Müsteşar Tunç: Diyarbakır’a 3,5 milyar tarımsal destek verildi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından düzenlenen, 'Diyarbakır 8'inci Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı'na katıldı.

banner255
Müsteşar Tunç: Diyarbakır’a 3,5 milyar tarımsal destek verildi!
banner200

Fuarda açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, son 15 yıl içinde Diyarbakır'a verilen desteğin 5,5 kat artırıldığını söyledi. Tunç, “62 milyon TL'den 336 milyon TL'ye çıkardık. Bu dönemde Diyarbakır'a toplam 3,5 milyar TL tarımsal destek verdik. Bunun 1,9 milyar TL'si prim desteği, 238 milyon TL'si hayvancılık desteğidir. Diyarbakır'da 225 milyon TL kaynak kullanarak 645 bin hektar alanda toplulaştırma çalışmalarını bitirerek, parçalı arazileri birleştirdik. 4 bin hektar alanda ise çalışmalarımız devam ediyor. Diyarbakır'da hedefimiz 2023 yılına kadar 717 bin hektar alanda toplulaştırmayı tamamlamaktır" diye konuştu.

Büyük tarımsal ovaları sit alanı olarak koruma altına aldıklarını sözlerine söyleyen Tunç, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda sınırları belirlenen 300 tarımsal ovanın 141'i Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Diğer ovalara yönelik çalışmalar devam ediyor. Diyarbakır ilimizde ise 3 ovamız (Bismil Ovası, Dicle Ovası, Ergani Ovası) sit alanı olarak koruma altına alınmıştır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251