Konya Şeker'den çiftçiye nakdi avans ödemesi: Bugün hesaplara yatıyor

Çiftçiye desteğini sürdüren Konya Şeker, bugün nakdi avans çerçevesinde çiftçiye 34.4 milyon lira ödeme yapacak.

Konya Şeker'den çiftçiye nakdi avans ödemesi: Bugün hesaplara yatıyor
banner200

Ülke tarım sektörünün lokomotifi Konya Şeker, verdiği desteklerle üreticinin finansman yükünü hafifletirken tarımsal üretimde de sürdürülebilirliği sağlamaya devam ediyor. Sözleşmeli ekimini yaptırdığı pancar ve patateste üreticiyi tarımsal üretimin ilk aşaması olan arazinin ekime hazırlanmasıyla birlikte ayni ve nakdi avanslarla desteklemeye başlayan Konya Şeker’in desteği söküm ve sonrasında da devam ediyor.

2019-20 Kampanya döneminde de üreticisine desteğini kesintisiz sürdüren Konya Şeker 24 Aralık 2019 Salı Günü 17:00’dan sonra üreticilerinin hesabına 34 Milyon 410 Bin TL yatıracak. Konya Şeker’in üreticisinin hesabına yatıracağı bugünkü parayla birlikte 2019-20 kampanya döneminde ayni ve nakdi avanslar ve kooperatif destek sistemi olmak üzere toplamdaki destek miktarı 734 Milyon 367 Bin 106 TL’ye ulaştı.

Kurdukları destek sistemi ile üretime sahip çıktıklarını ve üreticiyi tarlada yalnız bırakmadıklarını söyleyen PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk “bu desteğin sürdürülebilmesi için bizim üzerimize düşen yükümlülükler kadar, üreticimizin üstüne düşen yükümlülükler de var. Üretici de kurumuna ve sözleşmesine sahip çıkacak ki bu destekleme sistemi sürdürülebilsin. Bu sene maalesef sayıları az da olsa avansını bizim ödediğimiz pancarın bir kısmının başka fabrikalara nakledildiğini, satıldığını tespit ettik.

Bu durumun artması veya yaygınlaşmasının üretici ve sektör için vahim sonuçları olabileceğini hem üreticilerimize hem de devletimize hatırlatmak benim vazifem. Münavebenin bozulmasıyla topraklarımızı hastalandırabilecek, pancar ve şeker verimini düşürebilecek, şeker üretimimizi, dolayısıyla kotamızı etkileyebilecek bu duruma başta bizim üreticilerimiz itiraz etmeli, yapanları en başta onlar uyarmalı ve gereğini yapmalıdır.

Çünkü bu fabrika münavebe bozulup şeker verimi düştüğü ya da avansını verdiğimiz pancar başka fabrikalara nakledildiği için kendisine tanınan kota miktarında üretim yapamazsa bir sene sonra o miktarda az kotaya sahip olur ve üreticimizde bundan etkilenir, daha az pancar ekmek zorunda kalır. Yani üç beş kişi ahdinde durmayıp üç beş kuruş kazanacak diye 10 binlerce çiftçi hep birlikte kaybeder. O nedenle kurduğumuz bu sisteme sahip çıkmak bizim ziraat birimimiz kadar üreticilerimizin de yükümlülüğündedir” dedi.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif dinç
Arif dinç - 2 yıl Önce

Ben başkanı iyi tanıyorum çok başarılı bir insan şu andaki sözde tarım bakanı onu hazmı edemiyor ondan görevden almış olmalı asıl senin yerin onun oturması lazım sen ne anlıyorsun tarımdan sözde tarım bakaniymis sen bakanlık yapamasin senin yerin orası deyiltmm

Emine
Emine - 2 yıl Önce

Birde buzagı desteklerini yatırın Bi zahmet

Cemal erdemir
Cemal erdemir - 2 yıl Önce

Helal olsun recep konuk başkanına pancar eken çifçi kardeşlerini yanlız bırakmıyor koca türkiyenin tarım bakanı daha mozot gübre ve tarım desteği verecek veriliyor arkasından gübreye mazota zam helel olsun

Mustafa arıfoģlu
Mustafa arıfoģlu - 2 yıl Önce

Tarım bakanı yeni çıkardığı yönetmeliklerle zir.bayilerine yükletiği külfüyetin farkında değil galiba türküye genelinde kaçbin bayi olduğunun farkında değil galiba bu bayilerde kac kişinin evine ekmek götürdüğünün farkında değil ben akdeniz bölgesinde bir bayiyim yanımda 4 kişi calışiyoru bakanlığın kendi kafasına göre çıkardığı saçma sapan yönetmeliklerinden bıktık artık.yeter diyelim artık şirketimi kapatıyorum benim gibi yüzlerce bayi var kapatacak çıkan insanlarıda tarim bakanlığına alsınlar çalıştırsınlar.bayilerin üstündeki baskıların kaldırılmasını.istiyorum ve tarımdan.anlayan çiftcilikden yetişen yöneticiler istiyoruz.tarım türküyenin beynidir beyni tarımsız türküye olmaz.tarım bakanlığında canı sıkılan danışmanlar kafasına göre yönetmelik çıkarıyoru.

Mazot a zam
Mazot a zam - 2 yıl Önce

Mazota 6 krş zam sebebi dolar çıkmış gübreye torba başı 2 TL zam .yılbaşıdan sonra gübreye asıl zamlar olacağı duyrulur,duyarlı çiftçilerimize..koyunlar ciddiye almasın

03
03 - 2 yıl Önce

Afyonda doğuş daha nakliya kuş ve parasi ödeyecek

Huseyin
Huseyin - 2 yıl Önce

Helal olsun başkana daha devlet mazot gübre fatura parası ödeyecek

Abdülmecit
Abdülmecit - 2 yıl Önce

islah birlikleri yetki ve insiyatif verilmeli tarım ve orman bakanlığın en gerekli ve en güçlü örgütleri

banner151

banner251