Manda yetiştiriciliği ve destekler!

Bolu'da Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kuruldu. Birlik, 109 üyesiyle faaliyetine başladı. Birliğin amaçları içinde üyelerinin manda verim özelliklerinin arttırılması, damızlık işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

banner247
Manda yetiştiriciliği ve destekler!
banner200
banner217

Bakanlık tarafından uygulanan 2016 yılındaki Hayvancılık Desteklemeleri hakkındaki uygulama esasları Tebliğinde (Tebliğ : 2016/26) Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler müracaatlarını yılda bir kez olmak üzere 01/11/2016-31/12/2016 tarihleri arasında yapacak.

MÜRACAAT YERLERİ

3 dişi mandası olanlar Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine; 3 dişi manda altındaki yetiştiriciler Tarım il ve İlçe Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekiyor.

Desteklemeden yararlanacak olan malaklarda aranan özellikler;

Tüm malaklar 2016 yılı doğumlu olup ve Türkvette kayıtlı olmalıdır.

Malak doğduğu işletmesinde en az 4 ay süreyle yaşıyor olmalıdır. 4 ay önce kesilen veya satılan malaklar desteklemeden yararlanamaz.

Malakların programlı aşılarının (Şap, Brusella ve LSD) hepsinin yapılmış ve sisteme kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Malak Desteklemelerinin ödemeleri 2 dönem halinde yapılacak. İlk dönem İCMAL-1 ASKI LİSTESİ 30/01/2017-09/02/2017 tarihlerinde hazırlanmakta olup listeler destekleme alan yetiştiricilerin köylerinde askıya çıkarılmaktadır. Birinci dönemde 250 adet Malak için hayvan başı 350 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir.

İkinci dönem İcmal Listeleri (aşısı tamamlanan ve 120 günü dolduran malaklar) temmuz ayında askıya çıkarılacaktır. 01 Eylül tarihinden sonra doğan yaklaşık 85 adet malak ise ikinci döneme kalacaktır.

Bolu ilinde kurulan birliğin en büyük hedeflerinden biri ise Bolu ilini Halk Elinde Islah Projesine sokmaktır. Bu proje sayesinde daha kaliteli, verimleri kayıt altında olan mandalar yetiştirilerek ve yetiştiriciler daha fazla destek alacaktır.

YORUM EKLE
banner151