Kırsalda çiftçilik faaliyetlerini 42 ilde destekliyoruz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, süt ve et üreten hayvancılık işletmeleri, süt, et, meyve-sebze ve su ürünleri işleme tesisleri ile kırsal alanda çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine yönelik projelerin, TKDK tarafından IPARD programında belirlenen 42 ilde desteklendiğini açıkladı.

Kırsalda çiftçilik faaliyetlerini 42 ilde destekliyoruz!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, IPARD-II Programı 3.Çağrı kapsamındaki proje başvurularıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Fakıbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD programı kapsamında, bir kısmı ulusal fonlardan oluşan Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibelerini 2011 yılından itibaren yatırımcılarımıza kullandırıyoruz.

Süt ve et üreten hayvancılık işletmeleri, süt, et, meyve-sebze ve su ürünleri işleme tesisleri ile kırsal alanda çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine yönelik projeleri, TKDK tarafından IPARD programında belirlenen 42 ilimizde destekliyoruz.

11 BİN PROJEYE 3.2 MİLYAR LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK

2011 yılından bugüne IPARD-1 Programı ile yaklaşık 11 bin projeye 3,2 milyar TL hibe desteği sağladık. Bu hibeler ile kırsalda 7 milyar liralık yatırım hayata geçirildi ve 60 bin yeni istihdam oluşturuldu.

2016 yılında başlayan IPARD-II Programı kapsamında 21 Aralık 2017 tarihinde 3. Çağrı İlanına çıkıldı. Bu Çağrı doğrultusunda; “süt ve et üreten hayvancılık işletmeleri” ile “çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi” kapsamındaki tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, zanaatkârlık ve yöresel ürünler, kırsal turizm, kültür balıkçılığı ve yenilenebilir enerji gibi sektörlerde başvuru kabul işlemleri tamamlandı.

3 BİN 651 PROJE TESLİM ALDIK

Geçen ay itibariyle kabul işlemleri tamamlanan Çağrı ile toplam 3.651 proje teslim alındı. Teslim alınan bu projelerin toplam hibe talebi 1,5 milyar TL, toplam yatırım tutarı 3 milyar TL'dir. Projelerin 926'sı süt ve et üretimi sektöründen, 2.725'i ise çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi sektöründen alındı.

Başvuruları yapılan projelerin incelenme süreci, TKDK'ya bağlı 42 il koordinatörlüğü tarafından yapılacak. Kontrol, değerlendirme ve proje seçim sürecinin tamamlanmasından sonra desteklenmeye hak kazanan proje sahipleri kamuoyuna duyurulacak. Projelerin değerlendirme sürecinde kadın ve gençlerimizin projelerine pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

ÖNEMLİ BİR KISMI DESTEK KAPSAMINA ALINACAK

IPARD kapsamında daha çok projenin desteklenmesi hedefi çerçevesinde, 3.Çağrı bütçesi göz önüne alındığında TKDK'ya sunulan projelerin önemli bir kısmının destek kapsamına alınacağını öngörüyoruz.

Önümüzdeki dönemde IPARD-II Programı kapsamında çıkılacak yeni başvuru çağrıları ile kırsal kalkınmaya yönelik yatırımları desteklemeye devam edeceğiz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
81 ilde olsun.
81 ilde olsun. - 3 yıl Önce

Neden 81 ilde bu destekler verilmiyor Sayın Bakanım, 2014 seçim Beyannamesinde 81 ilde aynı desteklerin verileceğini taahhüt ettiniz. Bir siyasetçi olarak sadece 42 ilde destek veriyoruz demek size yakışıyor mu?

Saat sata
Saat sata - 3 yıl Önce

Tmo yu kapatıp satarakmi destekliyorsunuz Su an tmo çoğu yeri kapattı kuculuyoruz diyerek sizde faliyet diye beyanatlar verip mavi boncuklar dagitiyosunuz tarim kurumu nasıl kapanır küçülür anlatin

- 3 yıl Önce

Sinop niçin IPART bölgesine girmiyor ilçelerinde turistlik ne var bize niçin destek verilmiyor burası nasıl bir Türkiye ayrımcılık yapıyorsunuz lanet olsun böyle bir Türkiye’ye ve Türk vatandaşlığına anan Sinop vekilleri kış uykusundan uyanmasınlar Sinop’ta Hayvancılık bitiyor bitiyor VEKİLLER

banner151

banner251