Tarım Bakanlığından 2022 yılı tarımsal destek ödemelerine ilişkin açıklama!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılı tarımsal desteklerle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticilerine 2022'de mazot, gübre, sertifikalı tohum ve ek girdi desteği olarak dekara toplam 116 lira ödeneceği belirtildi.

Tarım Bakanlığından 2022 yılı tarımsal destek ödemelerine ilişkin açıklama!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılı tarımsal desteklere ilişkin yaptığı yazılı açıklaamada şunlar kaydedildi: "Resmi Gazete’de bugün yayınlanan '2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' ile 2022 yılında verilecek ilave desteklerin nerelerde yapılacağı netleşti.

TARIMSAL DESTEKLEME BÜTÇESİ 29 MİLYAR LİRAYA ÇIKARTILDI 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle 2022 yılında 25,8 milyar lira olarak planlanan tarımsal destekleme bütçesi 3,2 milyar lira ek bütçe ile 29 milyar liraya yükseltilmişti.

BAKAN VAHİT KİRİŞÇİ'NİN GİRİŞİMLERİYLE EK BÜTÇENİN HANGİ ALANLARDA KULLANILACAĞI BELİRLENDİ 

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin de girişimleriyle ek bütçenin hangi alanlarda kullanılacağı belirlendi ve Cumhurbaşkanlığı kararı yayınlandı.

5 ÜRÜNDE DEKARA 116 LİRA DESTEK VERİLECEK 

Buna göre ek bütçeden çiftçi kayıt sistemine göre 2021 yılı üretimleri için buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerine bir defaya mahsus olmak üzere ilave 50 lira ek girdi desteği ödenecek.

Ayrıca daha önce yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 2022 sertifikalı tohum kullanım desteği, arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltikte dekara 16 TL olan destekleme %50 artış ile 24 TL olarak belirlenmişti. Yapılan son düzenleme ile sertifikalı tohum desteğinin 2022 yılı içerisinde ödenmesi de sağlandı.

Böylece 2022 yılında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticilerine, mazot, gübre, sertifikalı tohum ve ek 50 lirada girdi desteğiyle beraber dekara toplamda 116 lira ödenmiş olacak.

TARIMSAL YAYIM DANIŞMANLIK DESTEĞİ 46 BİN LİRADAN 52 BİN LİRAYA ÇIKARTILDI

Yine yayınlanan karar kapsamında bakanlıkça yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan serbest tarım danışmanları ile ziraat odası ve üretici örgütlerinde 5’i geçmemek üzere istihdam edilen her bir tarım danışmanına ödenen ve 46 bin lira olan tarımsal yayım ve danışmanlık desteği 52 bin liraya yükseltildi.

YAĞLIK AYÇİÇEĞİNDE DESTEKLEME HAVZASI GENİŞLETİLDİ 

Son olarak yayınlanan karar kapsamında yağlık ayçiçeği üretimini artırmak için Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas-Hafik havzalarında yağlık ayçiçeği destekleme kapsamına alındı.​"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 15:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 3 ay Önce

Guzluk ekinler gubresiz yapıldı, gübre fiyatları uçtu nerelerdeydiniz, rekolteler bayağı düşecek, tarım Kredi milletin faizlerle dişini söktü, inalilmaz faizler, ekemez hale gelmiş tarıma kepeekin diyen bir bakan atadiniz nerelerdeydiniz, çiftçiyi bile bile yok ettiniz. Şimdi kuyruklar. Biz. Yok olduk bitirildi. Sıra...

üretici
üretici - 3 ay Önce

pu kafayla üretim bir gıram artmaz onu verecez bunu verecez ürüne yine birşey yok ,hepsini kaldırın desteklerin ürüne taban fiyat artı değerinde bir pirim herkez fazla fazla ürün almanın derdinde olsun,,dekra verdimi olsada olmasada kimin aldığı belli dedeğil ,üreticide zararda, devlette zararda, tüketicide zararda,,,sadece Ş,,,kı,,,öpüp hibeleri alan folimciler karda

Fettah
Fettah - 3 ay Önce

Bir türlü anlamadım, basının yazdığına göre şeyin Pakdemirli Kanadalı patates firmasının danışmanı, kepegin ne olduğunu bilmeyen, ekemez iseniz paramız çok ithal ederiz diyebilen sayın pak demirliyi bakan yaptılar, hicmi bu memlekette tarımı bilen kimmse yoktu. Kepek ektik buğday yok . Biz çiftçinin parasda yok. Yönetenler şunu bilsin ki çiftçi bitirilmiştir. Üretimde bitirilmiştir. Gıdayı tegmin edecek hükümete selam olsun. Geçti borun pazarı...

Ararat
Ararat - 3 ay Önce

Destekle.me bu değil gerçek anlamda desteği çifçi mahsülünü aldığı zaman gümrüklerdeki vergileri sıfırlayıo piyasayı alt ust etmeyin çifçi malını hasat zamanınfa satacak yer bulamadıği için üç beş çapulcuya mecbur ediliyor bedevaya veriyor

üretici
üretici - 3 ay Önce

sayın bakan siz ünce çiftçinın icraları kaldırın yada 229 milyar tl olan siz türk çiftçisine borçlusunuz çiftçi icralık devlet çiftçiye 229 milyar ile çiftçiye borçlu ne olacak 2006 yılından beri milli gelirin yüzde biri çifttçiye üdenecekti kanun var o zaman bu kanunu uygulayın verın çiftçinın parasını o da icralarını kaldırsın yada siz kaldırın icraları hepiside elektrik şirketleri bu ibralar ve bir gün gelecek bu şirketlerin arkasında kim var onlarda çıkacak...Allaha hevale ediyoruz hakkımızı...

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Bir ziraat odasının aldığı paraya birde tarımsal danışmanlık diye devletin birilerine ödediği paraya acıyorum

Vefa Karabulut
Vefa Karabulut - 3 ay Önce

Şeker pancarı na destek yokmu .Desteklenen ürünlerin içinde pancar yazmıyor

Y A
Y A - 3 ay Önce

Sayın bakanımız vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkürler,ama şunu belirtmekte isterim tarlasını ekmeyen bicmeyen dosya yaptırıp destek alıyor birde ekenden kira alıyor yada destek parasını bana vermezsen başkasına veririm diye tehtit ediliyor üretici o yüzden bu destekleri ürün bazında verilmasi gibi öneride bulunmak istiyorum saygılar