Sertifikalı tohum desteğinde fatura şartı çiftçiyi mağdur ediyor

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sertifikalı tohum destekleri, faturaları istenilen tarihler arasında olmadığı gerekçesiyle ödenmeyen çiftçilerin durumunu gündeme getirerek “ödeyin çiftçilerimizin parasını” dedi.

banner255
Sertifikalı tohum desteğinde fatura şartı çiftçiyi mağdur ediyor
banner200

Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplanması isteğiyle verdiği soru önergesinde “Tarım ve Orman Bakanlığınca yayınlanan bir tebliğle çiftçinin sertifikalı tohum desteği alabilmesi için belirtilen ekim ayları içerisinde aldığı sertifikalı tohumları faturalandırması şartı getirilmişti. Ancak çiftçilerimiz, tebliğden haberleri olmaması nedeniyle faturalarını almamış ve fatura almak için, geçmiş dönemlerde yaptıkları gibi dosyalarını teslim edecekleri tarihleri beklemişlerdir. Bu gecikme nedeniyle de sertifikalı tohum desteklerini alamamışlardır” diyerek bu durumun çiftçileri mağdur ettiğini ifade etti.

Edirne’den örnek veren Gaytancıoğlu “Buğday eken ve kullandıkları sertifikalı tohumları 31 Aralık 2018 tarihine kadar faturalandırması gereken üreticilerimiz geçmiş alışkanlıklarıyla faturalarını bu tarihten sonra, Haziran 2019’da dosyalarını teslim edecekleri tarihe kadar olan bir dönemde almışlardır” dedi.

Türkiye’nin başka yerlerinde de benzer mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekilen soru önergesinde CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Faturaları istenilen tarihte olmadıkları için desteklemeleri alamayan çiftçilerimiz için yeni bir düzenleme yapmayı ve hak ettikleri desteklemeleri ödemeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

“SERTİFİKALI TOHUM” ZATEN KENDİSİ UYDURMASYON BİR ÜRÜNDÜR... BİR DE BUNA DÜZMECE FATURA EKLENİRSE UYDURUK İŞLER İKİYE KATLANIR... SERTİFİKALI TOHUM DİYE DİYE YILLARDIR HEM ÇİFTÇİYİ YOLDULAR HEM DEVLETİ SÖVÜŞLEDİLER.... TOHUM TOHUMDUR, “SERTİFİKALI TOHUM” DEYİNCE SERTİFİKA GERÇEK Mİ YALAN MI, TOHUM ETİKETİ GERÇEK Mİ YALAN MI... BUNU İNCELEMEK ELZEMDİR.

Namık Kemal
Namık Kemal @NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

.... şeklinde rumuz yazan da mutlaka sanal sertifika dolandırıcısı, belli oluyor...

...
... @NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

Anlaşılan tarlanın kenarından geçmemişin. Toprağa bir dane tohum atmamışın. Bilmediğin konularda yorum yapma bari.

SANAL SERTİFİKA
SANAL SERTİFİKA @NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

Bu memlekette yem bitkileri tohumculuğunda SANAL SERTİFİKA düzenbazlığı ile bir zamanlar büyük vurgun vurulmuştur. Bu hırsızlığa tohum şirketleri de tarım bakanlığı da alet olmuştur.. SANAL SERTİFİKA DOLANDIRICILIĞINA BENZER HIRSIZLIKLAR OLMASIN...

Ugur
Ugur - 1 yıl Önce

Sertifikalı tohumamuydirmasyon diyen birmkafayla Turk Tarımının ilerlemesini bekliyoruz Namık Kemal fıkraları gerçek oluyor:)

Namık Kemal
Namık Kemal @Ugur - 1 yıl Önce

“Sertifikalı tohum” doğrudur, verilen sertifikalar maalesef dandik olduğu için tohumlar karışıyor, bunu anlarsanız meseleyi çözmüş olursunuz..

Sertifika ekiyoruz
Sertifika ekiyoruz - 9 ay Önce

Eskiden köyler arasın değişik toprak olsun diye temiz ürünlerle yoğum sıfırlanır sonra iller bölgeler arası değişimle tohumlar değiştikçe verim artıyordu şimdi ise sertifika ektiği iz İcin verim artışını unuttuk

Sertifikalı dolar
Sertifikalı dolar - 1 yıl Önce

USD 564 den 595 oldu kimse gık çıkarmıyor,ne muhalefet ne TV ler, yalaka basın ise zaten tık yok,,gerçek enflasyon dolardır dolar çıktımı herşey çıkar,,bunun tersini TÜİK hesaplar koyunlarda inanır

Yaşar Gümüşay
Yaşar Gümüşay - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifinden Tareksin sertifikalandirdiği glosa buğday tohumu nu aldık gelen buğday tohumu torbalarını fareler delik deşik etmişler bu halde gönderdiler bu kuruluşu denetleyen yok mu bunlar yaptıkları işi hiç ciddiye almazlar mı aldıkları ücreti beğen miyorlarmi ? Ozaman beğendikleri yerde çalışsınlar ülkenin ekmeği ile oynamasınlar.

Hamza uğur
Hamza uğur - 1 yıl Önce

15 ay geçti daha yatıracaklar su seninkini de ahirette alırız herhalde

Mehmet kırgın
Mehmet kırgın - 1 yıl Önce

Yem bitkilerinin de uzatılması konusunda çalışma yok bir çok çiftçi madur

Erkan onder
Erkan onder - 1 yıl Önce

Birde bahar zamanı edilenler var diyelim pamuk niyetlendim ama mısır ettiğimde ne olacak


banner151

banner251