Mazot gübre desteği ödemesinde geri sayım başladı! 

Artan girdi maliyetlerinden dolayı canı çok fena halde yanan çiftçi dört gözle gübre ve mazot desteğinin ödenmesini bekliyor. Destek ödemelerinde önemli bir kalemi oluşturan mazot ve gübre desteği çiftçinin biraz olsun elini rahatlatacak. Peki 2021 yılına ait mazot ve gübre desteği ne zaman ödenecek? Detaylar haberimizde...

Mazot gübre desteği ödemesinde geri sayım başladı! 
banner282

2021 yılına ait mazot ve gübre desteğine yönelik çalışmalar son aşamaya gelirken, Hazine ve Maliye Bakanlığının 23 ile 25 Şubat’tan itibaren kaynağı Tarım ve Orman Bakanlığının hesabına aktarmasıyla birlikte destekler de çiftçiye ödenmeye başlanacak. Mazot ve gübre desteği olarak çiftçiye yaklaşık 4 milyar lira bir ödeme yapılacak. Destek ödemeleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi T.C. kimlik numarasının son hanesine göre çiftçilerin hesaplarına aktarılacak. 

GİRDİ DESTEĞİNİN NİSAN AYINDA ÖDENMESİ PLANLANIYOR

Diğer yandan artan gübre ve mazot fiyatlarından dolayı 2022 yılı destek bütçesine 3.2 milyar lira ilave kaynak konulurken, bu ilave girdi desteğinin de Nisan ayından itibaren çiftçiye ödenmesi planlanıyor. 

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÖDENECEK?

Bilindiği üzere 2021 yılı ürünü buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 19 lira olan mazot desteği 22 liraya, 16 lira olan gübre desteği ise 20 liraya çıkarılmıştı. Bu ürünler için gübre ve mazot desteği toplamda dekar başına 42 lira ödenecek. 

Yine pamuk ve çeltikte 68 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 76 lira,

Nohut, kuru fasulye ve mercimekte 24 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere 32 lira,

Patates ve soyada 30 lira mazot ve 8 lira gübre olmak üzere 38 lira,

Yağlık, yağlık ayçiçeğinde 29 lira mazot ve 8 lira gübre dsteği olmak üzere 37 lira,

Dane mısırda mazot desteği 27 lira, gübre desteği 8 lira olmak üzere toplamda 35 lira,

Kanola ve aspirde 20 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 28 lira,

Kuru soğan ve yem bitkilerinde 19 lira mazot ve 8 liralık gübre desteği olmak üzere toplamda 27 lira,

Yaş çay ve fındıkta 18 lira mazot,8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 26 lira,

Zeytin ve diğer ürünlerde dekara 17 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 25 lira, 

Nadasa bırakılan tarım arazileri için 8 lira mazot desteği ödenecek. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 16:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet kaya
Servet kaya - 3 ay Önce

Hangi gün verilecek acaba

Vefa Karabulut
Vefa Karabulut - 3 ay Önce

Desteklerde şeker pancarı neden yazmıyor. Zeytin ve diğer ürünlerin içinde varmıdır. Sonuç olarak pancara daha çok gubre ve mazot lazım.

Hamdi kıraç
Hamdi kıraç - 3 ay Önce

Kardeşim iki aydır çiftçilerin tarımsal desteklemeleri ödenecek diye alaya alıp haber yapıp çiftçilerlen dalga geçilmesin.neymiş nisan ayında başlanacakmış,sanki günü dolmamış vadeli bir mevduat hesabıymış gibi nisan ayında ödenecekmiş,hiç verilmesin daha iyi,şu saatten sonra iki kuruşluk tarımsal destekleme çiftçiyimi kurtaracak,şu saatten sonra o iki kuruşun hiç kıymeti yok.

Alidag
Alidag - 3 ay Önce

10 dönüm mısır için 270 tl.gubre mazot desteği verilice ne hazin durum yarim çuval gübre parası eder verilen destek veriyoruz diye yaygara kapatılmasın insan gibi çalışıyoruz öyle ise ürettiğimiz ürün layık bir bedelle satalım kazanalim Allah kimseyi çalışıp üretirken muhtaç etmesin

Ahmet Yıldırım
Ahmet Yıldırım - 3 ay Önce

Bu tarlm bakanından cifciye fayda yok biz ım sesimizi sayln başkanımıza duyurmamlz lazım bağkur pirimi çok yüksek en azlndan buna acil çare bulunmasl gerek yoksa ödeyecek durumumuz kalmadl mazot gübre alamaz olduk sayln başkanım sizden rica ediyorum buna klsa zamanda mudahale etmeniz lazlm

Çiftçi
Çiftçi - 3 ay Önce

Sayın başkanım çiftçiyi bitirirseniz devlette biter mazot gübre bağkur derken cifci bitiyor

Vedat kangal
Vedat kangal - 3 ay Önce

Daha ne geri sayımı kardeşim bir yılı geçmiş mayıs ayında yeni mahsul hasatı yapılacak sizler daha halen nisan ayında çiftçilerin tarımsal desteklemeleri ve beş yıl geriye dönük stopaj vergi iadeleri,de ödenmedi sizler halen nisan aynda sanki vadeli mevduat hesapların vadesi nisanda dolacakmış gibi desteklemelr nisanda ödenecek diyorsunuz.

Ali karakılıç
Ali karakılıç - 3 ay Önce

Şu saatten sonra desteklemeler hiç ödenmesin daha iyi.nisanda yeni mahsul hasatı yapılacak.