Mazot ve gübre desteğinde uygulama nasıl olacak?

Çiftçinin girdi maliyetlerini aşağıya çekmek için Milli Tarım Projesi çerçevesinde 2017 üretim yılında başlatılacak ve 2018 yılından itibaren ödenecek olan yüzde 50 mazot desteği ile yüzde 40 gübre desteğinin detayları belli oldu.

Mazot ve gübre desteğinde uygulama nasıl olacak?
banner200

ÖZEL HABER

Mazotta yüzde 50, gübrede yüzde 40 devlet desteğinden çiftçilerin tamamı yararlanamayacak. Söz konusu bu desteklerden; havza bazlı destekleme modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren üreticiler yararlanabilecek. Havza bazında desteklenen 21 ürünün dışında kalan ürünler için mevcut olan mazot ve gübre destekleri verilecek. Yani bu yıl havzasında Bakanlık tarafından açıklanan 21 ürünü ekmeyen çiftçi, mazotta yüzde 50, gübrede ise yüzde 40 destekten yararlanamayacak.

Mazot ve gübre desteklerinde uygulama şöyle olacak:

MAZOTUN YARISI DEVLETTEN

Mevcut durumda, 2003 yılında başlanan mazot desteği uygulamasından Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tüm üreticiler mazot maliyetinin ortalama yüzde 16'sı karşılanacak şekilde faydalanmaktaydı.

MİLLİ TARIM PROJESİ İLE

Havza bazlı destekleme modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren üreticilerin kullandığı mazotun yarısı yüzde 50 destek olarak verilecek.

Havza bazında desteklenen 21 ürünün dışında kalan ürünler için de mazot desteklemesi uygulamasına devam edilecek.

Ürün bazında mazot destek miktarı her üretim sezonunda yeniden hesaplanacak.

Uygulamaya 2017 yılı üretim sezonundan itibaren başlanacak.

YÜZDE 40 GÜBRE DESTEĞİ

Mevcut durumda, 2005 yılında başlanan gübre desteği uygulamasından Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tüm üreticiler gübre maliyetinin ortalama yüzde 14'ü karşılanacak şekilde faydalanmaktaydı.

MİLLİ TARIM PROJESİ İLE

Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren çiftçilerin, gübre maliyetinin yüzde 40'ı karşılanacak.

Havza bazlı desteklenen 21 ürünün dışında kalan ürünler için de gübre desteklemesi uygulamasına devam edilecek.

Ürün bazında gübre destek miktarı her üretim sezonunda yeniden hesaplanacak.

Uygulamaya 2017 yılı üretim sezonundan itibaren başlanacak.

TARIMDAN HABER


İlçe bazında 941 tarım havzası ve desteklenecek ürünler için TIKLAYIN

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarım destek kemesi
tarım destek kemesi - 5 yıl Önce

Mazot ve gübre desteklemesinde üzülerek söylüyorum eken kişiler alamıyor tarla sahibi alıyor bunun önüne gecikmeli para olarak değilde mazot vegübre olarak verilerek yeni düzenleme yapılmalı hiç çiftçilik yapamayanlar alıyor bunlar iyi araştırılmalı adam İstanbul da destekleme alıyor daha niceleri...

21 ürün neler
21 ürün neler - 5 yıl Önce

Bu devletimiz seracılığın ne kadar kötüye gittiğini görsün artık bıktık her sene batmaktan bankaların icralarinda örtü altı sebze yetiştiriciliği yapıyoruz ama 3 senedir hep düşük fiyat ve pahalı gübre ilaç alıyoruz fideler zaten ona keza bıktık bankalardaki borçlarımızı odeyemiyoruz

gata küle..
gata küle.. - 5 yıl Önce

kıvır kıvır kıvırmaya başladılar bunların destek diye açıklama yaptığında eyvah bir köstek daha geliyor diyorum tarım bitmiş diğer öküz de çıkıyor ekme diyor diğer öküz çıkmış vatan bırakana düşman olmuş diğer öküz çıkmış vatan satanın kıçının kılı oluyor boş laflar bu vatandaştan bir cacık olmaz.

- 5 yıl Önce

Tam bir fiyasko.....

Gemlik
Gemlik - 5 yıl Önce

Belirtilen yazıda sadece havza bazlı ürün üzerinden destekleme verileceğini yazıyor.Bursa Gemlik ilçesinde sadece Sofralık zeytin üretimi yapılır.gemlikte havza bazlı ürünler buğday,arpa,yulaf .Zeytinyağı var gemlikte bunlari eken yok ..Ölmusuz aglayanimiz yok adamlar gemlikteki ürünün ne olduğunu bilmiyorlar..

ne şekilde alinacak
ne şekilde alinacak - 5 yıl Önce

Bu destekler istasyonlardan alınan fatura fişler üzerinden mi olacak yoksa dönüm başına ortalama bir mazot harcaması belirlenip bunun üzerinden yarısı oranında mi destek ödemesi olacak. Tam olarak bilen var mi yoksa simdiden istasyonlardan aldigimiz fisleri saklamaya başlayalım mi?

- 5 yıl Önce

Tohumlar nereden geliyor çiftçi israilden alınan gdo lu tohumlara zorunlu tutuluyor toprakta zehirleniyor

banner151

banner251