Ölen çiftçiye destekleme ödemesi yapıldı mı?

Hayatta olmayan ve 100 yaşını bile geçen çiftçilere 'tarımsal destekleme' ödemesinin yapıldığına dair iddialara Bakan Eker, cevap verdi. Sayıştay Denetim Raporu ile gündeme gelen iddialar, verilen soru önergesi ile Meclis gündemine taşınmıştı.

Ölen çiftçiye destekleme ödemesi yapıldı mı?
banner200
banner217

İstanbul Milletvekili M. Sezgin Tanrıkulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından cevaplandırılmak üzere 23 Mart'ta TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları kaydetmişti:

Sayıştay Denetim Raporu'nda yer alan tespitlere göre, öldüğü halde kayıtları silinmediği için binlerce kişiye destek parası verildiği iddia edilmektedir. Sayıştay, “Ziraat Bankası'nın kayıtlarında görünüp de kurumun listesinde yer almayan 29 bin 670 ölen kişi, kurum listesinde yer alıp da Ziraat Bankası verilerinde bulunmayan 19 bin 670 ölen çiftçi olduğu tespit edilmiştir" denildi. Ziraat Bankası kayıtlarında 90-104 yaş arasında olan 10 bin 100 çiftçiye de tarımsal destek parası ödendi. 85-89 yaş arasındaki 43 bin 59 çiftçi de bu ödemeden yararlandı. Sayıştay raporunda ''ölen ve 1911-1930 doğumlu çiftçilerle ilgili olarak güncelleme yapılmayarak risk oluştuğu, ölen çiftçilerin sistemden düşülerek ayrı bir veri tabanında takip edilmediği, ölenlerin TC kimlik numaraları kullanılarak dilekçelerinin kaydedildiği, bu dilekçelerin ölüm tarihinden sonraki tarihleri içerdiği belirlenmiştir.''

Bu bağlamda;

1-Ziraat Bankası kayıtlarında 90-104 yaş arasında olan 10 bin 100 çiftçiye de tarımsal destek parası ödendiği; 85-89 yaş arasındaki 43 bin 59 çiftçi de bu ödemeden yararlandığı iddiası doğru mudur?

2-İddia doğru ise hayatını kaybetmiş binlerce çiftçiye Ziraat Bankasından nasıl ödeme yapılmıştır? Hayatını kaybetmiş kaç çiftçiye Ziraat Bankasından ödeme yapılmıştır?

3-Hayatını kaybeden çiftçilerin veri tabanından silinmemesinin nedeni nedir?

4-Hayatını kaybeden çiftçilerin veri tabanından silinmemesinde sorumluğu olan kamu görevlileri kimlerdir?

5-Tarımsal destek kredileri ödemesi için dilekçe alınırken neden dilekçeyi veren kişinin kimlik kontrolü yapılmamaktadır?

6-Ziraat Bankası tarafından yapılan tarımsal destek kredisi ödemelerinde neden kimlik kontrolü yapılmamıştır?

7-Tarımsal destek kredisi usulsüzlüğünün yol açtığı kamu zararı tutarı ne kadardır?

8-Tarımsal destek kredisini usulsüzlüğü kamu görevlileri ile organize bir şekilde mi gerçekleşmiştir?

9- Tarımsal destek kredisini usulsüzlüğü ile ilgili hakkında soruşturma başlatılan kamu görevlileri kimlerdir?

TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMELERİ MEVZUATLAR ÇERÇEVESİNDE YÜRÜTÜLÜYOR

Konuyla ilgili soru önergesine 21 Mayıs'ta cevap veren Bakan Eker, tarımsal destekleme ödemelerinin ilgili mevzuat çerçevesinde yürütüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Tarımsal desteklemede haksız ödemelerin önlenmesi amacıyla, gerek kayıt sistemleri üzerinden gerekse de yerinde denetim ve kontrol çalışmaları yürütülmekte, mevzuata aykırı bir durum tespit edildiğinde gerekli yasal işlem yapılmaktadır"

Söz konusu Bakanlığın cevabının tamamını devamda görebilirsiniz.

YORUM EKLE
banner151

banner251