Kuzu oğlak desteği üretimi artıracak

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, kuzu ve oğlağa verilecek 100 lira desteğin erken kuzu kesimlerinin önüne geçeceğini belirterek, yetiştiricilere ödenen anaç koyun keçi desteğine ek olarak verilecek bu desteğin, sektörü daha iyi yerlere taşıyacağını kaydetti.

Kuzu oğlak desteği üretimi artıracak
banner200

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, kuzu ve oğlaklar için yeni destek programı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, "Bu destek programı 265 bin küçükbaş hayvan yetiştiricisi için bayram havasında bir müjde oldu" dedi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, gelecek yıldan itibaren dişi kuzu ve oğlaklardan damızlık olarak sürüye katılacak her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi yapılması kararıyla ilgili, "Bu destek programı 265 bin küçükbaş hayvan yetiştiricisi için bayram havasında bir müjde oldu." dedi.

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan küçükbaş hayvancılığa yönelik yeni destek programını değerlendirdi.

Halen küçükbaş damızlıklar için hayvan başına 25 lira destek verildiğini, gelecek yıldan itibaren bu desteğe ilaveten dişi kuzu ve oğlaklardan damızlık olarak sürüye katılacak her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi yapılacağını dile getiren Çelik, "Bu destek programı 265 bin küçükbaş hayvan yetiştiricisi için bayram havasında bir müjde oldu." dedi.

Çelik, yetiştiricilere ödenen anaç koyun keçi desteğine ek olarak verilecek bu desteğin, sektörü daha iyi yerlere taşıyacağını ve hedeflere ulaşılması yolunda önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Yeni destek programıyla erken kuzu kesimlerinin de önleneceğine işaret eden Çelik, böylece Türkiye'de kırmızı et üretiminin artacağını söyledi.

Çelik, desteklerin kuzu ve oğlak et fiyatlarını düşüreceğini belirterek, "Nihayetinde üreticimizin ve tüketicimizin birlikte kazandığı bir ortamda insanlarımızın sağlıklı beslenmesi bizim arzu ettiğimiz en temel önceliğimiz." diye konuştu.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuzu ,oğlak desteği
Kuzu ,oğlak desteği - 3 yıl Önce

Destek iyi güzelde bir yaylacılarda kolaylık sağlansa , mesala hayvanlarımızın sağımını makinayla yapmamız için yaylalara elektrik verilse ,( gerçek yaylacılık yapılan yerlere,tatil yapılan yerlere değil

kudret tasoluk
kudret tasoluk - 3 yıl Önce

damizli kuzuyami verilecek 100 ytl

banner251