Tarım Bakanından 3 milyar 177 milyon liralık destek ödemesi açıklaması! 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal destek ödemeleri kapsamında çiftçiye toplam 3 milyar 176 milyon 677 bin 292 TL ödeme yapılacağını belirterek, "Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun" dedi.

Tarım Bakanından 3 milyar 177 milyon liralık destek ödemesi açıklaması! 
banner282

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, tarımsal destek ödemelerine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Kirişçi, "3 milyar 176 milyon 677 bin 292 TL'lik tarımsal destekleme ödemelerine bugün başlıyoruz. Çiftilerimize hayırlı ve bereketli olsun" dedi. Yapılan bu destekleme ödemeleri ile yılın ilk 5 ayında 2022 yılı bitkisel üretim destek bütçesinin yüzde 91'inin ödemesinin tamamlanacağını kaydeden Kirişçi, bugün ödenmeye başlanacak desteklerden toplam 254 bin 913 çifçinin yararlanacağını ifade etti.

HANGİ TARIMSAL DESTEKLER ÖDENECEK? 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ödemesi yapılacak destek ödemelerinin detaylarını da açıkladı. Kirişçi, buna göre; yağlı tohumluk bitkiler desteği, katı organik gübre desteği, kırsal kalkınma desteği, sertifikalı tohum üretim desteği, hububat-baklagil ve dane mısır desteği ile hayvan gen kaynakları desteğinin ödeneceğini bildirdi. 

DESTEKLERİN ÖDEME TAKVİMLERİ

Yağlı tohumlu bitkiler desteği ödemeleri 3 dilim, katı organik gübre desteği ödemeleri ise 2 dilim halinde yapılacak. Buna göre, yağlı tohumlu bitkiler desteği ödeme takvimine göre, TCKN Son Hanesi 0,2 olanlar 13 Mayıs, TCKN Son Hanesi 4 olanlar 20 Mayıs, TCKN Son Hanesi 6-8 olanlar 27 Mayıs'ta hesaplara aktarılacak. Katı Organik Gübre Desteğ Ödeme Takvimi ise şöyle: TCKN son hanesi 0,2 olanlar 13 Mayıs, TCKN son hanesi 4,6,8 olanlar 20 Mayıs'ta ödeme yapılacak. 

DESTEK ÖDEMELERİNİN PARASAL DEĞERİ 

  • Yağlı Tohumluk Bitkiler Desteği (Pamuk, Ayçiçeği, Kanola, Aspir): 2 milyar 963 milyon 2 bin 192 TL
  • Katı Organik Gübre Desteği: 195 milyon 77 bin 205 TL
  • Kırsal Kalkınma Desteği: 8 milyon 900 bin 947 TL
  • Sertifikalı Tohum Üretim Desteği: 6 milyon 308 bin 817 TL
  • Hububat-Baklagil ve Dane Mısır Desteği: 2 milyon 13 bin 346 TL
  • Hayvan Gen Kaynakları Desteği: 1 milyon 347 bin 785 TL

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 09:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
üretici
üretici - 2 hafta Önce

hiç biri çiftçi almiyor sayın bakan sayenızde siz çiftçiye borçlu olduğunuz müdetçe hep çiftçi icrak oluyor halbuki siz türk çiftçisine tamı tamına 235 milyar tl ile borçlusunuz icralarında gücü güçsüzlere yetiyor siz tarım bakanlığı olarak neden size icra gelmiyorda icralar hep çiftçiyi buluyor türkiyede tek icralık biri varsa bence tarım bakanlığı olmalıdır...destekler hep elektrik şirketlere gidiyor kimseden tek kelime çıkmiyor bizde Allaha hevale ediyoruz ...

Koloğlu
Koloğlu - 2 hafta Önce

Desteklemeler önemli ama dağınık olunca inanın üretici de ne aldığını bilmiyor.
Desteklemeler ürüne göre ilkbahar ve sonbahar da olmak üzere iki defa da ödensin.
Desteklemeler kadar diğer yapısal sorunların da giderilmesi gerekir.
Maliyetlere gerekli sübvanselerin olması gerekir, ekimi yapılan alanlar da miras hukukunun çözülmesi gerekir, Büyükşehir belediye yasasının tekrar gözden geçirilmesi gerekir bu yasayla köyler bitti köylü de bitti tarımı da bitirdi.

Mehmet altunsaray
Mehmet altunsaray - 2 hafta Önce

Valla sayın tarım bakanımız tarımsal destekleri vererek çiftçileri destekleyen bakanımız olarak teşekkürler,tebrikler ve en derin saygılarımızı sunarız.

Ömer Ali Deniz
Ömer Ali Deniz - 1 hafta Önce

Sanki yenisi iyi, öyle mi, bunların hepsi çapsız inançsız insanlar, tarım köylü filan kimsenin umurunda degit, ortalık hırsız dolu, gidin dağlara bakın, mermer ocakları heryeri mahvetmis durumda.

Mehmet durmaz
Mehmet durmaz - 2 hafta Önce

Gübreyi 14 500 tl aldik ucuzlatmadiniz bugdayi 2 800 tl kirli aldiniz çiftçiye hububatı 10 tl alin hiç bir destek vermeyin 3 adet destek.altunda yardımda bulunuyorsunuz her sefer bir dünya masraf ediyiruz git gel hubu batin tek fiat harmanda 19 tl den alin millete git gel eziyet etme yin 1$dan rus ya vb gibi ülkelerden iral edecegine gübreyi indir millet boş tarla birakmasin saygilarunla

Kadir ARSLAN
Kadir ARSLAN - 2 hafta Önce

Buza destekleri yalan oldu sayın bakanım tarım da oturana memurların cezasını biz garip cifcillermi ödemek zorundayız kolaysa onlar birer maaşalmasinlar

Ne Mutlu Türküm diyene
Ne Mutlu Türküm diyene - 2 hafta Önce

Tam bir hayel peres yasiyo bunlar.kendileri calıp kendileri oynuyo

Karabüklü
Karabüklü - 2 hafta Önce

Ben önceki tarim bakanı bile demeyeceğim bakan tarımı hayvancılığı bitirdi ben 250 dönüm kepek ektim ama hala bitmedi boşuna ekibimiz kepek haline soktuğum kaldı benim zararımı verin kepek desteği istiyorum