuz etkilemeye başladı.

2005 YILINDA 5 YILLIK OLARAK YAYINLANMIŞTI 

Tarımsal desteklerle ilgili kararname, 2005 yılında 5 yıllık olarak yayınlanırken, 2010 yılında bundan vazgeçilerek yeniden birer yıllık olarak yayınlanmaya başlandı. 

MART NİSAN AYLARINDA YAYINLANIYORDU 

2010 ile 2018 yılları arasında yani 9 yıllık dönem incelendiğinde tarımsal desteklerle ilgili kararname, Resmi Gazete’de en geç Mart ve Nisan aylarında yayınlanıyordu. Sadece 2017 yılında Ağustos ayında yayınlanmıştı. 

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR 

Bekir Pakdemirli’nin Bakanlığı döneminde, 2017’de yaşanan gecikmenin de ötesine geçilerek, Eylül ayına girilmesine rağmen 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin ne zaman yayınlanacağına dair belirsizlik devam ediyor. 

PAKDEMİRLİ TARİHE GEÇTİ 

Bekir Pakdemirli, 10 Temmuz 2018 yılında göreve başlarken, 2018’in tarım desteklerle ilgili kararnamesi ise 26 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Mevcut durumda, Pakdemirli, göreve başlayalı 14 ay geçmesine rağmen kendi dönemine ait desteklerin yayınlanması dikkat çekiyor. 

TARIMSAL DESTEKLERLE İLGİLİ KARARNAMELERİN RESMİ GAZETE’DE YILLARA GÖRE YAYINLANMA TARİHLERİ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 00:16
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenol
Şenol - 2 yıl Önce

Çok doğru tesbit, bende katkıda bulunmak istiyorum. Sevgili bakanımızı döneminde, çiftçinin en çok battığı, faizlerin özelliklede,tarım kredi, rekor kırdığı, girdilerin, mazot, gübre, Zirai ilaç vs cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıldığı ,ithal tarım ürünlerinin, Türkiye'ye akın ettiği,ithal edilen etlerin konulacak yer bulunamadığı, bir torba besi yeminin 100₺ civarında olup TC tarihinde rekor kırdığı, üreticinin ürününün para etmediği, evet daha sayamadığım kusuruma bakmayın, evet sevgili bakanımızın dönemi gerçekten rekorlara dolu.

Tekirdagli
Tekirdagli - 2 yıl Önce

Çiftçiyi batirmada tarihe geçti.tebrikler

DraGon
DraGon - 2 yıl Önce

Milleti avantaya alıştırdınız yeter artık kaldırın şu destek mestek saçmalıklarını...çiftçi ''ürettiğim para etsin yeter'' diyor..il tarımlar ilçe tarımlar banka gibi para dağıtma yerleri olmuş..

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

Bu habere bakınca doğal olarak Tarım ve Orman Bakanlığındaki DİZ BOYU REZALETİN VE KEPAZELİĞİN MUHATABI OLARAK SADECE ZAVALLI TARIM BAKANI OLDUĞU İDDİA EDİLEN PAKDEMİRLİ’Yİ GÖRÜYORUZ. OYSA, SÖZDE BAKAN OLAN BU ZATA GELMEDEN ÖNCE DEVLET MEKANİZMASI VE AKPARTİ YÖNETİMİ İÇİNDE TARIM VE ORMANCILIK SEKTÖRÜNDEKİ BAŞIBOZUKLUĞUN VEBALİ VE GÜNAHINI PAKDEMİRLİ DENEN “HARİKA BAKAN”DAN DAHA FAZLA SIRTLANACAKLAR ÇOOOK. Eğer zerre kadar öteki dünyaya ve hesap gününe inançları varsa, pakdemirliden önce gelen bu zevatın işi çok ama çooook zor, tabi eğer inançlı iseler (!)

DraGon
DraGon - 2 yıl Önce

Yorumların birinde '' ikinci dönem buzağı destekleri ne zman ödenecek '' demiş birisi..yav güler misin ağlarmısın,,biz burda ne anlatmaya çalışıyooooz,adamın derdi alacağı avanta hazır para...çiftçi olarak ufkumuz bu kadar...sorunu kökten çözeyim diye düşünen yok,günü kurtarayım yeter diyor adam kısaca...çiftçilik ; alacağı 300-500 tl dana parasına bel bağlamış insanlarla bu iş olmaz...

Alışmak gerek
Alışmak gerek - 2 yıl Önce

Bahsettiğiniz konuda yetkili olan artık cumhurbaşkanıdır. Rekor varsa onundur. İlgili kanun ve yönetmelikler de Cumhurbaşkanına atıfta bulunulmaktadır.

Aysel gurdal
Aysel gurdal - 2 yıl Önce

Bu kisiden tarim bakani olmaz tarimi bitirdi cifci magdur naha netutuyorlar anlamis degilim

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Köyümde 35 yaşın altında çiftçilikle uğraşan kalmadı köyümüzde bölge okulu var 15 16 köyden de çocuk taşımalı olarak bu okula geliyor ve mevcut 80 kişi köyden köylerden kaçışın ispatı çocuklarımız oynayacak akran bulamıyor yakın geleçekte üreten köylü kalmayacak zaten AB uyum yasalarında da çiftci nüfusunu azaltın diye baskı yapılıyordu başardılar yeni nesil üretmek için hevesli değil zaten


banner151

banner251