Stratejik ürünler için 21 ilde yüzde 75 hibe tohum desteği

Bakanlık olarak ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” Programını başlattıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” diye konuştu.

Stratejik ürünler için 21 ilde yüzde 75 hibe tohum desteği
banner200

COVİT19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığının altını çizen Bakan Pakdemirli “Bu doğrultuda gerek Bakanlığımızın tüm birimleri gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak suretiyle tedbirler almaya devam ediyoruz” dedi.

STRATEJİK ÜRÜNLERDE REKOLTE ARTIRILACAK

Bu kapsamda yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlattıklarını ifade eden Pakdemirli “Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

TOHUM BEDELİNİN YÜZDE 75’İ HİBE EDİLECEK

Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin % 75’i hibe, % 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak” açıklamasını yaptı.

TOHUM DAĞITIMINA BAŞLANDI

Mevsim itibari ile öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli “Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi” değerlendirmesinde bulundu.

6 BİN 700 TON SERTİFİKALI TOHUM DAĞITILACAK

Ekimi yapılacak tohumların sertifikalı ve miktarının 6 bin 700 ton olduğunu belirten Pakdemirli, proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacağını ve ilk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesinin 80 bin ton olacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu da sözlerine ekledi.

PROJE KAPSAMINDAKİ İLLER 

ADIYAMAN

AFYONKARAHİSAR 

AĞRI

AKSARAY

BİNGÖL 

ÇANAKKALE 

ERZİNCAN 

ERZURUM 

KARS

KAYSERİ 

KIRIKKALE 

KIRŞEHİR 

KONYA 

MUŞ 

NEVŞEHİR 

NİĞDE 

SAMSUN

SİVAS 

TOKAT

UŞAK 

YOZGAT

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 10:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 2 yıl Önce

Hani nerede Edirne ? Edirne bu ülkenin vilayeti değilmi? Neden neye göre 21 il ... Hani nerede İstanbul ,Tekirdağ , Edirne ve Kırklareli ?

mmed
mmed @Murat - 7 ay Önce

Tekirdağlı kardeş kusura bakma iç anadolu bu ülkenin savaşta da üretimde de bel kemiğidir. Karşılıksız verir. Destekte il ayrımı yapılmamalı hangi saikle yapıldı bilmiyorum ama emeğin her türlüsü değerli ve saygı duyulması gerekir. Konya konusunda olduğu gibi birçok yalana atlamayın iç anadolu da içki tüketimi iddia edildiği gibi değil olamaz da

Tekirdağlı
Tekirdağlı @Murat - 2 yıl Önce

Murat kardeşim Edirne bizim oralarda bir il. Diğer saydığın şehirlerde Trakya bölgesine kalıyor. Ama iktidarın ulaşması mümkün olmayan yerler bunlar. Siyasetin yetim çocukları bu iller. Bunların hepsi 21 il siyasi kale. Bu iller ekmesede devlet bakıyor bu illere. Sen trakyalı kardeşim it gibi çalış, vergini öde, bağkur - SSK öde, ceza öde, elektrik, su, doğalgaz öde. Mecbursun. Bakacağız bu illere. Sen bildiğin işi yap. Biz tekirdağlıyız, ama Konya bizden fazla rakı içiyor.

Edirne cehapeli
Edirne cehapeli @Murat - 2 yıl Önce

Cehape zihniyetine sahip olanlara üçün biri desteği geliyor.. yeme de yanında yat..

Hasan Kurter
Hasan Kurter - 2 yıl Önce

Zaten bu ürünlerin çoğu,kış ürünleri. Tarımın zayıf yapılan illeri var, Hatay,Adana,urfa,aydın,antalya gibi iller neden yok. Destek üretene verilir !!!!

turhan sevinc
turhan sevinc - 2 yıl Önce

trakya ayciceginin cenneti neden listede yok

Ahmet karcıoğlu
Ahmet karcıoğlu - 2 yıl Önce

Hana nerde 100 de75 hibe tohum bir köyde 3 kişi oda torpilli 10 dönümlük insanların aklıyla alay gibi ben çiftçiyim köyümde kendime göre

Pamuk ekecekler dikkat
Pamuk ekecekler dikkat - 2 yıl Önce

Değerli arkadaşlar pamuk stratejik ürün olmaktan çıkarıldı destekleri bile geciktiriliyor en sona taksitle ödeniyor.....ayrıca textil sektörü bu yılı 100 de 30 zararla kaparsak başarılı sayarız açıklamasında bulundu......koranadan önce 4200 olan pamuk fiyatı şimdi 3500 e geriledi ...devlette pamuğu stratejik üründen çıkardı yukardaki tohum desteğinde pamuk yok görüldüpü gibi......pamuk ekecek çiftçiler pamuktan acilen vazgeçin yoksa batacaksınız demedi demeyin.....dolara bakın 6800 oldu pamuğa bakın 3500 e düştü....ne ekerseniz ekin asla pamuk ekmeyin...bende Mısır'a döndüm tamamını...

Hasan Öz
Hasan Öz - 2 yıl Önce

Edirne neden yok burada çiftçi yokmu

Mehmet demirellili
Mehmet demirellili - 2 yıl Önce

Hiç anlamış değilim neden 81 ilin çiftçisine verilmez ben çok büyük bir çiftçi değilim ama 20 bin TL bin üzerinde tohum parası veriyorum Buda bana acıtıyor

Murat..
Murat.. - 2 yıl Önce

Neden ayçiçek ve yağlı tohumlar fark ödemesi başvuru tarihi uzatıldı.. neden başvurusunu yapanların listesi askıya çıkmadı? Biran önce çıkarılmalı ve ödenmelidir? Zaten ihtiyaç sahibi insalar tarladan malını sattı! Ve fark ödemesini bekliyor! Örnek , Faturasını yatıranlar %95 belkide %99 neden bunlar askıya çıkmıyor! Faturasını yatırmayanlar daha sonra askıya çıksın! Bu beklemek adil değil...


banner151

banner251