Maliye Bakanı Albayrak: Çiftçi faize muhtaç olmadan üretim yapacak

Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak, tarım sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkşeker’in sözleşmeli tarım uygulaması ile hububat üretimine destek vereceğini söyleyen Albayrak, “Çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretimini yapmasını sağlayacağız" dedi.

banner255
Maliye Bakanı Albayrak: Çiftçi faize muhtaç olmadan üretim yapacak
banner200

Albayrak, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'nin (Türkşeker) uygulayacağı sözleşmeli üretim modeline ilişkin, "Çiftçinin pancardan sonra ekecekleri ürünün tohumunu, gübresini ve nakit avansını Türkşeker ödeyecek. Böylelikle çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretimini yapmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu. Türkşeker'den yapılan açıklamaya göre, 94 yıldır sözleşmeli tarımla pancar üreten şirket, bugün 50 bin çiftçisi ile 3,6 milyon dekar alanda 7,5 milyon ton pancar üretimiyle Türkiye tarımına hizmet veriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Türkşeker, 15 şeker fabrikası ve 8 bin çalışanıyla her yıl yaklaşık 900 bin ton şeker üreterek, Türkiye'nin şeker ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Türkşeker, uzun zamandır pancar üreticisiyle yürüttüğü sözleşmeli tarım uygulamasını genişletecek. Münavebe sistemine (nöbetleşe ekim) göre pancardan sonraki iki yıl aynı tarlada farklı ürün etmek zorunda olan çiftçilere Türkşeker destek olacak. Başta hububat olmak üzere diğer ürünlerin ekiminin yapıldığı dönemde çiftçiler ürünü yetiştirmekte zorlanırken, hasat ettikten sonra değerinde satmakta da ciddi problemler yaşıyordu.

"PİYASA FİYATI ÜZERİNDEN ALIM GARANTİSİ"

Yeni sistemde Türkşeker, sözleşmeli üretim yapan çiftçilere piyasa fiyatının üzerinde alım garantisi de verecek. Pancar çiftçisi münavebe sistemine göre pancar ekmediği dönemde yüzde 80 oranında buğday, mısır, arpa ve ayçiçeği ekiyor. İlk etapta bu ürünler proje kapsamına alınırken sonraki yıllarda ihtiyaca göre diğer ürünler de eklenebilecek. Türkşeker yeni projesiyle 2,5 milyon ton ile Türkiye'nin hububat üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Türkşeker, bu projesiyle hububat üretimini artırabilmek için yalnızca pancar ekimi yapılan arazilerde değil, pancar çiftçisine pancar ekimi yapmadığı kuru tarım arazilerinde de destek olacak. Bu proje kapsamında 4 milyon dekarlık alanda hububat üretimi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Albayrak, "Çiftçinin pancardan sonra ekecekleri ürünün tohumunu, gübresini ve nakit avansını Türkşeker ödeyecek. Böylelikle çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretimini yapmasını sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Sözleşmeli üretim modeline ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakan Albayrak, "Sözleşmeli hububat üretimiyle birlikte çiftçiler 3,5 milyar lira kazanç elde edecek, tarımsal ürün ithalatında da 500 milyon dolar tasarrufa gidilecek." ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Proje ve draje
Proje ve draje - 13 ay Önce

Bizim memlekette “proje” ile “draje” arasında pek fark yoktur. Baş ağrısına, diş ağrısına, kuş ağrısına birebirdir...

şenol
şenol - 13 ay Önce

muhterem. bizim fabrikaları özelleştirdiniz,sonrada türkşeker diyorsunuz. vAllahi sizleri anlamak cok zor.

UYUSUNDA BÜYÜSÜN NİNNİ, HUU HUUU
UYUSUNDA BÜYÜSÜN NİNNİ, HUU HUUU - 13 ay Önce

Çiftçimiz harikalar diyarında...

Fettah
Fettah - 13 ay Önce

Özelleştirilmiş şeker fabrikalarında ki üreticiler bu ülkenin vatandaşı ne olacak. Başka ülkenin ciftcilerimi, fabrikalarun çoğu özel.

Çifçi
Çifçi - 13 ay Önce

Ne oldu yenimi aklınız başınıza geldi kimse size şeker buğday bakliyat satmıyormu ithal edemiyorsunuz.yazık günah.

Bolulu çiftçi
Bolulu çiftçi - 13 ay Önce

Sayın bakanım şeker pancarı olmayan illerde kim ödeyecek çiftçcinin gübre mazot masraflarını acaba çitcıye iyilik yapmak istiyorsanız buişi turkiye geneli koparatifler yapsa daha iyi olmazmı

Sahset karaman
Sahset karaman - 13 ay Önce

Sayın bakanım çiftçinin önce şu anki borç ve faiz batağından kurtarirsaniz çiftçi zaten üretmek istiyor.şu anda ürettiğini faize ödediği için üretimden uzaklaşıyor.acil önlem alınması aksi takdirde köyler hep boşalacak.

Yusuf kırbaş  Eskişehir
Yusuf kırbaş Eskişehir - 13 ay Önce

İnşAllah gerçekleşir çok iyi olur


banner151

banner251