Süt prim desteğinin düşürülmesi üreticinin tepkisini çekti

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Mayıs ve Haziran aylarına ait süt prim desteğinin 10 kuruş olarak açıklanmasına tepki göstererek, "Bütçede para olmaması gerekçesi ile Mayıs ve Haziran aylarına ait süt prim destekleri 10 Krş olarak ödeneceği haberi bizleri endişelendirdi. Bu durum, zaten sıkıntı çeken süt üreticisini, daha zor bir duruma sokacaktır"

Süt prim desteğinin düşürülmesi üreticinin tepkisini çekti
banner282

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), yazılı bir açıklama yaparak, soğutulmuş ve örgütler üzerinden satılan sütlerin destek primlerinin geriye dönük olarak  25 Krş yerine 10 Krş’a düşürülmesine tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Bütçede para olmaması gerekçesi ile Mayıs ve Haziran aylarına ait süt prim destekleri 10 Krş olarak ödeneceği haberi bizleri endişelendirdi. Bu durum, zaten sıkıntı çeken süt üreticisini, daha zor bir duruma sokacaktır.

KASIM AYINA GİRİLDİ 4 AYLIK DESTEK ÖDENDİ 

Kasım ayına girmiş olmamıza rağmen ilk 4 aylık süt destek primi hariç hiçbir ödeme yapılmaması zaten sıkıntıda olan hayvancılık sektörünü çok kötü etkilemektedir.

2018 yılı desteklemeleri ile neredeyse aynı olan 2019 yılı desteklemeleri enflasyon kaynaklı değer kaybını bile karşılamazken süt prim desteklemelerini Mayıs ve Haziran ayları için 25 krş yerine 10 Krş/Lt ‘ye düşürülmesi kabul edilebilir değildir.

Sektör adeta can çekişirken, süt pirim desteklemelerinin %60 azaltılması ile aynı dönemde Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansının Türk pazarına süt ürünleri sevkiyatı için veteriner sağlık sertifikası konusunda Türkiye’yle mutabakat sağlandığını açıklamış olması geleceğe doğru biz üreticileri kaygılandırmaktadır.

TÜSEDAD olarak süt pirim desteklerinin düşürülmüş olmasını ve süt ürünlerinin ithal edilmesi konusunda yapılan çalışmaları yanlış buluyoruz ve bu yanlışlardan dönülmesini ve üretime köstek olmak yerine Tarım Bakanlığını destek olmaya davet ediyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Çiftçinin sesi çıkmıyor bence gayet memnunlar hallederinden.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Devlet bitmis demek ciftciye gelince butce diyorlar ama devlette luks araclarin hatdi hesabi yok Allah büyük

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Suriyeliye para var çiftçiye yok devlet 15 krş a gücü yetmiyor vay halimize .

Devleti Yönetenler işten anlamıyorlar
Devleti Yönetenler işten anlamıyorlar - 2 yıl Önce

Ekonomi de devletin para toplama mantığı sadece vergi. Vergi ile kasayı doldurmaya çalışıyorlar. Sagdan verip soldan topluyor. Düşünün arkadaşlar ülke içerde mal üretip dışarıya mal satsa kasaya ekstradan para girişi olacak. Mümkünse ekonomiyi başarılı ceolar yönetsin.

Sütçü
Sütçü - 2 yıl Önce

Ekonomi zam ve vergiden ibaret milletin takatı kalmadı

banner151