Sertifikalı tohum kullanım desteği ne zaman ödenecek?

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, çiftçilerin 2018 ekim döneminde kullandığı sertifikalı tohum desteklerinin hala ödenmediğini hatırlatarak, destek ödemelerindeki belirsizliğin çiftçiyi sertifikalı tohum kullanımından uzaklaştırdığını söyledi. 

Sertifikalı tohum kullanım desteği ne zaman ödenecek?
banner200

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 yılı tarımsal desteklemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, şunları kaydetti: 

"Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamada vurguladığı, “Tarımsal Destekleme programları için 22 milyar lira ayrıldığı” haberi Tohumculuk Sektörünün tüm paydaşlarını umutlandırmıştı. Lâkin, 24 Ekim tarihli Resmî Gazetede yayımlanan, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ile geride bıraktığımız yıldan bir adım öteye gidemediğimizi görmüş olduk. 

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEKLERİ ACİLEN ÖDENMELİ

Bugün gelinen noktada sektörümüze Devletimiz tarafından verilen destekler için müteşekkiriz. Ancak, nedenini bir türlü anlayamadığımız bir sebeple Tohumculuk sektörünü de çok yakından ilgilendiren Tarımsal Desteklemeler 2019 yılının bitimine 2 ay kala, neredeyse ekim sezonunun sonunda açıklandı. Ayrıca, ödemelerin 2020 yılına bırakılmış olması sektörümüzü tedirgin etmektedir. 

2018 yılı ekim döneminde çiftçilerimizin kullanmış oldukları sertifikalı tohumluklar için ödenmesi gereken “Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği” ve TSÜAB Üyelerine ödenmesi gereken “Sertifikalı Tohum Üretim Desteklerinin” akıbeti hâlâ belli değildir. Üyelerimizden aldığımız bilgilere göre bu sene kullanılacak olan  “Sertifikalı Tohumluk” miktarı geçen senenin altında kalacaktır. Ayrıca, bu durum gelecek yılın Bitkisel üretim kalite ve miktarını olumsuz etkileyeceği gibi Sayın Bakanımızın “2023 yılı hedefleri için açıkladığı “2 milyon ton Sertifikalı tohum kullanımı da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle özellikle “Sertifikalı Tohum Kullanım” destekleme ödemeleri acilen yapılmalı ve gelecek yılın ödeme tarihleri de önceden açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir. 

SERTİFİKALI TOHUM KULLANAN ÇİFTÇİLERİN HEVESİ KIRILMAMALI 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 yılı Destekleme Bülteni’nde de belirttiği gibi bir “Sertifikalı Tohum Seferberliği” başlatılmıştır. Bizler, özel sektör tohumcuları olarak, bu seferberlikte elimizi taşın altından hiç çekmedik. 
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, daha bu hafta yaptığı açıklamada 2023 yılı Sertifikalı Tohum Üretim Hedefini 2 milyon ton olarak duyurdu. 

Mevcut sertifikalı tohum kullanım destekleri uzun yıllardır yerinde saymaktadır. Üretimin yapıldığı yılın şartları göz önüne alınarak her yıl yeniden hesaplama yapılmalı ve tohumun satın alındığı yıl içerisinde çiftçilere ödenme yapılmalıdır.
8-9-10 ayları aşan ödeme vadeleri ve hatta bu yılki gibi ödeme zamanının belirsizliği, çiftçilerimizin sertifikalı tohuma olan talebini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Ümit ediyoruz ki; Bakanlığımız, sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerini artırarak ortaya çıkan bu olumsuz tabloyu tolere eder. Böylece de sertifikalı tohum üretiminde, 2023 yılı için belirlenen hedefe yürürken adımlarımızın güçlülüğü konusunda bizlere destek sağlar. 

2006 yılında 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile birlikte ivme kazanan özel tohumculuk sektörü bugün geldiğimiz nokta da ufak dokunuşlar ile çok daha hızlı bir gelişme ve üretime katkı sağlayacak durumdadır. Sektör bu ufak dokunuşlar için ilgi ve muhatap beklemektedir.

Kısaca, Bu Sektör “Denizleri aşıp da derede boğulmak” istemiyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇAKMA TOHUM SANAYİCİSİ
ÇAKMA TOHUM SANAYİCİSİ - 2 yıl Önce

Tsüab başkanı olan bu zat, destekleme filan işleriyle uğraşıyorum pozlarını bıraksın da, vicdanı varsa Avrupa Tohumcular kongresine gidiyoruz diye geçen ay cümbürcemaat (on kişiden oluşan birlik yönetimi) Stokholm’e yaptıkları gezinin haberini tsüab web sayfasına koysun... HEM UÇAK PARALARI, BEŞ YILDIZLI KONAKLAMA, LÜKS RESTORANLARDA YEMEKLERİN MASRAFLARINI TSÜAB BÜTÇESİNDEN KURUŞUNA KADAR ÖDETİP HEM DE HERBİRİ İÇİN EN AZ 1000 AVRO OLAN HARCİRAHI CEBELLEZİ ETMENİN MUTLAKA BİR İZAHATI OLMALIDIR..

Tohumcu
Tohumcu - 2 yıl Önce

2023 hedeflerini sadece bakan degil siz de açıkladınız. Destek degil bedava dahi versen o kadar tohum üretim ve sayisi mümkün degil. Bunu siz de biliyorsunuz.
Bu beyandan anladığımız devlet desteği olmazsa çiftçi sertifikalı tohumu tercih etmeyecek.
Dogrudur. Cünkü kendı ayırdığı buğday arpa tohumu sertifikalidan daha sağlıklı ve verimli.
% 25 fazla veriyordu hani sertifikalı tohumluk? Ne oldu % 25 fazlaya rağmen çiftçi tercih etmiyor derseniz ayıp olur.
TIGEM internet sitesinde de var. Bu %25 meselesi.
Kimse de kalkıp sormuyor. Bu kadar fazla verim hangi türde, hangi çeşitte nerede yapılan deneme de alındı?
Sadece bürokrat degil, sivil toplum da siyasetçilere yanlış bilgi veriyor.

Hükümetin kuklası tüik
Hükümetin kuklası tüik - 2 yıl Önce

Bu TÜİK denen akp uşağı kuruluş 8.5 sahtekar enflasyon çıkardı bu satılmışlar on sayesinde emekli işçi ve çiftçi inleyecek...sahte enflasyona göre maaşlar ve mahsüller artacak....liderlerine gelince gerçek enflasyona göre zam yaparlar..

Durdu karayel
Durdu karayel - 2 yıl Önce

Bu kadar olmaz 2018 sertifikalı tohum desteği buzağı desteği ödeyin

Cumali
Cumali - 2 yıl Önce

Çiftçiyi bitirdin tayip bugünün yarını da var

Vatansever
Vatansever - 2 yıl Önce

Tayyip bitirmedi çiftçiyi,senin gözün aç be adam

hasan yildiz
hasan yildiz - 2 yıl Önce

Anasini aglatiniz cifcinin cikip tv ye bu kadar destek odemesi yapcaz tohumun yenisini ektik bu ne sacmalik 1 yil gecti ustunden nerede sertifikali tohum desteklemesi

Ali harman
Ali harman - 2 yıl Önce

Bakan bey 2023 hedeflerini galiba yanliz gidecek gibi gorunuyor ya bu çiftçi den ne istiyorsunuz yatirdigimiz paramizi alamiyoruz koruma parasi veriyoruz bosuna z odasina ilce tarima o kesa hep al
Ya çiftçi ye biseyler yapmak istiyorsaniz elin adamlari yapiyor gidin orda ogrenip gelin bizide perisan etmeyin


banner151

banner251