Köy nüfusu 288 bin arttı

Kırsaldaki üretimi canlandırmak için uygulamaya konulan projelerin karşılığı görülmeye başlandı. 2018'de kırsaldaki nüfus 288 bin arttı. 

Köy nüfusu 288 bin arttı
banner200

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye’de Türkiye'de belde ve köylerde yaşamayı tercih edenlerin sayısında artış görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2017'de 6 milyon 49 bin 393 olan köy ve beldelerde ikamet eden nüfus, 2018'de 6 milyon 337 bin 385'e yükseldi.

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal kalkınma desteklerinden, "Genç Çiftçi Projesi", "300 Koyun Projesi", "Düve Desteği Projesi" gibi projeleri hayata geçirmişti. 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun da tarım, hayvancılık, gıda, balıkçılık alanlarında faaliyet gösteren işletmelere, üreticilere, kooperatiflere ve üretici birliklerine programları aracılığıyla finansman desteği sağlamaya devam ediyor. Bu destekler de çiftçilerin kente göç etmesini engelleyerek mevcut işletmelerine değer katmalarına yardımcı oluyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 21:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla YAĞCI
Atilla YAĞCI - 2 yıl Önce

Tarım ve Kırsal Kalkınmadaki ivmeyi arttırmadaki yeni yaklaşımlar,tarımsal inovasyonu güçlü kılacak yöntemler geliştirmek elzemdir. Metropollerdeki sosyal hayatı düzenleyici tedbirlere ayrılan kaynaklar,bahsedilen tarımsal inovasyonla dirsek temasında olmalı. Planlama olmalı bölgesel,şehirlerdeki sanayi iş kolları kademeli kırsala teşvikli kaydırılmalı.Çalışan ve aileleri tarımsal üretime özendirilmeli teşvik edilmeli,gereken konut ihtiyacına cevaben dünyada kıymeti artarak devam eden yeni nesil kerpiç ev modelleri konu olmalı. İnsan sağlığı Huzur ve üretim,yeni bir ekonomik ahlakla beraber büyük kentlerde rahatlama,kırsalda kalkınma,uzun vadede sosyal sağlık politikasına ve kamu harcamalarında ciddi anlamda ekonomiye olumlu katkı ile çeşitlendirilebilir.

Deniz
Deniz - 2 yıl Önce

Kırsaldaki Nüfus Yerel Seçimlerden dolayı İkametlerini Köye aldıran vatandaşlardan dolayı artma ihtimali yüksek kanaatimce

Mehmet uz
Mehmet uz - 2 yıl Önce

Is ehlinin elinde olursa gelişir siz işten anlamayana istdiginiz imkani saglayin o is batmaya mahkumdur hayvancılıktan anlamayana tarımdan anlamayana hibe verip iş yaptırmaya çalışacağımıza işin içinde olanlara can suyu verin üreticinin borcuna çözüm üretinki insanlar işine devam etsin sahiden köye dönene destek olun ama işin içindekileri yok olmaya mahkum atmayın

banner151

banner251