Mazot gübre desteği ödenmeyen çiftçi böyle tepki gösterdi: 'Bizi adam yerine koyun!'

Pamuk üreten illerde mazot ve gübre desteğinin ödenmemesine tepkiler artıyor. Türkiye Ulusal Pamuk Konseyi üyesi, Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Bakanlığın konuyla ilgili bir açıklama yapmamasını eleştirerek, "Bir zahmet çıkıp açıklama yapın. Biz bir yıl boyunca bu desteği bekliyoruz. Bizi adam yerine koyun” dedi.

Mazot gübre desteği ödenmeyen çiftçi böyle tepki gösterdi: 'Bizi adam yerine koyun!'
banner200

Yıl boyunca mazot ve gübre destek ödemelerini bekleyen pamuk üreticisinin cebi boş kaldı. Ödemeleri yapılmayan üreticilere resmi bir açıklama yapılmıyor. Destek ödemelerinin gecikmesinin prim ödemelerini de geciktirebileceği kaydedildi.

Pamuğun başkenti Şanlıurfa’da yaşayan Ziraatçi Müslüm Ösün, bakanlığın ‘uzaktan algılama sistemiyle’ bazı yerlerde usulsüzlük yapıldığını tespit ettikleri ve bu yüzden ödeme yapılmadığı yönündeki görüşlere tepki gösterdi. Pamuk prim ödemelerinin de ileri bir tarihe atılmak istendiğini söyleyen Ösün, şöyle konuştu:

ÇİFTÇİ BANKA BORÇLARI ALTINDA EZİLİYOR

“Pamukta mazot ve gübre desteği, diğer ürünlere göre daha fazla. Prim ödemelerinin mart ayında yapılması gerekiyor. Çünkü çiftçinin pamuğu ekmeden prim desteğini alması lazım. Hem geciktiriliyor hem de kısarak veriliyor.” Ösün, pamukta verimin düştüğüne işaret ederek, çiftçinin banka borçları altında ezildiğini söyledi.

GELECEK YIL İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYORMUŞ

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ödemelerin mart ayı sonunda yapılacağına dair duyumlar aldıklarını ancak resmi bir açıklama olmadığını söyledi. Eyyüpoğlu şöyle sürdürdü: “Gelecek yıl için ödemelerin şekline ilişkin bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Çiftçi şu an can çekişiyor. Verim ve fiyat düşük, girdiler arttı. Devletimizden destek bekliyoruz.”

Aydınlık Gazetesinden Sıla Kemahlı'nın haberine göre, 2019 yılına ait mazot ve gübre destekleri, pamuk üreten 23 ilde ödenmedi, üreticiler tepki gösterdi. Pamuk üretiminin mazot ve gübre desteği diğer ürünlere göre yüksek. Bakanlık resmi bir açıklama yapmıyor, pamuk tarlalarında usulsüzlük incelemesi yapılacağı belirtiliyor. Ödemelerin mart ayı sonunda yapılması bekleniyor. Öte yandan destek ödemelerinin gecikmesiyle, pamuk prim ödemelerinin de gecikebileceği kaydedildi.

BİZİ ADAM YERİNE KOYUN!

Türkiye Ulusal Pamuk Konseyi üyesi, Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman İskenderoğlu, yetkililerin açıklama yapmamasından yakınarak şöyle konuştu: “Keşke çıkıp deseler ki; ‘ödemeler çok fazla o yüzden şimdi ödeme yapamayacağız’. Bir zahmet çıkıp açıklama yapın. Biz bir yıl boyunca bu desteği bekliyoruz. Çiftçi için iki bin, üç bin lira çok değerli para. Zamanında ödesinler.” 

İskenderoğlu, “Bizi adam yerine koyun” ifadesini kullandı.

EKİM YÜZDE 20 DÜŞECEK

Zİraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, pamukta girdilerin fazla olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Her sene pamuk ithal ediliyoruz, yazık. 2019 yılında primi düşürdüler. Mart ayında ekimler başlayacak. En az yüzde 20 kayıp bekliyoruz. Prim ödemelerine ilişkin hâlâ ortada bir şey yok. Çiftçi borç içinde. 2.1 milyon kayıtlı çiftçi var, bankalara 160 milyar lira borç olduğu belirtiliyor.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 13:29
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan
Ramazan - 2 yıl Önce

Önce vekillerin masını keseceksin cifcinin üç kuruşuna göz dikmesinler

Zeki
Zeki - 2 yıl Önce

Bunu unutmiyacaz bizi yok sayanlar hesap vericek.yesinler diye koltuğa çıkanların bir faydası yok milletimize. Tarım Bakanı kul hakkı yiyorsun İstifa et yetimin hakkını yeme

Veysel aslan
Veysel aslan - 2 yıl Önce

Mazot ve gübre desteği almadım

Kerim Kanal
Kerim Kanal - 2 yıl Önce

Verilecek dedikleri para hesapta yok.Güya banka parayı tutuyormuş.

Paü
Paü - 2 yıl Önce

Emekliden yüzde 5 kesmeyi planlayanlar dan pamuk çiftçisine ne hayır gelir..2018 de 80 kel destek 2019 da yine 80 keş destek,,kendi vergilerini maaşlarını heryıl arttırırlar ,,pamuk en masraflı meşakkatlı üründür,,,bir dönüm pamuğun maliyeti 1250 tldir,,

Mehmet sevinc
Mehmet sevinc - 2 yıl Önce

Bizde pamuk ekimi yok bizim olimizdede mazot desteği ödenmedi.dogru yazın

RAMAZAN BAYAR
RAMAZAN BAYAR - 2 yıl Önce

Bu gün baktım yatmamış züz de şubatın 21 de yatacakti boş hayaller

Mesut Sivri
Mesut Sivri - 2 yıl Önce

2019 yılı cks dosyasıni yaptıramayan ciftciler icin ek bir verilmesini istiyoruz.
Geç kalan unutan çiftçilerimiz var.Onlarin bu magduriyetini giderin sayin bakanim.Sizden önceki bakan bu konuda bir zaman tanımı yapmıştı.


banner251