Mersin Tarım İl Müdürlüğünde neler oluyor? 

2018 yılında Ömer Taş isminde bir çiftçinin yararlandığı ancak daha sonra şartları yerine getirmediği tespit edilen sertifikalı fidan desteği Mersin'de büyük bir krize neden oldu.

Mersin Tarım İl Müdürlüğünde neler oluyor? 
banner200

2018 yılında sertifikalı fidan desteğinden yararlanan Ömer Taş ismindeki çiftçinin destek kapsamında aldığı fidanları 5 yıl geçmeden kestiği ve araziyi sattığı tespit edildi. Verilen desteğe aykırı davranıldığı için Ömer Taş’tan devletten aldığı 3 bin 30 lira sertifikalı fidan desteğini geri iade etmesi istendi ancak ortalık karıştı.

Toroslar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde görevli mühendis, 9 Eylül’de Ömer Taş’ın sertifikalı fidan desteğinden yararlandığı arazide yaptığı kontrollerde ağaçların kesildiği yerine başka ağaç dikildiğini tespit ederek tutanak tuttu. 13 Eylül’de ise Toroslar Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Kemal İlcay, Toros Vergi Dairesi Müdürlüğüne bir yazı yazarak, çiftçinin sertifikalı fidan destekleme şartlarını yerine getirmemesi nedeniyle kendisine ödenen 3 bin 30 liranın geri alınması talebinde bulundu. 

Ancak daha sonra ne olduysa, Toroslar Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Kemal İlcay, idareyi yanılttığı gerekçesiyle tutanağı tutan mühendisten Toros Vergi Dairesi’ndeki çiftçiden desteğin geri alınmasıyla ilgili başvurusunu çekmesini talep etti. Ancak bu talebi kabul etmeyince mühendis hakkında soruşturma açıldı.  

İddialara göre, sertifikalı fidan destekleme şartlarını yerine getirmeyen Ömer Taş’ın Mersin Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı’nın yakın akrabası olduğu ve Toroslar Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kemal İlcay’a vergi dairesine yapılan başvurunun geri çekilmesi için baskı yaptığı ileri sürülüyor. İlcay’ın da bu baskıdan dolayı vergi dairesine kendisinin yaptığı başvurunun daha sonra idareyi yanılttığı gerekçesiyle tutanağı tutan mühendise faturayı keserek, soruşturma açması, 'Mersin Tarım İl Müdürlüğünde neler oluyor?' tepkisine neden oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 21:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haddini bil
Haddini bil - 3 hafta Önce

Malum şeyin başındaki zat en başından beri il müdürü Arif Abalı'yı istemiyor. Siz malum zatın ortada görülmediğine bakmayın. Arif müdür görevden alınırsa biz aldırdık diyecek. Arif müdür göreve devam ederse o zat küçük emrah gibi gezmeye devam edecek. Arif beyden daha faydalı olacak bir kişi varsa buyursun il müdürü olsun eyvAllah ama ben ciftepala'nın veledleriyle aynı safta olamam. Şeriatın kestiği parmak acımaz.

çomak sokmak
çomak sokmak - 3 hafta Önce

çomak sokma sokarsan böyle burnundan getirirler.

Elazığ
Elazığ - 3 hafta Önce

Asıl Elazığ tarım kuruluşlarında neler oluyor???? Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğü ile başlayan liyakatsız atama, El Sanatları eğitim merkezi ile ve Gıda kontrol laboratuvar müdürlüğü ile devam ediyor… Yazık günah tamam idarecileri değiştiriyorsunuz. Bari gerçekten ehline verin kurumları çevresi çapından büyüklere lütfen vermeyin……

Eren
Eren - 3 hafta Önce

Mersin tarim il müdürlüğü tartışıldığı kadar mersin tarımı tartışılsaydı ülkedeki çiftçiler dünyada bir numara olacaktı.
Ama nedense mersinde 40 yıldır hep tarım il müdürlüğü tartışıldı ve hep çiftci kaybetti.
Kim ne zaman bu duruma dur diyecek?

Usül
Usül - 3 hafta Önce

Bu ne biçim bir yazılı savunma istek yazısı anlayamadım. Asaleten müdür olmuş bir kişi böyle bir yazıyı nasıl imzalar aklım almıyor. Bu işi vekaleten yürüten yılı dolmamış ilçe müdürleri daha iyi resmi evrak hazırlıyor. Bu ilçe müdürlerini yörenin yerlisi olsun, nüfuslu ailelerden olsun, dediklerimizi yapsın ya da kıdemli olsun diye seçerseniz bu tip durumlar hep olacaktır.

banner151

banner251