Mazota pompada vermiyoruz destek veriyoruz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mazot desteği ile ilgili olarak CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin traktörlü eylemine tepki göstererek, mazotla ilgili pompada değil destek verdiklerini söyledi.

Mazota pompada vermiyoruz destek veriyoruz!
banner200

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim faaliyetlerinde mazot fiyatları konusunda söylediği sözlerle ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yazılı bir açıklama yaptı.

KENDİSİNE YAKIŞTIRAMIYORUM

“Sayın Muharrem İnce'nin, seçim meydanlarında başta mazot fiyatları olmak üzere tarım konularındaki açıklamalarını hayretle ve üzüntüyle takip ediyor, kullandığı üslubu ve pek çok ifadesini, bir cumhurbaşkanı adayı olarak kendisine yakıştıramıyorum.

BİR BİLGİYE SAHİP DEĞİL!

Çiftçimizin kullandığı mazot bedelinin yarısının devlet tarafından karşılandığı konusunda yaptığı açıklamalar, konu hakkında bırakın yetersizliği, hiçbir bilgiye sahip olmadığını göstermektedir.

1.8 MİLYAR LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİ YAPTIK

Mazot desteği konusunda Sayın İnce'nin evvela şunları bilmesi gerekiyor: Çiftçimizin kullandığı mazotu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa 2003 yılında AK Parti Hükümetleri olarak biz destek kapsamına aldık. 2003-2017 döneminde mazot maliyetinin ortalama % 16'sını destekleyerek üreticilerimize 7,5 milyar TL destekleme ödemesi yaptık. 2018 yılında ise bir ilke daha imza atarak çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başladık. Bu kapsamda çiftçimize 1,8 milyar TL destekleme ödemesi yaptık.

UYGULAMADAN ÖRNEK VERDİ

Sayın İnce'nin ayrıca mazotun yarısının devlet tarafından nasıl karşılandığı konusunda şunları bilmesi gerekiyor: Devlet olarak biz, çiftçimizin 'üretimde kullandığı mazot'un yarısını karşılıyoruz. Bu konudaki uygulamamızı da şu şekilde gerçekleştiriyoruz:

DEKARA ORTALAMA MAZOT TÜKETİMİNİ DİKKATE ALIYORUZ

Ürünlerin dekara ortalama mazot tüketimini dikkate alıyoruz. Örneğin hububat grubu ürünler için dekara ortalama 6 litre tüketimi esas alırken, çeltik ve pamuk için 20 litre, ayçiçeği için 7 litre, dane mısır ve patates için 10 litre tüketimi esas alıyoruz. Yıl içindeki ortalama mazot fiyatı ve ürüne göre mazot tüketimini baz alarak dekara birim mazot desteğini hesaplıyoruz. Bunun yanı sıra üreticinin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazi varlığı ve ürününü dikkate alarak birim destek miktarına göre üreticimize mazot destekleme ödemesi yapıyoruz.

Bu doğrultuda 2017 yılının birinci ayından 12. ayına kadar mazotun ortalamasını 4.70 kuruş olarak hesapladık. Bunun yarısı 2.35 kuruşa tekabül etmektedir. Dolayısıyla mazot konusunda biz çiftçimizi, Sayın İnce'nin vaat ettiği 3.50 kuruştan çok daha yüksek bir oranda destekliyoruz.

ÜRETİM ODAKLI DESTEK VERİYORUZ

Bizim desteğimiz tamamen üretim odaklı bir destektir. Yani biz sayın İnce gibi, değerli çiftçilerimizin traktörüne binerek petrol istasyonunda yanıltıcı açıklamalarla şov değil icraat yapıyoruz.

ŞOV YAPMASI YAKIŞMIYOR!

Gerçekler böyleyken, ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı olan bir kişiye, yanlış bilgilerle ve şovlarla kamuoyunu aldatmanın yakışmadığını belirtmek isterim. Eğer Sayın İnce konuyu bilmiyor ise şimdi öğrensin. Eğer biliyor da yaptığımız güzel bir hizmeti çarpıtarak kamuoyunu aldatacağını sanıyorsa, bu yöntemle bir yere varamayacağını çok iyi bilmesi gerekiyor.

Çünkü çiftçimiz, verdiğimiz hizmetlerin ve desteklerin farkındadır. Bu tür şovlara ve aldatma içeren sözlere kanmayacak kadar da akıl ve izan sahibidir."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hedefsizlik
Hedefsizlik - 3 yıl Önce

Bir İlçe tarım müdürü olarak senin ve o kalın kafalı bürokratlarının hiç bir şeyini beğenmiyorum, çünkü tarımdan anlamıyorsunuz, anlıyor olsaydınız bu denli her şeyin ithalat delisi olmazdınız.

Bakanımız
Bakanımız - 3 yıl Önce

Sayın bakanım lütfen bırakın artık konuşmayın konuştukça hem partinize hemde kendinize zarar veriyorsunuz.ben bir üretici olarak sizin bu ülkenin tarımına kesinlikle batırdığinizi söylüyorum niye söylüyorum çünkü ben bu işi ailecek yapan birisiyim, ne mazot ne gübre nede diğer tarımsal pirimler veya hayvancılık pirimleri hiç birisi sizin söylediğiniz gibi gerçeği yansıtmıyor sayın bakan

Mağduriyet
Mağduriyet - 3 yıl Önce

Kadrolu ilçe müdürleri mağdur. Bu bakanlık bizi adam yerine koymadıkça kan kaybetmeye mahkumdur. Ankara’daki yerleşkede oturan beyler buyursun düzeltsinler. Onların her şeyi palavra, kuru gürültü.

Mazot gübre desteği
Mazot gübre desteği - 3 yıl Önce

Ne mazot ne de gübre desteği Türkiye’nin gerçeklerine uymamamaktadır ; türkiyede tapu sorunlarının 100/ de 80 i henüz çözülmüş değildir , hesaplamalar tamamen yanlıştır . Tohum faturası artı gübre faturası artı mazot faturası oranlamadık yapılıp direk destek oraya verilmelidir , köylünün peşin harcadığı veya yüksek faizle kredi kullanıp harcadığı para .1 yıl sonra o da Naz’la ( çok az miktarda verilmemelidir , sadece dişi kaliteli inek ithal edilip ( orana göre tosun boğa ) devlet üretme çiftliklerinde ve büyük firma ellerinde çoğaltılıp onların 1 yaşına gelmiş yavruları sadece bilinçli köylüye verilmelidir . İç Anadolu’nun tüm Kıraç alanları dozer lideriyle patlatılıp kurağa veya sadece kış şartlarına uygun tohumlarla mera usulü yeşilliğe

Destekler yorumunun devamı
Destekler yorumunun devamı - 3 yıl Önce

Büründürülmelidir . Kurak geçen bölgelerde sulama maliyetleri çok pahalıdır bu konu enine boyuna tartışılmalıdır . Vs . Ekipman destek şekli değiştirilmelidir , süt hakettiği fiyatı bulmalıdır . Ben battım ; başkaları batmasın . Yeter artık .

Tapdk seker
Tapdk seker - 3 yıl Önce

Sayin bakanim tapdk ve seker kurumuna yaptiginiz son atamadan sonra artik durustlugunuze inanmiyorum

Tarımda Çiftçi Bilgilendirmek
Tarımda Çiftçi Bilgilendirmek - 3 yıl Önce

Türkiyemin bence en büyuk sorunu Tarım Üniversitesinin olmayışı ve bilinçsizce tarım yapması ve devletin tarıma yeterince destek vermemesi. Ben 50 yıl oldu bir yetkilinin köylere gelip bu ürünü böyle ekip böyle toplamanız gerektiğini. Dikilen ürünün fiyatının maliyrtleri kurtarıp kurtarmadığını sorguladığını görmedim. Tarımda verimi artırır çalışmalar yapıldığını görmedim. Avrupada milli gelirden en büyük destek tarım alır bizde %1 oranındadır onuda aktarmazlar. Ülkede yılda cebe indirilen para 50 milyar civarında tarıma aktarılan destek 10 milyar civarında. Yıllarca Tarım bakanı yapan adamlara bak Tarımdan anlamayan kişiler şu anki bakan Fakıbaba Doktor ne işi var tarımla. Bir üniversiteden Tarımla ilgili bir proföser getirseniz ya.

Faki babaaaa
Faki babaaaa - 3 yıl Önce

Senin tarım destekleme dediğin pompadan çıkan mazot ve ham maddesi yurtdışindan gelen gübre firmaları birbirine orantiyi bırak yanından geçmiyor ya bakan olmuşsun ama 2 kere 2 yi bilmiyorsun mazotla ve gübre dolar ve Euro endeksi li giriş yapıyor Türkiye ye eeee nerde senin verdiğin tarımsal destekleme eridi bitti yüreğinize sağlık ve Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah tarımı da öldürdünüz ,cifciyide

banner151

banner251