Kuzu desteği yeniden gündemde

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın uzun zamandır gündemde olan kuzu desteği ile ilgili yeniden bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. Küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve erken kuzu kesimlerinin önüne geçmek için üreticiye hayvan başına destek verilmesi amaçlanıyor.

Kuzu desteği yeniden gündemde
banner200
banner195

Tarım ve Orman Bakanlığı, Faruk Çelik döneminde gündeme alınan ancak destekleme bütçesinde kaynak ayrılamayan kuzu desteğiyle ilgili olarak yeniden bir çalışma başlattı. Anaç koyun keçi desteğinin yanında dişi kuzuları belli bir döneme kadar kesmeyerek sürüye katan yetiştiriciye hayvan başı destek verilmesi öngörülüyor.

Küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak ve hayvan sayısını artırmak için dişi kuzu başına önemli bir destek verilmesi amaçlanıyor. Üzerinde yapılan çalışmaya göre, bir sefere mahsus dişi kuzu başına 100 lira verilmesi öngörülüyor.

Bilindiği üzere anaç koyun keçi desteği olarak üreticiye, hayvan başına 25 TL destek ödemesi yapılıyor. Dişi kuzunun da destek kapsamına alınması küçükbaş hayvancılığa olan ilgiyi artırması bekleniyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
kuzu desteği
kuzu desteği - 9 ay Önce

kuzuların fazlalaşmasını istiyorsak, üretene destek verilecekse elbette kuzu desteği olmalı.

25 tl çok az. bir hayvanın desteklemesi artık bir adet(kutu) iç parazit ilacı bile alamıyor. kuzu vermeyen(damızlık değeri azalmış) koyunlarda destekleme dışı kalır.
kuzu üretimi varsa 100 tl verilmesi çok yerinde olur.
kayıt altına alma masrafı
birlik aidatı aşı ve ilaç masrafını saymıyorum. hesapladığınızda verilen desteleme çok az.
kesinlikle kuzu desteği ile mükemmel bir destekleme kalemi olur.
üretenin alacağı teşvik olur.
üretene var üretmeyene yok...........

Yalan
Yalan - 9 ay Önce

Şu an kapımda beslediğim 200 amaç koyun var ve hepsi doğurmuş ve bana verilen destek orası sadece 54 koyun yani 1400 tl milleti kandırmaktan başka bisey yapmıyor sunuz , koyunlarımız destek parasını tam verin bisey istemiyoruz

- 9 ay Önce

Bence eğer ülkemiz de küçük baş büyük baş üretimini artmasını istiyorsak üreticiye ciddi destek vermeleri rica edilir kuzu başı 25 tl iki paket sigara etmiyor verdiği ilacına bile yetmiyor desteğin

Hüseyin  Sağlam
Hüseyin Sağlam - 6 ay Önce

Küçük baş desteklemesi asla yeterli olmuyor 25 tl ilacına dahi yetmiyor 1 anaç koyunun senelik 150 tl masrafı var aradaki fiyat net acık 200 koyun var yaklaşık 33 bin tl yem saman ilaç hariç siz çıkın bakalım içinden işin kuzuyu sat saman yem parası ver çobana dahi yetmiyor sayın bakanım bir kolayı olmasa satmak zorunda kalacağız kuzu desteği 100 tl diye açıklama yaptınız iş Allah hayırlı olur

Kuzu desteği = buzağı desteği
Kuzu desteği = buzağı desteği - 9 ay Önce

Üretime verilen destek adına mükemmel yerinde üretenin cebine ulaşan bir destekleme olur. Küçükbaş birliklerinin işine gelmeyecek ama bu düzenlemede vazgeçilmeden gerçekten üreten yetiştiriciye bu destek ulaştırılarak küçükbaş hayvan artışı kesinlikle sağlar.
Sahanın içinden yazıyorum.....

Kuzu
Kuzu - 9 ay Önce

Buzağı destrğine verilen desteğin 10 da birini kuzuya vermeleri kesinlikle hiçbir şekilde yetiştiriceye bir yardım sağlamıyor eğer gürevliler eli altında kontroller sağlana bilse o zaman ne tür sıkıntıların çekildiğini daha iyi gürür ve ona güre destek için gereken mercilere ulaştırılır enazından bir nebze rahatlatıcı bir rakam destek verilir

Ahmet tan
Ahmet tan - 2 ay Önce

Koyun kuzu destekleme başvuruları nereye nasıl yapılıyor

banner151