Nohut mercimek ve yem bitkisine ilave yüzde 50 fark desteği!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal desteklerde yer altı sularının yetersiz seviyede olduğu ve su kısıtı tespit edilen havzalarda ekilen nohut, mercimek ve yem bitkilerine ilave yüzde 50 fark desteği verdiklerini belirtti. 

Nohut mercimek ve yem bitkisine ilave yüzde 50 fark desteği!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dünya Bankası Destekli, sürdürülebilir gıda güvenliği için ‘‘Sulama Modernizasyon Projesi’’ tanıtım toplantısında konuştu. 

17 YILDA, ‘SUYA YÖN VEREN’ ÇALIŞMALAR YAPILDI 

Bakanlık olarak son 17 yılda yapılan çalışmalara değindi Bakan Pakdemirli; ‘‘Baraj sayımızı, yüzde 205 artışla, 841’e,,, HES sayımızı, yüzde 570 artışla, 650’ye,,, Gölet ve Bent sayımızı, yüzde 164 artışla, 602’ye,,, Sulama tesisi sayımızı, yüzde 76 artışla, 3.105’e,,, Taşkın kontrol sayımızı, yüzde 97 artışla, 9.894 adede çıkardık. Teknik ve ekonomik olarak sulanabilir 8,5 milyon hektar arazimizin,6,6 milyon hektarını sulamaya açtık. Bu alanın 2018 yılı sonu itibariyle, 4.31 milyon hektarı DSİ tarafından sulamaya açılarak, çiftçilerimize 32 Milyar Lira yıllık net gelir artışı sağladık’’ dedi.

Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alanın, 8,2 milyon hektarında toplulaştırma çalışmalarına devam edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, 4 milyon hektar alanda çalışmaların tamamlandığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, Temmuz ayında Lansmanı yapılan Yeraltı Barajları konusunu da hatırlattı. ‘‘İlk etapta 100 adet yeraltı barajı ve suni besleme yeri tespit ettik. 2020 yılında 10 adet yeraltı barajı yapmayı planlıyoruz ve 2021 yılında kullanıma açıyoruz’’ diye konuştu.

"Bakanlık olarak politikalarımıza yön verirken, kıt kaynakları, nasıl daha verimli ve sürdürülebilir kullanırız, onun hesabını yapıyoruz"

MODERN SULAMA İÇİN ÇİFTÇİLERE 531 MİLYON LİRA DESTEK VERİLDİ 

Çiftçilere tarla içi modern sulama sistemleri kurabilmeleri amacıyla %50 hibe desteği verildiğini de belirten Bakan Pakdemirli, bu kapsamda 31.600 projeye 531 Milyon Lira destek sağlandığını söyledi. 

Ülkemizde sarf edilen suyun yüzde 74’üne karşılık gelen, 40 milyar metreküp suyun, tarım sektöründe kullanıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, ‘‘Biz de Bakanlık olarak politikalarımıza yön verirken, kıt kaynakları, nasıl daha verimli ve sürdürülebilir kullanırız, onun hesabını yapıyoruz’’ dedi. Pakdemirli, bakanlık sulama çalışmalarına ilişkin ise; ‘‘255 meteoroloji istasyonunun verilerini dikkate alarak, 86 bitkinin Bitki Su Tüketimini hesaplayarak, “Türkiye’de Sulanan Bitkilerin Bitki Su Tüketimi Rehber”ini hazırladık. Tarımsal desteklerimizde; yer altı sularının yetersiz seviyede olduğu ve su kısıtı tespit edilen havzalarda ekilen nohut, mercimek ve yem bitkilerine ilave yüzde 50 fark desteği veriyoruz. İşte bu durum, tarımsal sulama konusundaki farkındalığın, artık yalnız devlet nezdinde değil, milletin nazarında da ilgi görmesini, STK’ların gündeminde de ele alınması gerektiğini, topyekûn bir mücadele içinde olmamızın lüzumunu ortaya koymaktadır’’ dedi.

YAĞMURLAMA İLE YÜZDE 35, DAMLAMA İLE YÜZDE 65 SU TASARRUFU SAĞLANDI 

2000’li yılların başında tarımsal sulamada yüzde 6 olan modern sulama şebekelerinin oranının bugün yüzde 28’e yükseldiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, inşaatı devam eden projelerle bu oranın yüzde 94 civarında olduğunu ifade etti. Pakdemirli, ‘‘Tabii diğer yandan; sulamalarda basınçlı borulu şebekeye geçmek suretiyle, iletimde sızma ve buharlaşma kayıplarını minimum seviye indirerek, tarla randımanını maksimum seviyeye yükseltmeyi de başardık! Böylelikle, yağmurlama sulamada yüzde 35, damla sulamada ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlamayı gerçekleştirdik’’ diye de ekledi.  

10. Kalkınma Planı çerçevesinde yürütülen “Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı” doğrultusunda, Sulama Altyapısının Modernizasyonu Çalışmalarının bir bölümünün finansmanında Dünya Bankası kredilerinden faydalanıldığını söyleyen Bakan Pakdemirli; ‘‘Dünya Bankası Grubunun en büyük kuruluşu olan, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) tarafından finanse edilen fon, 252 milyon dolar tutarında kredi ve 2 milyon dolar tutarında bir
Küresel Çevre Fonu hibesini içermektedir’’ dedi. 

MODERNİZASYONUN AMACI; TASARRUF, VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMAK

Modernizasyon projeleriyle 5 şeyin amaçlandığını belirten Bakan Pakdemirli, bir bir bu amaçları da sıraladı. ‘‘Bir: Su tasarrufu sağlamak! İki: Sulama tesislerinin fonksiyonlarını ve verimlerini artırmak! Üç: Çiftçilerimizin faydalanma süresini ve şartlarını iyileştirmek! Dört: İşletme ve bakım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak! Ve beş: Toprakta tuzluluk gibi sorunların ortaya çıkmasına engel olmak!’’

Dünya Bankası ile birlikte yürütülen ve toplamda 507 bin 810 dekar alana hizmet verecek olan ‘Sulama Modernizasyonu Projesi’nin üç bileşenden oluştuğunu belirten Bakan Pakdemirli, ‘‘Sulama Sistemi Modernizasyonu” Birinci Bileşeni oluşturmaktadır. İkinci Bileşeni; Afyon-Bolvadin Yeraltı Sulama Şebekesine yapılacak olan Güneş Enerji Santrali ile fosil yakıt kullanımından kaynaklanan yüksek enerji maliyetleri ve çevre kirliliğinin önüne geçilecektir. Projenin üçüncü ve son bileşenini; Proje Yönetimine ilişkin çalışmalar oluşturmaktadır’’ dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabz on tarım kredi
Trabz on tarım kredi - 11 ay Önce

Ciftcinin bilgisi disinda sistem sigorta yapıyor denilerek sigorta yapıyor personel bölge müdürlüğünün emri doğrultusunda çiftçi kardeşler cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulun . Usule uygun değil illegal yollar ile kesilen sigorta dır. Tüm türkiye için bu geçerli

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 11 ay Önce

İç Anadolu bölgesinde hububatta daha çok destekleme verilmelidir. Bölge de sulama suyu yetersiz olmasına rağmen üreticiler getirisi daha çok olan mısır yonca, şeker pancarı gibi bitkilere yönelmektedir. Üreticilere bu ürünlerden kazandıkları oranda hububatta teşvik verilmesi halinde ithalata olan bağımlılık sona erecektir.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 11 ay Önce

SERTİFİKALI BAKLİYAT TOHUMCUSUNDAN İTHALATÇISINA KADAR EN MADRABAZ DÜZENBAZ ZEVAT BAKLAGİLCİ CAMİASINDA BOLDUR... BUNLARA DESTEKLEME YAPARKEN TARIM BAKANLIĞININ ÇOK DİKKAT ETMESİ ŞARTTIR.. AKSİ HALDE DEVLET ACAYİP DOLANDIRILIR... AMAN DİKKAT..

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @HÜSNÜ ZAN - 11 ay Önce

Her konuda ahkam kesiyor bilmediği bir konu yok. Bıktırdın artık

Aliosman  sapmaz
Aliosman sapmaz - 11 ay Önce

Memura emekliye avrupada çalışana tarim desteği verilmez . Dünyanın hicbiryerinde böyle olmaz. Yazık. Gerçek çiftçilere veya tarim sigortası yatıran işletmelere verilmesi lazım. Düzenlenme yapılmasını talep ediyoruz.

ali osman kapar
ali osman kapar @Aliosman sapmaz - 11 ay Önce

Memurun, işçinin tarlası varsa ekip biçmesin mi?

lugerp08
lugerp08 - 11 ay Önce

Kırşehir Kaman Hamit Köyü Çiftlik Bala sulama göleti ne zaman kapalı devre sulama sistemine geçecek.

Mehmet
Mehmet - 11 ay Önce

Cifciye hizmet yapmak devletin milletin parasini malını kurtarmak istiyorsan sayin bakan TK kooperatif i temizle haci hocasindam emir alan tüm mudurleri dergahlarina yolla bu kadar cok seviyorlar madem hocalarini agactan zeytin toplayıp ahirda inek sagsinlar izmir dağ larindan dergaha kendileri gibi egri olmayan duz gun odun tasisinlar belli imana gelirler de bu dunyada cifci ahirette kendileri kurtulur bakanbey..

Orhan lutgi ertugrul
Orhan lutgi ertugrul - 11 ay Önce

Sanliurfa Akcakale bulutlukoyu 2009 acilisi yapilan harrra 6 kisim 2010 su geldi birlikler kuruldu su kayboldu 2019 bir damla su bolgedw yok hayaletsu ile bizleri dolandiran dsi hala kapatilmadi gap caldiniz mutahitleri zengin ettiniz 10 senedir bir bolgeye su veremeyen dsi ne ise yariyor bolgede su yok adi var dsi tc gelecegini caldi hala doymadi bir damlasuya muhtac bolgeler var dsi hic bir is yapmiyor 15 bol mud hirsizliklari hal ortbas ediyor yapisind a feto olan kurum dsi derhal kaoatilmalidir sirun ankara gelen mud sai 10sene su alamayan bolgeye su nezaman verecek bu dsi kapatin yeri baska birim koyum ama sudu temiz genel mud istiyoruz 10senedi r su bekleyen bir bolge devlet buyukleri hal yatiyor bu bolge ne zaman sulanacak ankara dsi genel mud mevlut bey tlf fahi cikamiyor ne olacak bu bolge ne zaman su gelwcek ne zaman citfciler para kazanacak tarim bakanim bu ise elatin Rte baskana gidiyoruz dsi kapatilsin bir bolgeye su vermeyen dsi susyu yolda satiyor paralari aralarinda boluyor sesimizi duyan varmi bu bol ne zaman suya kavusacak


banner151

banner251