Sektör etkilenmedi, çiftçi etkilendi!

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2007 yılından bu yana uygulanan yüzde 50 hibeli tarım makinaları ve ekipman desteğinin kaldırılması, tarım makinaları sektörünü etkilemezken, alım gücü düşük olan çiftçi gruplarını ise olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Sektör etkilenmedi, çiftçi etkilendi!
banner282

ÖZEL HABER

Türkiye Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği'nin, 'Türkiye Tarım Makinaları Sektör Raporu' yayınlandı. Sektörün 2015 yılı değerlendirmesindeki tespitler dikkat çekti.

SİYASİ GELİŞMELER EKİPMAN SİPARİŞLERİNİ DÜŞÜRDÜ

2015 yılında, siyasette yaşanan gelişmelerin, yaz döneminde iç piyasadan gelen ekipman siparişlerinde bir durağanlığa hatta düşüşe sebep olduğu belirtilen raporda, tarım makinaları ve ekipman desteğinin kaldırılmasının sektörü pek olumsuz etkilemediğinin altı çizildi.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ KALDIRILMIŞTI

Bilindiği üzere, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2007 yılından bu yana uygulanan yüzde 50 hibeli tarım makinaları ve ekipman desteği kaldırılmıştı.

DESTEĞİN KALKMASI SATIŞLARI ETKİLEMEDİ

Raporda, yüzde 50 hibeli tarım makinaları ve ekipman desteğinin kaldırılmasıyla ilgili olarak; “yüzde 50 hibe desteklerinin bitmesi, bazı ürün grupları ve bazı firmalar haricinde satışları genel olarak olumsuz etkilememiştir" denildi.

GELİR SEVİYESİ DÜŞÜK ÇİFTÇİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Ancak bu desteğin sona ermesinin, alım gücü son derece yetersiz olan çiftçi grubunu etkilediği kaydedilen raporda, şunlar kaydedildi: “Bu desteğin sona ermesi, kuşkusuz en çok alım gücü son derece yetersiz olan çiftçi grubunu etkilemiştir. Sektörün genel cirosunda, bu desteklerin payı sanıldığı kadar yüksek değildir. Tabii ki desteklerin kaldırılması, özellikle bu kanaldan satışlarda payı yüksek olan kimi firmaları olumsuz veya çok olumsuz etkilemiş, sektördeki dinamizmi, hareketliliği azaltmış olsa da, büyük oranda bir daralmaya sebep olmamıştır."

HASATTAN SONRA SİPARİŞLER ARTTI

Yaz döneminde düşen ekipman siparişlerinin, hasat ve ekim sezonunun bitmesinin ardından tekrar canlandığı ve geçen sezonun satış değerlerine ulaşıldığı vurgulandı.

İHRACAT YÜZDE 9.4 DÜŞTÜ

Traktörde ilk 9 ayki iç pazarda yüzde 13'lük bir gelişim yaşandığı ancak tarım makinaları ihracatında ise global pazarda yaşanan düşüşe bağlı olarak bir gerilemenin söz konusu olduğu belirtildi. Raporda, “Rakamlara baktığımızda ilk 11 ayda ihracatta yüzde 9,4'lük bir azalma gerçekleşmiştir. Firmalar, önümüzdeki 6 aylık dönemde yurt içi ve yurt dışı siparişlerinin azalacağını tahmin etmektedir.

STOKLAR ARTTI

Bununla birlikte, bu negatifliğe rağmen bu aşamada çalışan sayısının azalması beklenmemektedir. Bu gelişmelere paralel olarak bayilerdeki stok miktarlarında da bir artış söz konusudur" denildi.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
/50 hibe
/50 hibe - 6 yıl Önce

zaten çifci kazanmadıki fabrikalar bayiler köşe oldu

çiftçiye her şey haram
çiftçiye her şey haram - 6 yıl Önce

yüzde 50 hibe çiftçiye verilmedi, hibeden önce 5 bin lira olan makina hibeden sonra 9- 10 bin lira oldu, çiftçinin cebinden yine 6 binlira çıktı ama para makina satan sanayiciye gitti, şimdi de kırsal kalkınma desteği açıklandı fark eden bir şey olmayacak yine aynı düzen kurulup çiftçi yine soyulacak, gübreden KDV kalktı da ne oldu hemen gübre zammı yapılıp aradaki fark kapatılıp çiftçiye yapılan fayda başka yerlere kaydırılır.

- 6 yıl Önce

yüzde 50 hibe desteği nedir söylermisiniz piyango bileti alsam bilet başına herkesle eşit şansım olur değil mi sayfalarca şartname imza mühür yok yeni mi o mu bu mu bir sürü engel ihtiyacım olan makinayı aldım müracaat yaptım çıksada çıkmasada alacaktım öyle yaptım da sonuç bunun dalgasına 7500 tl lik makinayı 10.500 tl ye aldım biri anlatsın bana bunu destek nedir her kalem çiftçiye kazıktır

banner151