" />

Kırsal kalkınmaya 2,6 milyar liralık hibe desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bugüne kadar toplam yatırımı 4,7 milyar lira olan 10 binin üzerinde proje ile sözleşme imzaladıklarını belirterek, "Bu projelere 2,6 milyar lira hibe veriyoruz, bunun da bugüne kadar 1,6 milyar lirası ödendi" dedi.

banner255
Kırsal kalkınmaya 2,6 milyar liralık hibe desteği
banner200

Bakan Eker, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda (TKDK), göreve yeni başlayan 174 personelle toplantı yaptı. Bakan Eker, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla kırsal kalkınma alanında bugüne kadar toplam yatırımı 4,7 milyar lira olan 10 binin üzerinde proje ile sözleşme imzalandığını belirterek, "Bu projelere 2,6 milyar lira hibe veriyoruz, bunun da bugüne kadar 1,6 milyar lirası ödendi" dedi.

Bakan Eker, tarım sektörünü stratejik olarak ele aldıklarının altını çizerek, projelerine uzun perspektifte derinlikli bir bakış açısıyla yaklaştıklarını söyledi.

YÜZDE 75'İNİ ÖDEDİK

Göreve geldiklerinde 1,8 milyar lira olan tarımsal destekleri 10 milyar liraya çıkardıklarına ve destekleme sistemlerini verimlilikle ilişkilendirdiklerine dikkati çeken Bakan Eker, yılın ilk 6 ayında bu seneki tarımsal desteklerin yüzde 75'ini ödediklerini bildirdi.

HEDEFİ AŞTIK

Bakan Eker, kırsal alanda istihdamı artırmak için kırsal kalkınma projesini başlattıklarının altını çizerek, 2006'dan 2015 sonuna kadar Türkiye'ye kırsal alanda 6 bin tesis kazandırmak istediklerini ve koydukları hedefi aştıklarını kaydetti.

TKDK'nın 2007'den sonra yapılandığına dikkati çeken Bakan Eker, bin 804 personeli bulunan kuruma 174 personelin daha katıldığını ifade etti. Bakan Eker, personelin mesleki donanımlarının çok iyi düzeyde olduğunu vurgulayarak, "Bakanlığımızın 1 Ocak 2006 tarihinde başlattığı kırsal kalkınma yatırımları kapsamında 1,1 milyar lira hibe verdik, 1 milyar liranın üzerinde de makina ve ekipman hibesi verdik. 2,1 milyar lira Bakanlığın imkanlarıyla da kırsal kalkınmaya destek sunduk" diye konuştu. Bu kapsamda bugüne kadar 8 bin civarında proje imzalandığını ifade eden Bakan Eker, 7 bin 500 projenin tamamlandığını kaydetti.

YATIRIMLARLA 60 BİN İSTİHDAM SAĞLANDI

Bakan Eker, bu yatırımlarla toplam 60 bin istihdam sağlandığının altını çizerek, sözleşmesi imzalanan proje sayısının 10 bini geçtiğini belirtti. Kırsalda istihdamın önemine dikkati çeken Bakan Eker, yeni başlayan 174 personelin 31'inin merkezde diğer 143'ünün ise il koordinatörlüklerinde istihdam edileceğini kaydetti.

Bakan Eker, TKDK'nın 14 çağrıya çıktığını hatırlatarak, "Bugüne kadar toplam yatırımı 4,7 milyar lira olan 10 binin üzerinde proje ile sözleşme imzalandı. Bu projelere 2,6 milyar lira hibe veriyoruz, bunun da bugüne kadar 1,6 milyar lirası ödendi" ifadelerini kullandı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ DE DESTEK KAPSAMINA ALINDI

IPARD II ile yeni bir yatırım konusunu da destek kapsamına aldıklarının altını çizen Bakan Eker, yenilenebilir enerjinin de bunun içinde olduğunu söyledi. Bakan Eker, ikinci fazda da yaklaşık 3 milyar liralık yeni bir hibe programını başlatacaklarını dile getirerek, bunun yatırımcı katkısı ile 6 milyar liralık yatırım anlamına geldiğini söyledi.

39 İLDE DAHA KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

Bir soru üzerine, TKDK'nın 81 ilde faaliyet göstermesi için başlattıkları bir proje hakkında bilgi veren Bakan Eker, 42 ilde koordinatörlük kurduklarını, kalan 39 ilde de kırsal kalkınma alanında aynı avantajlara sahip olması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Bakan Eker, kapsam dışındaki 39 il ile kapsamda yer alan 42 il arasındaki farkı aza indirecek bir projeyi programa aldıklarını, bunu Bakanlık kaynakları ile sürdüreceklerini, IPARD kapsamına alınması için Avrupa Birliği'nin de onayı olması gerektiğini kaydetti.

Bakan Eker, toplantı sonunda TKDK'ya katılan yeni personele dizüstü bilgisayarlarını takdim etti.

Öte yandan toplantıya, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek ve TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı da katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarımsal kooperatifi olarak bizde bu destekten faydalanmak istiyoruz yetkililere duyrulur,
tarımsal kooperatifi olarak bizde bu destekten faydalanmak istiyoruz yetkililere duyrulur, - 6 yıl Önce

banner151

banner251