Tapusuz çiftçiye TARSİM müjdesi

Parçalı hisseler nedeniyle tapusu olmadığı için Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olamayan, bu yüzden de kanun gereği don, sel, hayvan hastalıkları, kuraklık gibi üretimin yara aldığı durumlarda devlet desteğinin yüzde 67'ye kadar çıktığı tarım sigortaları havuzu TARSİM'den yararlanamayan çiftçiye sigortanın kapısı açılıyor.

Tapusuz çiftçiye TARSİM müjdesi
banner200

Bu yıl başlatılan çalışmayla sisteme kayıtlı olmayan yaklaşık 8-9 milyon hektarlık alanın da ÇKS'ye alınması, bu şekilde üreticinin gelir riskinin garanti altına alınması hedefleniyor. TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu, başlatılan çalışmayla ÇKS içinde olmayan çiftçilerin de sistemden yararlanmasının sağlanacağını söyledi. TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu ise, Hazine Müsteşarlığı, Tarım Bakanlığı ve hukukçuların olduğu bir çalışma grubu oluşturulduğunu bu grubun uygulanacak metotla ilgili araştırma yaptığını belirtti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da tapusuz ciddi bir tarım alanı olduğuna dikkat çeken Satoğlu, "Bu şekilde tarım sigortaları prim üretiminin de ciddi oranda artmasını bekliyoruz" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Peki nasıl olacak ne zaman başvuru yapılabilecek çks kayıtları için tapu lazım tapusuz çks nasıl alınacak konuyu keşke biraz daha açsaydınız.

- 4 yıl Önce

Nihayet adaletsizlik ortadan kalkıyor hem destek alamıyoruz hemde sigorta yaptıramıyoruz çks kaydı yapılmayan araziye en azından sigorta boyutu aşılmış oldu bu kararla

- 3 yıl Önce

sagolsun lar bizleride düşünen varmış hayırlısı olsun

Mehmet Kaya
Mehmet Kaya - 2 yıl Önce

Bu ülkenin halini ne hale getirdiz

banner151

banner251