Tarım Bakanlığından destekleme açıklaması: Biyolojik ve biyoteknik mücadeleye ne kadar destek verilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı, bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadeleye bu yıl da destek verecek. 

Tarım Bakanlığından destekleme açıklaması: Biyolojik ve biyoteknik mücadeleye ne kadar destek verilecek?
banner200

Örtüaltında biyolojik ve biyoteknik mücadeleyi uygulayan üreticilere dekara toplamda 520 lira destek sağlanacak.  “Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği” Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, uygulamayla, bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede zirai ilaç kullanımının azaltılması, kalıntının önlenmesi ve ekosistemin korunarak sürdürülebilir üretimin sağlanması amacıyla kimyasal mücadeleye alternatif yöntemleri tavsiye ve teşvik ediyor. 

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR DESTEK ÖDENECEK?

Bu çerçevede, örtüaltında domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak üretiminde biyolojik mücadeleye dekara 400 lira, biyoteknik mücadeleye 120 lira olmak üzere her ikisini de uygulayan üreticilere 520 lira destek ödemesi yapılacak. Açık alanda ise turunçgil, domates, bağ, elma, kayısı, zeytin, nar, ayva, armut, şeftali ve nektarinde dekara 130 lira destek ödenecek. 

DESTEK BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Desteklerden faydalanmak isteyen üreticiler başvurularını, açık alandaki turunçgil, domates, elma, bağ, zeytin, kayısı, nar, ayva, armut, şeftali ve nektarin için 4 Aralık’a, örtüaltında ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapabilecekler. 

BİYOLOJİK VE BİYOTEKNİK MÜCADELEYE SON 9 YILDA 97,2 MİLYON LİRA DESTEK SAĞLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, biyolojik ve biyoteknik mücadele kapsamında son 9 yılda 62 bin 94 üreticiye 97 milyon 221 bin lira destekleme ödemesi yaptı. Biyolojik ve biyoteknik mücadeleye ilişkin verilecek desteklerin detayları şöyle:

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 13:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ürüne destek
Ürüne destek - 9 ay Önce

Neden ürüne doğru dürüst destek vermiyorsunuz da otla b...la uğraşıyorsunuz...pamuğa ,,3 yıl sonra 80 krş dan 1.10 a çıkardınız..3 yıl önceki gübre bugün kaç TL olmuş bakarsın ona göre arttırsın seneye pamuk dahada azalacak

banner151

banner251