Tarım Bakanı Pakdemirli: Kırsalda 1.2 milyar liralık hibe desteği için ilana çıktık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam etiklerini belirterek, "Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1.2 milyar TL olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık" dedi.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Kırsalda 1.2 milyar liralık hibe desteği için ilana çıktık
banner200
banner217

IPARD-II Programı kapsamında 9'uncu başvuru çağrı ilanına çıkıldı. Toplam hibe desteği bütçesi 1.2 milyar TL olacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1.2 milyar TL olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık.

IPARD destekleri ile bir yandan AB standartlarında, rekabetçi yeni işletmeler kurulmasını desteklerken, diğer yandan kırsalda gelir getiren faaliyetleri çeşitlendiriyoruz. Böylece kırsaldaki kadın ve genç girişimcilerimizi daha çok desteklemeyi ve kaliteli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Bu çağrı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) sektörlerinde sunulacak projeler desteklenecek.

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 Milyon Avro, yani 790 Milyon’dur. Bu kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere %50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)  tedbiri için ise 54 Milyon Avro 410 Milyon Liralık destek bütçesi tahsis edildi. Bu çerçevede de, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere % 55-65 oranında hibe desteği sağlanacak. Toplamda 1.2 Milyar TL hibe desteği bütçesi ayrılan IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin ayrıntılı bilgiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun internet sitesinden de ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı ve bereketli günler diliyorum.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 13:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
IPARD DESTEĞİ İÇİN KİME KAÇ PARA KOMİSYON ÖDENİYOR?
IPARD DESTEĞİ İÇİN KİME KAÇ PARA KOMİSYON ÖDENİYOR? - 6 ay Önce

Bu IPARD hibesi var ya.. bunu almak için hangi adamlara kaç para komisyon veriliyor.. bunun bir mevzuatını yayınlayın.. adamlara kaz gibi yolunmayalım... ARTIK YOLUNACAK TÜYÜMÜZ KALMADI, ACI BİZE SAYIN BAKANIM..

Ahmet Annaç
Ahmet Annaç - 6 ay Önce

Hayvancılık Çiflik kurmak büyük baş

Yavuz kurt
Yavuz kurt - 6 ay Önce

Benim 100 başlık ahırımvar yerimiz ğüzel hayvanlarin yem ihtiyacini karsilayacak arazim var ama hayvan alacak param yok sehirde iş bulmak zorlaşti işim yok bize imkan verin bizde faydalanalim bu imkanlardan sayin bakanim hep zenginler aliyor bu desdekleri bizler ne iş yapacağız birazda bunları düşünün çiflik sahibi alıyor 1000 hayvan 3 tane afganlı buluyor çalıştırıyor 1000 hayvani 15 kişiye verseniz 15 hane bundan faydalanacak issizlik daha azalacak istihtam sağlanacak birazda bunları düşünerek teşvik verin saygilar

Dervis
Dervis - 6 ay Önce

Pamuk tohumunda bozkurt telkurdu ilacı yasaklandı çiftçilerin pamuklarini bozkurt bitirdi tekrar tekrar ekiyoruz yine bozkurt bitiriyor 20.000 lira daha tohum aldım..zararımız büyük....bu ilacı yasaklatanin Allah belasını versin ....Pamuk işi bitmiştir.....Mısır ekcez Mısır'da bu ilaç serbes.....kalkmış hibe destekten bahsediyorsunuz...hibenizin Allah belasını versin....20000 gitti

banner151

banner251