Kuraklık desteği iptal mi edildi? Kararname 3 aydır yayınlanmıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuraklıktan etkilenen çiftçiye 100 lira destek verileceğini açıklamasına rağmen, destek ödemesiyle ilgili kararnamenin 3 aydır yayınlanmaması kafaları karıştırdı.

Kuraklık desteği iptal mi edildi? Kararname 3 aydır yayınlanmıyor!
banner200

Kuraklıktan etkilenen çiftçiye dekar başına 100 lira destek verileceği açıklanmasına rağmen destekle ilgili kararname 3 aydır yayınlanmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağını açıklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen, destekle ilgili kararname hala yayınlanmadı. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, kararnamenin hazırlanarak Beştepe’ye gönderildiği ancak bir aydır beklediği kaydediliyor. Kuraklıktan dolayı çiftçi ciddi bir mağduriyet yaşarken kakarnamenin bir aydır yayınlanmaması ‘destekten vaz mı geçildi?’ sorusunu akıllara getirdi. 

KURAKLIK DESTEĞİ TARSİM SİGORTASI OLMAYANLARA VERİLECEKTİ

Bilindiği üzere kuraklıktan etkilenen üreticilere kuraklığın oranına bağlı olarak destek verileceği açıklanmıştı. TARSİM kapsamında sigortaları olan üreticilerin zararı buradan karşılanacak, sigortası olmayan üreticilere de dekara 100 liraya kadar destek verilerek, mağduriyetlerinin bir kısmı karşılanmış olacaktı. Bu destekle de üreticilerin en azından yeni ekim döneminde tohum gibi ihtiyaçlarının karşılaması hedeflenmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2021, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
sedaT
sedaT - 4 hafta Önce

devleT ne yapsın sel yangın kuraklık ALLAH yardımcınız olsun

Ali
Ali - 4 hafta Önce

Cumhur başkanımız kuraklıkta etkilen çiftçilerimizin kredileri ertenecek te demişti bugün ama uygulama yok nereye gitsek öyle birşey yok diyolar bunu da haber ederseniz sevinirim

Anonim
Anonim - 4 hafta Önce

Ecmel Bey e sormaları lazım...

banner151

banner251