Pamukta prim desteği kaç lira olmalı?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2017 yılından itibaren kilogramda 80 kuruşa çıkarılan pamuk prim desteğinin 1 lira 50 kuruşa yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Pamukta prim desteği kaç lira olmalı?
banner282

Bayraktar, pamuğun, yüksek katma değer sağlayan bir tarım ürünü olması, üretim, istihdam ve ihracat açısından lokomotif sektör konumunda olan tekstil ve konfeksiyon sektörü için temel girdi niteliğinde olması, doğrudan veya dolaylı şekilde milyonlarca insana istihdam sağlaması nedeniyle stratejik bir önem arz ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin, pamuk ekim alanında dünyada 11’nci sırada olmasına rağmen, verimde dünya ikincisi olduğunu belirten Bayraktar, Türkiye’de hektara 1944 kilogram olan pamuk veriminin, 790 kilogram olan dünya ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu vurguladı.

Pamukta ekim alanlarındaki değişimin, çiftçinin kazancıyla; yani ürün maliyetleri, fiyat ve desteklerle doğrudan ilişkili olduğunu belirten Bayraktar şöyle devam etti:

“Ülkemizde, 2000 yılında 6 milyon 541 bin dekar olan ekim alanı son 20 yılda hızla daralarak 2019 yılında yüzde 27 azalmayla 4 milyon 778 bin dekara kadar gerilemiştir. Bu dönemde üretim ise 2 milyon 260 bin tondan 2 milyon 200 bin tona düşmüştür. Ekim alanlarında yaşanan yüzde 27 oranında düşüşe rağmen üretimdeki azalışın çok az olmasının sebebi, verim artışından kaynaklanmaktadır.”

“Pamuk ithalatında koruma önlemi bulunmamaktadır”

Türkiye’de, pamuk üretiminin tüketimi karşılama oranının yüzde 60’da kaldığını belirten Bayraktar, üretimdeki bu açığın ithalatla karşılandığına işaret etti. 2019 yılında yaklaşık 935 bin ton lif pamuk ithalatına 1,6 milyar dolar döviz ödendiğini belirten Bayraktar şöyle devam etti:

“Pamuk, AB-Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında, sanayi ürünü olarak işlem görmesi nedeniyle, pamuk ithalatında koruma önlemi bulunmamaktadır. Bu anlaşmanın yerli üreticimizi mağdur ettiği göz önünde bulundurulmalı, bu dezavantajın giderilmesi için üreticimiz daha fazla desteklenmelidir. Türkiye toprakları pamuk üretimine elverişlidir ve Türk çiftçisi ülke ihtiyacını sağlayacak hatta ihracat yapacak çalışma azmine sahiptir.”

Yapılması gerekenler

Pamuk üreticilerinin fiyat konusundaki belirsizlik nedeniyle tedirginlik yaşadığını belirten Bayraktar, pamuk üreticisinin üretime devam edebilmesi için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“Gübre, elektrik, ilaç gibi yüksek girdi fiyatları üreticinin maliyetlerini enflasyonun çok üzerinde artırmış, çiftçi borçlanarak ekim yapmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle üreticiye verilen desteklerin artırılması önem arz etmektedir.

2017 yılından itibaren kilogramda 80 kuruşa çıkarılan prim desteği 1 lira 50 kuruşa yükseltilmelidir.

Primde dekar başına 500 kilogramlık verim üst sınırı uygulaması kaldırılmalıdır.

Özellikle gübre, ilaç, elektrik gibi girdi fiyatları ve sulama ücretleri makul düzeylere çekilmelidir.

Üreticilerimizin hasat ettiği pamuğun tatminkâr bir fiyatla alınması için Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım satış kooperatifleri güçlendirilmeli ve müdahale alımı yapmaları sağlanmalıdır.

Pamuk üreticimiz korunmalı, pamuk, gümrük birliğinde tarım ürünleri kapsamına alınmalı, gümrük vergileri tekrar konulmalıdır.

Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiye göre pamuk maliyeti illere göre değişmekle birlikte beklenti, kilogram fiyatının en az 5 lira olması yönündedir.

Üretim, verimlilik ve çiftçimizin deneyim üstünlüğüne sahip olduğu bu ürünü sektörde yer alan sanayicilerimizin de sahiplenmesi, üretimin sürdürülebilirliği açısından önemlidir.

Sanayi ürünü kapsamında değerlendirilen pamuk tarım ürünü olarak işlem görmelidir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Pamuk öyle bitki ki dekardan 150 kg da alabilirsin 500 kg da alabilirsin ,, çok riskli ürün ,,dekar maliyeti abartısız 1000 TL nın üstünde,,artı tarla kirası,,,,,bu yıl pamuklar iklimden dolayı gerçekten kötü çok kötü,,,bu pamuk gerçekten eksilmez ,,destek 200 krş altında bizi kurtarmaz,, devlette zaten 200 krş vermeyecek bizde Mısır'a buğdaya geri dönecek,,,bu pamuk gerçekten ekilmez..

Serdar
Serdar - 1 yıl Önce

Şemsi Bayraktar çiftçiye sormadan 1.50 krş istiyorsun.2017 de dolar kaç TL ise dolara endexli destek istemen gerekirdi.bizim bütün masraflarımız dolara göre arttı..
Devletimden soğudum artık yazıklar olsun bizi böyle şartlarla tarım yaptiranlara

Anıl
Anıl - 1 yıl Önce

Pamuktan da soğuduk çiftçiliktende ne eksen para etmiyor 2 yıldır 3.5 liradan pamuk satıyoruz prim desen aynı göz boyamak için biraz mazot desteğini arttırdılar neye yarar bakanın katıldığı her zoom yayındında pamuk çiftçisini ithale karşı koruycakmısınız dedim her soruya cevap var pamuğa yok nasıl bir anlaşma yaptınız nasıl bağlandınız dışardaki pamuğa böyle kimden neyden korktunuz pamuğu bitirdiniz ya.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Ev ve araba fiyatları uçmuş gitmiş. Pamuk desteği 5 tl olmalı

Cenk
Cenk - 1 yıl Önce

2.lira

Şahin erkin
Şahin erkin - 1 yıl Önce

Bunlar 80 krşu 2 taksitte zor ödüyor 5 krşunuda kesip 75 krş ödüyorlar.bakmayın bunların uçuyoruz dedigine

banner151