Küçükbaş sürü büyütme desteği Nisan ayında ödenecek

2019 yılı hayvancılık destekleri kapsamında ilk kez destekler bütçesine alınan küçükbaş sürü büyütme desteği Nisan ayında ödenecek. Yetiştiriciye küçükbaş sürü büyütme desteği olarak 190 milyon lira ödenecek.

Küçükbaş sürü büyütme desteği Nisan ayında ödenecek
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 hayvancılık destekleri bütçesine ilk kez alınan küçükbaş sürü büyütme desteğinin Nisan ayında yetiştiricilere ödeneceğini duyurdu. Destek ödemeleri kapsamında yetiştiricilere toplam 190 milyon lira ödenecek. 

Bilindiği üzere, 2019 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı, 24 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Buna göre, 2019 Yılı tarımsal desteklemeleri içerisinde yer alan hayvancılık destekleri de belirlenirken küçükbaş hayvancılık desteklerine yeni kalemler eklenmişti. Bakanlıkça belirlenen artış oranı tavanını aşmamak kaydıyla hayvan başına 100 lira ilave sürü büyütme ve yenileme desteği ödemesi gerçekleştirilecek.

DESTEKLERDEN KİMLER YARARLANACAK?

Sürü büyütme ve yenileme Koyun Keçi Bilgi Sistemi (KKBS) veri tabanında bir önceki yılın anaç koyun keçi desteğini alan ve destekleme yılında anaç koyun keçi sayısını artıran işletmelerde, bir önceki destekleme yılındaki kuzu ve oğlakların, destekleme yılında anaç koyun keçi vasfına ulaşanlara Bakanlıkça belirlenecek artış oranı tavanını aşmamak kaydıyla hayvan başına 100 lira sürü büyütme ve yenileme desteği ödemesi yapılacak.

Kararnamede küçükbaş hayvancılıkta ilk kez uygulanacak olan soykütüğü destekleme miktarı hayvan başına 100 lira olarak belirlendi. Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine üye olan ve SOYBİS ile TÜRKVET sistemlerine kayıtlı olan yetiştiriciler ıslah programı çerçevesinde 100 lira olan destekten faydalanacaklar. Ayrıca soykütüğü işletmelerinde yetiştirilen koç ve tekeleri satın alan yetiştiricilere de hayvan başına 500 lira ödeme yapılacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar çekim
Yaşar çekim - 10 ay Önce

Kuzu başı 100 lira bazı çifçiye var bazılarına yok bu ne anlamı var

Emrah tatlı
Emrah tatlı - 10 ay Önce

Sürü büyütme desteği ne zaman verilecek

Emine.ozmetin.
Emine.ozmetin. - 10 ay Önce

I'm ahirimda.bir.inek.bide.buzak.danasi
.var.benim.desteklemevarmidiremine.ozmetin.agirimda.2.inekvar.ilhamurlukoy.sarikavak.koyu.
Benim.mandrede.ahirimda..bir.inek.birde.danasi.var..tarimdan.bana.destek.istiyorum.bakicisi.var.inege.ilhamurlu.koyu..sarikavakevi var.destek.istiyorum.

Emineozmeetin

Zühra yalçin
Zühra yalçin - 10 ay Önce

Mazot gübre desteği nezaman yatacak sayın bakanım ben Bir çifçiyim ihtiyacımız var

mehmet yalçın
mehmet yalçın - 10 ay Önce

sayin bakanim mazot ve dekar ödemeleri ne zaman õdenecek

Emine ünver
Emine ünver - 10 ay Önce

Hububat destekleri tck'ya göre hala ödenmedi sayın bakanım mağduruz

Ali turgut
Ali turgut - 10 ay Önce

430 kucuk bas hayvanim var sade ce 100 lira yatmıs kisibasina 100 tl mi nasil buyutup yenileyelimki 100 tl yile sayin bakanim bunasil bir yardim destek sadece 100 tl yatmis saka deyil gercek

Ali turgut
Ali turgut - 10 ay Önce

Selam saygilarla sayin bakanim 100 tl hayvan basina diyorsunuz 430 kucuk bas hayvanim var 100 tl yatmis sadece 1 hayvan mı odeniyor


banner151

banner251