Kırsal kalkınma destekleri: 71 projeye 71 milyon lira hibe desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 8. Başvuru Çağrısı 2. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 71 projeye 71 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

Kırsal kalkınma destekleri: 71 projeye 71 milyon lira hibe desteği verilecek
banner200

Bakan Pakdemirli, bakanlık olarak “yerinde üretim, yerinde işleme ve yerinde kalkınma” anlayışıyla kırsaldaki yatırımları desteklemeye devam ettiklerini bildirdi. Bu çerçevede, kırsalı kalkındırmak, kente göçü önlemek, kadın ve genç girişimcileri desteklemek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla IPARD-II kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla çeşitli sektördeki yatırımlara yüzde 40 ila yüzde 70 arasında hibe desteği verdiklerini dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun uyguladığı IPARD II Programı çerçevesinde 25 Kasım 2019 tarihinde yayımlanan 8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 2. grup sonuçları belli oldu. Buna göre, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe açıklanan 71 adet projeye 71 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 183 milyon TL tutarında yatırımın hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar tedbirinde açıklanan projelerin; 43’ü süt işleme tesisi ve süt toplama merkezi, 3’ü kırmızı et işleme ve kesimhane, 4’ü kanatlı eti işleme ve kesimhane, 1’i su ürünleri işleme, 20’si meyve-sebze işleme ve soğuk hava deposu yatırımlarını kapsıyor.”

Çağrı kapsamında onaylanan projeler, www.tkdk.gov.tr web adresinde kamuoyuna açıklanacak.​

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
DraGon
DraGon - 1 yıl Önce

Yok arkadaş,,bu bakanlıktan bi cacık olmaz,,bizim bu ülkenin tarımı da iflah olmaz...yav hibenin değeri olmaz neyin projesini yapıyorsunuz....bizim millete hazır para vermeyin,hele hele hibe hiç vermeyin.. yazıktır günahtır...paralar hep buhar olup gidiyor...

Osman kara
Osman kara - 1 yıl Önce

Desdek değilde köstek olmasınlar yeter. Biz bize yeteriz...!!!! Fakat her hibe desdek arkasından malesef büyük bir enkaz bırakıyor. Ölü yatırımlar bunlar. Kişinin hibe veya teşvik alabilmesi için En az 5 yıl faaliyet raporunu il veya ilçe tarım a kendisini belirtmesi gerekir.Yeni yatırımcı diyoruz genç girişimci diyoruz. Böyle para heba olup gidiyor. O şahsında en 3 yıl bir çiftlikte faaliyet göstermesi gerekir. Bu işler o kadar kolay değil. O para ları hayvan besleyen insanlara desdek olarak verseniz zaten sorun ortadan kalkar. Hep siyasi karar malesef

Tuncay. Bostan
Tuncay. Bostan - 1 yıl Önce

Selam 3 tane. Dilalamam var 3 yıldır. Devlet destekleri. Kredi alamadım yardım

banner151

banner251