Süt destekleri ne zaman ödenecek? Meclis'e kapsamlı soru önergesi verildi

Süt üreticilerinin ödenmeyen süt destekleri TBMM gündemine taşındı. Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım Bakanı Pakdemirli'ye ödemelerin yapılmamasının gerekçesini sordu.

Süt destekleri ne zaman ödenecek? Meclis'e kapsamlı soru önergesi verildi
banner200

Milli Gazete'den Mehmet Fahri Özkan'ın haberine göre, attığı manşetler ve yaptığı haberlerle çiftçinin ve üreticilerin sorunlarını ısrarla duyuran Millî Gazete, bir sorunu daha ülke gündemine taşıdı. Millî Gazete’nin “Desteğimiz nerede?” manşetiyle duyurduğu süt üreticilerine geç yapılan destekleme ödemeleri TBMM gündemine taşındı. Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Süt üreticilerine geç yapılan destekleme ödemeleri ve sorunlarına ilişkin konu TBMM gündemine taşındı. Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Öztürk, üreticilerin destekleme ödemelerinin neden hâlâ yapılmadığını ve gerekçesini sordu.

“ÖDEMELERİN YAPILMAMA GEREKÇESİ NEDİR?”

Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırması istemiyle soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu. Öztürk, süt üreticilerine yapılması gereken ödemelerin yapılmamasının sebebini sorarken, “Süt üreticileri 2020 yılı ikinci dönem buzağı destekleri ödemeleri ile 2021 yılı süt prim desteklemeleri ödemelerini soru önergesinin verildiği tarih itibarıyla alamamıştır. Basında yer alan haberlerde süt üreticilerine destek ödemesinin yapılmamasının nedeni olarak bakanlığa yapılan siber saldırı sonrası veri girişlerinin kontrolünün devam etmesi gösterilmiştir” ifadelerini kullanarak şu soruları yöneltti:

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

* Süt üreticilerine verilmesi gereken 2020 yılı ikinci dönem buzağı desteklemelerinin 2021 Eylül ayı itibarıyla henüz ödenmemesinin gerekçesi nedir?

* 2020 yılı ikinci dönem de dahil olmak üzere, süt üreticilerine buzağı desteklemelerinin ne zaman yapılması düşünülmektedir?

* 2021 yılına ait olan Ocak-Şubat-Mart süt prim desteklerinin en geç Mayıs ayında ödenmesi gerekirken Eylül ayı itibarıyla ödenmemesinin gerekçesi nedir?

* Süt üreticilerinin 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ödemeleri de dahil olmak üzere, diğer aylarda da alması gereken destekleme ödemelerinin ne zaman yapılması düşünülmektedir?

* Süt üreticilerine yapılması gereken süt, tohumlama ve buzağı destekleme ödemelerinin gecikmesine, bakanlığınızın domainlerine yapılan siber saldırı mı neden olmuştur?

31.7.2021 tarihinde gerçekleşen siber saldırı nedeniyle böyle bir gecikme yaşandıysa Mayıs ayında yapılması gereken ödemeler neden hesaplara yatırılmamıştır? Siber saldırı sonrası veriler kurtarıldıysa süt üreticileri destek ödemelerini almak için neden bekletilmektedir?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 12:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 1 ay Önce

Millete saygısı olmayan kanun nizam tanımayan ben ne zaman verirsem lütuf bil zihniyetindeki birisi çiftçi hiç bir ürününde zarar etmemiştir diye gözümüze bakarak yalan söyleyen birinden ne beklerizki verdiğim oy haram olsun daha oymok yok bunlara

Sütçü
Sütçü - 1 ay Önce

İhtiyacımız yok çok para kazanıyoruz ya

Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 1 ay Önce

Şami tayyar bile açıktan bakanlığın karışmadığı kalmadığını söylüyor. Diyecek başka birşey bulamıyorum.

banner151

banner251