Tarım Bakanı Pakdemirli: Üreten her üreticimizin yanındayız!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her daim üretenin yanında olacaklarını belirterek, “Bakanlığım ve şahsım olarak; biz, başarılı bir üretici olmayı hayal eden herkesin yanındayız! Biz, bir başarı öyküsü yazmak isteyen tüm çiftçilerimizin arkasındayız! Biz, girişimci ruhların, sağlam fikirlerin, vizyoner projelerin daima arkasındayız” diye konuştu.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Üreten her üreticimizin yanındayız!
banner282

Bakan Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan Avrupa Birliği kırsal kalkınma (IPARD) hibe programının etkinliğini daha da artırmak için MÜSİAD ile imzalanan İş birliği Protokolü töreninde konuştu. “Kırsala daha çok yatırım, Üreticiye daha çok gelir, İstihdama daha çok katkı” diyerek 3 başlıkta amaçlarını özetleyen Bakan Pakdemirli, 'Biz kırsalı uzak diyarlar olarak görmüyoruz. Biz; tarımın, gıdanın, hayvancılığın, suyun ve ormanın Bakanlığı olarak, kırsal kalkınmayı bu beş unsurun da geleceği olarak görüyor ve tüm imkânlarımızla kırsalı ve yereli destekliyor, teşvik ediyoruz' ifadelerini kullandı.

Kırsal alanların nüfusumuzun yaklaşık yüzde 25'inin yaşadığı, tam anlamıyla Türkiye'ye güç katan bir dinamo olduğunu söyleyen Pakdemirli, kırsal kalkınma anlamında verilen desteklerle birçok girişimcinin önünün açıldığını belirtti. Pakdemirli, “Ülkemize binlerce modern tesis kazandırdık. Yüzbinlerce kişiye istihdam oluşturduk. Kadın ve gençlerin iş kurmalarını teşvik ettik. Katma değeri artıracak girişimlerin önünü açtık. IPARD ile sağladığımız kırsal kalkınma hibeleriyle; Aydın Koçarlı'da kurduğu çam fıstığı işleme tesisiyle 50 kişiye iş veren genç Serkan KARATOSUN kardeşimin çalışmasını duyduğumuzda, Elazığ'da 80 başlık modern süt çiftliğini hayata geçiren Fethiye POLAT'ın azmini gördüğümüzde, Kastamonu Şenpazar ilçesinde kurduğu güneş enerjisi tesisiyle tüm ilçenin enerjisini karşılayan Aysel BAKIR kardeşimizin cesaretini izlediğimizde, hangi birimiz mutlu olmuyor, hangi birimiz gurur duymuyoruz” dedi.

PROTOKOL İLE İŞ ADAMLARI KIRSALDA YATIRIMA TEŞVİK EDİLİYOR

MÜSİAD'ın 11 Binden fazla üyesi ve temsil ettiği 60 bine yakın işletme ile 81 ilimizde ve 92 farklı ülkedeki 222 noktadaki temsilciliği ile Türkiye'nin önemli bir kurumu olduğunu belirten Pakdemirli, bu protokol sayesinde MÜSİAD üyesi yatırımcılara ulaşılarak, Kırsalda yatırıma geçmelerine katkı sağlanacağını belirtti. Bakan Pakdemirli; “Bakanlığımızın birimi olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vasıtasıyla, MÜSİAD üyelerine IPARD kapsamında eğitimler vereceğiz. Proje hazırlamadan, uygun yatırımlara, yatırıma ihtiyaç duyulan sektörlerden, sağlanacak hibelere kadar her konuda detaylı bilgilendirmeler yapacağız. Başvuru çağrı ilanları yayınlandığında, MÜSİAD üyelerini hızlıca bilgilendireceğiz. Kısacası, üretici, yatırımcı gelip, Bakanlığın kapısında beklemeyecek, hangi bilgiyi nereden alacağım diye dönüp durmayacak. Biz üreticinin ayağına gideceğiz. Biz yatırımcının peşinden koşacağız' ifadelerini kullandı.

83 MİLYONLUK DESTEK BAŞVURULARI BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, kırsal kalkınma kapsamında önemli bir duyuruda da bulundu. IPARD kapsamında yeni başlayan bir yaklaşım olan, "LEADER - Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması" hibe programı kapsamında başvuru çağrısına çıkıldığını belirterek, “İşte bugün, toplam, 13 Milyon Avro, yani 83 Milyon TL'lik başvuru çağrısına çıkıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
LEADER kapsamında, kırsalda, IPARD kriterlerine uygun olarak kurulan, yöreye uygun kalkınma stratejilerini hazırlayan Yerel Eylem Gruplarına destek sağlanacağını belirten Pakdemirli, “Yerel Eylem Grupları, özel sektör, STK ve kamu kurumlarının bir araya geldiği, dernek statüsünde yapılardır. Kurulan bu derneklerin; Genel giderlerini, bölge üreticilerine yönelik; eğitim, seminer, tanıtım faaliyetlerini ve yöre halkının ortak faydasına yönelik projelerini destekleyeceğiz. Yerel Eylem Grupları, nüfus büyüklüğü ve kapsadığı alana göre, program süresince, 320 bin ila 400 bin Avro arasında destek alabilecektir” dedi.

LEADER, AB'YE ADAY ÜLKELER İÇİNDE İLK KEZ TÜRKİYE'DE BAŞLIYOR

Bakan Pakdemirli’nin konuşmasından satır başları;

“LEADER uygulamasının ilk etapta, 12 ilde Ankara, Amasya, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa'da uygulanacağını belirten Pakdemirli, projenin 2020 yılından itibaren diğer IPARD illerinde de yaygınlaştırılmasının planlandığını belirtti. 'Yerel Eylem Grubu Derneklerine stratejilerini ve projelerini sunmaları için 3 ay süre veriyoruz. Başvurular 12 Kasım ve 12 Aralık tarihleri arasında TKDK il koordinatörlüklerine yapılacaktır. LEADER, AB'ye aday ülkeler içinde ilk kez Türkiye'de başlıyor. Bu bizim için önemli bir başarıdır.

TÜRKİYE IPARD KALKINMA UYGULAMALARINDA EN BAŞARILI ÜLKE

Türkiye'nin IPARD programını doğru hazırlayıp, etkin olarak uyguladığı için, kırsal kalkınma uygulamalarında Avrupa Birliğine aday ülkeler içinde en başarılı ülke olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, 'Son 8 yılda IPARD kapsamında sağladığımız 4 Milyar lira hibe ile 7 Bini kadın ve gençlere ait 14 Binden fazla tesisi destekledik.  Kırsalda 10 Milyar liralık yatırım, 60 bin yeni istihdam oluşturduk. Bu tesisler bizlere gurur veriyor. Bu yıl IPARD-2 kapsamında toplam 310 Milyon Avro yani 2 Milyar liralık 5'inci ve 6'ıncı başvuru çağrılarına çıktık. Projeleri aldık, şimdi hızlıca değerlendiriyor ve uygun olanları açıklıyoruz.  Bakanlığım ve şahsım olarak; biz, başarılı bir üretici olmayı hayal eden herkesin yanındayız! Biz, bir başarı öyküsü yazmak isteyen tüm çiftçilerimizin arkasındayız! Biz, girişimci ruhların, sağlam fikirlerin, vizyoner projelerin daima arkasındayız! Ve Bakanlığımız, ‘Yerinde üretim, yerinde işleme, yerinde kalkınma’ mottosuyla kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalarına inşallah hiç durmadan devam edecektir.”


 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 02:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet urfalı
Mehmet urfalı - 2 yıl Önce

Madem çiftçinin yanında neden pamuk para etmiyor bedavadan daha ucuz masraflar çıkmıyor nasıl yanımızda ya bırakın bu adamı tarımı bitirdi Çiftçi diye Bi şey kalmadı yok yok

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Yanindasiniz ama Anadolu'yu bir gezin çiftçi intahar ediyor.

Merdan DEMİRHAN
Merdan DEMİRHAN - 2 yıl Önce

Çiftçiye degil ama destekler seçilmişlere

Abuzer Kadayıf
Abuzer Kadayıf - 2 yıl Önce

Bakan beye sorarmısınız kazandırdıklar teysidlerden kaç tanesinde hayvan var kaçtanesi tam kapesite çalışıyor belki yüde 70-80 i icralık çatılarını söküp hurdaya satıyorlar

Mahmut
Mahmut - 2 yıl Önce

İnşaAllah sizler ölmeyin çiftçiyi tek Türk milletini mahvettiniz o yüzden ölmeyin aylarca veya yıllarca can çekişin Allah canınızı almaya sizin

Yamalikli köylü
Yamalikli köylü - 2 yıl Önce

Köyleri ne zaman basliyorsunuz araplara satmaya icini bosalttiniz

Muzaffer Kaya
Muzaffer Kaya - 2 yıl Önce

Adana’da çiftçilik yapıyorum , tarımın Sorunları yıllara sarih, Bakanımız genç ve Çalışkan maşAllah daha göreve yeni gelmesine rağmen tüm illeri dolaştı ve konularına kısa sürede hakim olmuş. Kısa sürece elektrikli traktör olayına el atması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Ben fırsat verilirse bakanın önümüzdeki süreçte en azından bazı sorunların üstesinden geleceğine inanıyorum.

Fahrettin
Fahrettin - 2 yıl Önce

Fahrettin geliyor sen izmir il müdürü ol