Kırsal kalkınmaya ne kadar hibe desteği verildi? Bakan Pakdemirli açıkladı

Bakanlık olarak kırsal kalkınmaya büyük önem verdiklerini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında 2019 yılında 796 projeye 258 milyon Türk Lirası hibe verdik. Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında ise 2019’da 334,1 milyon lira kamu katkısı içeren yatırım faaliyete geçti” diye konuştu.

Kırsal kalkınmaya ne kadar hibe desteği verildi? Bakan Pakdemirli açıkladı
banner282

Kırsal kalkınmayı üretim ve insan odaklı bir bakış açısıyla ele aldıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli “Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla kırsal bölgelere yapılan yatırımları destekliyoruz. Bu yatırımların hayata geçmesiyle kırsaldan kente göçün önlenmesini, kadın ve gençlerimizin iş hayatında daha fazla yer bulmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

2006-2019 ARASI KIRSALA 3 MİLYAR LİRALIK HİBE

Bu hedefler doğrultusunda geçtiğimiz yıl Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında 796 projeye 258 milyon Türk Lirası hibe verdiklerini ifade eden Bakan Pakdemirli “Program kapsamında 2006-2019 yılları arasında ise 11.073 adet projeye toplamda 3 milyar lira hibe desteği verdik” dedi.

97 BİN İSTİHDAM SAĞLANDI

Uygulanan bu 11.073 projenin 5.611 adedinin yeni tesis olduğunu da söyleyen Pakdemirli “4.777 adedi kapasite artırımı ve teknoloji yenileme, 685 adedi ise tamamlama projesidir. Vermiş olduğumuz bu hibeler sayesinde 97 bin istihdam sağlanmıştır” açıklamasını yaptı.

2019’DA IPARD KAPSAMINDA 334,1 MİLYON LİRA KAMU KATKISI

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında 2019 yılı içerisinde 334,1 milyon lira kamu katkısı içeren yatırımın da tamamlandığını belirten Bakan Pakdemirli “Verilen bu katkı ile 2019’da 1.246 adet tarımsal işletme faaliyete geçti. Faaliyete geçen bu tarımsal işletmeler ile 3 bin kişiye istihdam sağlandı” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, IPARD kapsamında 2011-2019 yıllarında ise 3 milyar 952 milyon lira kamu katkısı içeren yatırımın tamamlanarak, 13 bin 366 işletmenin faaliyete geçtiğini ve 66 bin kişiye istihdam sağlandığını sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kime verdiniz
Kime verdiniz - 2 yıl Önce

Mısır ben gençken 3 kuruş tu yaşlandım yine 3 kuruş,,pamuk 80 kuruş yine 80 kuruş,,her yıl TV ye çıkıp desteğe para arttı diyorsunuz ,,yoksa artan paralarda inşaatçılaramı yani milletin diyen vardıya işte o yandaşlarını gidiyor,,bize vermiyorsunuz çünki,,siz bizi aptal yerine koysanızda 3 keş yine 3 kuruş,,bide bu 3 kuruştan kesinti yapıp 2,88 den ödüyorsunuz,çok yalancı insansınız çok,,dini kullanıpta yalan söylemeniz çok ayıp çok günah

Padişahlık devri gibi
Padişahlık devri gibi - 2 yıl Önce

Babası bakan oğluda bakan yarın yorumda bakan olur destekler artmış hangi çiftçinin desteği arttı varsa buraya yazsın gözünüze baka baka yalan konuşuyor yalancı desek mahkemeye verirler o yüzden doğru söylüyorsun bakanım saygılar bakanım

Erol YETKİN
Erol YETKİN - 2 yıl Önce

Bi zahmet mazot ve gübre desteği ne zaman verilecek teşekkür ederim

Erol YETKİN
Erol YETKİN - 2 yıl Önce

Sayın bakanım mazot ve gübre desteği ne zaman verilecek teşekkür

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

Buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak hemşerim

Hacı ASLIYÜCE
Hacı ASLIYÜCE - 2 yıl Önce

Hep merak ederim. Kırıkkale İPARD kapsamına neden alınmaz? Kırsalın ortasındayız halbuki.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Syn bakanbey şu buzağı paraları ne oldu sizede sora sora dilimizde tüy bitti ama

Yorgun cifci
Yorgun cifci - 2 yıl Önce

Sayın bakanımız buzağı desdegini verseniz çiftçi rahatlama


banner151